Kaimynai susidomėjo ganyklų žole - garždeniu
2014-01-29

Varšuva. Tvaraus ūkininkavimo ūkiuose svarbus vaidmuo tenka augalams, kurie gali praturtinti dirvožemį ir pagerinti jo struktūrą. Pastaraisiais metais Lenkijoje išaugo susidomėjimas paprastuoju garždeniu (lot. Lotus corniculatus) kaip ganyklų augalu, tinkamu žaliesiems pašarams ir sausų pašarų gamybai. Papildomas šio ankštinių šeimos augalo privalumas yra jo gebėjimas kaupti dirvoje azotą.

Jis gali būti naudojamas ganykloms - yra atsparus nuganymui, o taip pat tinka kalvoms, šlaitams apželdinti. Augalas išsiskiria stipria šaknų sistema. Kita jo savybė - pakantumas rūgščiai dirvai (pH 5-7), kurioje normaliai dera.

Paprastojo garždenio naudojimas žaliesiems pašarams yra riboto pobūdžio. Šio augalo žiedai turi karčiųjų medžiagų, todėl žydėjimo tarpsniu gyvūnai juos nenoriai ėda. Džiovinimo metu kartieji junginiai suyra. Šienas yra labai švelnus, o jo cheminė sudėtis prilygsta liucernai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Paprastasis garždenis išsiskiria didelu kiekiu baltymų ir mineralų - visų pirma kalcio ir magnio, ir didesne nei kiti ankštiniai augalai karotinų koncentracija.

Kaimyninėje Lenkijoje šio augalo žaliosios masės derlius siekia 15-20 t / ha, o sėklos - 0,2-0,4 t / ha. Paprastuoju garždeniu yra domėjęsi ir Lietuvos mokslininkai. Žemdirbystės instituto Vokės filiale buvo išvesta derli, ilgaamžė veislė Gelsvis (autorius J. Pivoriūnas). Vidutinis šieno derlius sudarė 6,9 t/ha, sėklų - 200-500 kg/ha. Lietuviškoji veislė atspari šalčiams, sausroms ir ligoms. Pavasarį pradeda gana anksti želti, pražysta anksčiau už kitas ankštines žoles, o rudenį vėliau baigia augti. Gerai atželia. Gausiai dera ir mažai derlingose rūgščiose dirvose.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai