Kaliningrado žemės ūkis lipa iš duobės
2013-09-19

Kaliningradas. Agrarinis sektorius turi potencialo tapti Kaliningrado srities ekonomikos lyderiu, įsitikinęs regiono žemės ūkio viceministras Michailas Chovanskis. Dabartinį periodą jis vadina stabiliu lipimu iš gilios duobės, kurioje Kaliningrado žemės ūkio sektorius atsidūrė žlugus sovietinei santvarkai.

Anot Kaliningrado žiniasklaidos, „gerais laikais“ šiame regione buvo prikuliama vidutiniškai 450 tūkst. t. grūdų, o nuosmukio metais jų prikulta vos 150 tūkst. tonų. Atsigauti žemės ūkiui padeda finansinės investicijos ir regiono vadovybės politika, nukreipta į aktyvų žemdirbių rėmimą. Per porą metų parengta 10 regioninių žemės ūkio programų, skirtų modernizavimui, jaunųjų ūkininkų rėmimui ir kt.

Kaip informuoja kaliningradka.ru, šiemet srityje prikulta apie 410 tūkst. t grūdų, iš jų maždaug trečdalį sudaro rapsai, o dar trečdalį - kukurūzai.  Reikia įvertinti ir tai, kad šis derlius surinktas iš ploto, kuris 40 proc. mažesnis negu sovietmečiu.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Anot M. Chovanskio, pasiekti gerų rezultatų padeda kokybiška užsieninė technika. Viceministras pastebi, kad kaimynai baltarusiai, dirbdami tomis pačiomis klimato sąlygomis tačiau su savo šalies gamintojų technika, daug vėliau pabaigė sėją ir iš hektaro prikūlė dešimtadaliu mažiau grūdų.

Žemdirbių eksperimentai

Tradiciškai Rytprūsiuose grūdus augino pašarams, o žemės ūkio pagrindą sudarė pieninė ir mėsinė gyvulininkystė. Kaliningrade nuspręsta eiti šiuo tradiciniu keliu, teikiant prioritetą gyvulininkystei.

Pirmą kartą posovietinėje Kaliningrado istorijoje šiame regione 2011 m. išauginta linų, o šiemet užderėjo pirmieji cukriniai runkeliai. Anot M. Chovanskio, abu eksperimentai sėkmingi, tiesa, linų derliaus nesugebėta nuimti. Cukrinių runkelių iš eksperimentinio 5 ha ploto prikasta 250 t, jų cukringumas - 16-19 proc. Šis derlius keliaus į cukraus fabriką Lietuvoje.

Ūkininkų rytdiena

Pernai Kaliningrado srityje pradėjus įgyvendinti regioninę paramos jauniesiems ūkininkams programą, finansinė parama suteikta 33, šiemet -  37 ūkininkams. Pretenduojančių gauti paramą dukart daugiau. Parama teikiama augalininkystės, bulvininkystės, avininkystės, ožkininkystės, uogoninkystės, gėlininkystės, bitininkystės ūkiams.

Anot. M. Chovanskio, regionas beveik apsirūpina mėsa, bulvėmis ir kiaušiniais, tačiau pieno ir vaisių gamintojai patenkina tik apie 60 proc. srities gyventojų poreikio. Palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, bendras pieno primilžis regione išaugo 5 proc., galvijų skaičius – 33 proc., kiaulienos gamyba išaugo - 1,6, naminių paukščių - 20, kitos mėsos - 4 proc.

Pasak Kaliningrado žemės ūkio viceministro, aktualiausios sektoriaus problemos - tai nepakankama finansinė Maskvos parama regiono žemės ūkiui ir kaimo senėjimas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai