Iranas rizikuoja prarasti 70 proc. dirbamos žemės
2018-10-09

Teheranas. Iranas gali prarasti apie 70 proc. savo dirbamos žemės, jei nebus imtasi staigių veiksmų kovoje su įvairiausiomis klimato problemomis, naujienų agentūrai AFP sakė šalies aplinkosaugos vadovas Isa Kalantari (Iza Kalantaris).

Iranas turi problemų ne tik su oro, vandens ir dirvožemio užterštumu, sausra ir dykumėjimu, bet taip pat ir su įtaka aplinkai, kurią padarė ilgi JAV sankcijų metai.

„Mes šiuo metu panaudojame apie 100 proc. savo atsinaujinančių vandens šaltinių...pagal pasaulinius standartus, šis lygis neturėtų viršyti 40 proc.“, – sako Irano aplinkosaugos departamento vadovas I. Kalantari.

Vaderstad 12 05

„Perteklinis vandens vartojimas, ypač požeminio vandens, yra pavojus, kuris gali turėti tragiškas socialines pasekmes“, – perspėja jis.

Jei situacija nebus suvaldyta, tuomet „mes per 20-30 metų prarasime apie 70 proc. dirbamos žemės“, tvirtina Irano aplinkosaugos vadovas.

„Elbruso pietų ir Zagroso rytų žemė, jei nesiimsime staigių veiksmų, taps nebedirbama“, – pridūrė I. Kalantari.

Kaip teigia Jungtinių Tautų (JT) maisto ir žemės ūkio organizacija, apie 80 mln. gyventojų turintis Iranas yra daugiausia priklausomas nuo žemės ūkio.

I. Kalantari tvirtina, kad situaciją gadina ilgi netinkamo vandens resursų valdymo metai ir neteisingi sprendimai, kurie buvo priimti dėl vienų ar kitų politinių ir ekonominių problemų, pavyzdžiui, JAV sankcijų ar klimato kaitos.

„Mes iš esmės galvojome, kad aplinka nėra labai svarbi. Mes padarėme klaidų 80-aisiais. Tada suvokėme, kad vietose, kuriose statėme užtvankas, jų statyti neturėjome, o vietose, kuriose turėjome statyti užtvankas, jų nestatėme“, – pripažįsta I. Kalantaris.

Anot jo, prie taršos prisideda ir Irano keliais važinėjantys seni automobiliai. Naujų automobilių trūkumas verčia iraniečius naudoti „šalies viduje pagamintus variklius“, kurie toli gražu neatitinka šiuolaikinių aplinkosaugos standartų.

Dėl Irano sostinę Teheraną dengiančio smogo dažnai nesimato šiaurėje esančių kalnų, be to, šalyje vis dažnėja atvejai, kuomet į ligonines guldomi žmonės su kvėpavimo takų sutrikimais.

AFP-BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai