Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Pasaulyje
Jungtinės Tautos perspėja dėl dirvožemio druskėjimo

Niujorkas. Apie 2000 ha dirbamos žemės kasdien prarandama dėl dirvožemio druskėjimo, skelbia Jungtinės Tautos (JT). Bendras druskėjančios žemės plotas pasaulyje šiandien prilygsta Prancūzijos plotui ir užima 62 mln. ha, kai prieš dvidešimt metų buvo priskaičiuojama 45 mln. hektarų.

Druskėjimas - vienas iš dirvožemio degradacijos procesų, kuomet padidėja vandenyje ištirpusių druskų koncentracija. Procesas dažniausiai pastebimas sausuose, drėkinamuose regionuose, kur trūksta kritulių ir natūralaus drenažo, praneša „BBC News". Pirminis druskėjimas - natūralus procesas, tuo tarpu antrinį sukelia netinkama žmogaus veikla.

Jungtinių tautų universiteto Vandens, aplinkos ir sveikatos instituto (UNU-INWEH) mokslininkai, paskelbtoje ataskaitoje siūlo daugiau dėmesio skirti medžių sodinimui, giliam arimui ir rinktis labiau druską toleruojančius augalus. Aplink proceso paveiktus laukus siūloma įrengti drenažą. Ir nors patys autoriai pripažįsta, kad kai kurie jų siūlomi metodai yra brangūs, tačiau neveiklumas gali kainuoti gerokai daugiau. Mazuras Kadiras (Manzoor Qadir) iš minėtojo instituto teigia, kad norint 2050 metais išmaitinti devynis milijardus žmonių ir turint nedidelį naujų, derlingų žemių pasirinkimą, būtina teisingai išnaudoti kiekvieną žemės plotelį. Ypač liūdna, pasak mokslininko, kad mes neišgalime atkurti  pažeistos žemės produktyvumo.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

JT duomenimis, daugelis regionų 75 šalyse kenčia nuo šio proceso žalos. Tarp jų ir turintys didelę įtaką viso pasaulio derliui - Aralo jūros baseinas Centrinėje Azijoje, Indo-Gango baseinas Indijoje ir Geltonosios jūros baseinas Kinijoje. Indijoje pavojuje atsidūrė augalai, gyvybiškai svarbūs pragyvenimui: kviečiai, ryžiai ir medvilnė.

Paskelbto darbo bendraautorius Zafaras Adylas (Zafar Adeel) atkreipia dėmesį, kad kai kuriose besivystančiose šalyse buvo investuota į drėkinimą bei nusausinimą, tačiau sukurta infrastruktūra nėra tikrai prižiūrima ir naudojama. Anot jo, labai svarbu atkurti nualintos žemės produktyvumą, nes augant pasaulio gyventojų skaičiui stipriai didėja ir maisto poreikis.

BBC programa „Farming today" praneša, kad vienas Olandijos ūkininkas jau augina bulves, kurių laukai gali būti drėkinami sūriu vandeniu. Ūkininkas  šiemet prikasė 50 t tokių bulvių ir teigia, kad jos gali būti auginamos bene 300 mln. ha žemės visame pasaulyje, nenaudojant taip svarbių gėlo vandens išteklių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos