Jautienos gamyba gali būti ir naši, ir tvari
2013-07-22

Berlynas. Jautienos sektoriaus pelningumas mažėja visame pasaulyje. Žemės ūkio ekonomistai nustatė, kad daugelyje Europos šalių vyrauja panašus mėsos kainų ir gamybos sąnaudų santykis, tačiau yra sričių, kuriose galima pasiekti geresnių produktyvumo rezultatų, rašo „Agrarheute".

Dėl didėjančios mėsos paklausos neišvengiamai susiduriama su senkančių gamtos išteklių naudojimo problema. Auganti jautienos paklausa leidžia išlaikyti palankias mėsos kainas, tačiau lygiai taip pat greitai brangsta žemė, pašarai. Pavyzdžiui, Urugvajuje dirbamos žemės kaina per dešimt metų padidėjo septynis kartus. Argentinoje derlingiausi žemės plotai skiriami sojų, kukurūzų, kviečių pasėliams, o ganykloms - arimui netinkami laukai. Beveik visose šalyse sumažėjo su gamyba susijusios subsidijos, kurias iš dalies pakeitė tiksliniai mokėjimai už aplinkos apsaugos priemones. Dėl šių pokyčių specializuotų jautienos ir avienos ūkių pelningumas nepakito ar net sumažėjo.

„Galvijų ir avių augintojai visame pasaulyje konkuruoja su kitais gyvulininkystės sektoriaus nariais. Jie turėtų galimybę įsiveržti į priekį, jei padidėtų melžiamų karvių produktyvumas, o mėsinių gyvulių penėjimas persikeltų iš ganyklų į tvartus, kur didžiąją raciono dalį sudaro koncentruotieji pašarai. Be to, avių bandos dydis turi atitikti šalies galimybes. Ši gyvulininkystės šaka - tinkama sausringuose regionuose, todėl šalys gali išnaudoti ne tokius derlingus žemės plotus", - teigia ekspertai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Mokslininkai pastebėjo, kad skirtumas tarp geriausių ir blogiausių rinkos dalyvių slepia didžiulį produktyvumo potencialą net gerai išsivysčiusiose agrarinėse šalyse. Pavyzdžiui, šiandien Naujoje Zelandijoje iš ėriavedės gaunama 80 proc. daugiau produkcijos nei prieš 20 metų. Specialistai įsitikinę, kad avininkystės plėtra turi būti nukreipta į prieauglio skaičiaus didinimą bei didesnio svorio skerdenų gavimą. Turimą gyvulių potencialą įmanoma išnaudoti, pasitelkus naujausias technologijas ir mokslinių tyrimų rezultatus, įdiegus ūkininkų švietimą ir mokymus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai