Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Į Izraelio ir Palestinos konfliktą sureagavo trąšų ir grūdų rinkos
Shutterstock nuotr.

Agrarinės rinkos gana santūriai sureagavo į įtampą Artimųjų Rytų regione, kurią sukėlė „Hamas“ išpuolis prieš Izraelį. Jautriausiai reaguoja trąšų sektorius.

Po kruvino „Hamas“ išpuolio prieš Izraelį pirmiausia pakilo trąšų gamybos kompanijų akcijų kainos. Šoktelėjimą lėmė susirūpinimas dėl gamybai reikalingų žaliavų tiekimo.

Tiesioginis konflikto poveikis agrariniam sektoriui siejamas su Ašdodo uostu – pagrindiniu Izraelio kalio karbonato eksporto tašku, praneša „Bloomberg“. Šiam uostui tenka apie 60 proc. visų Izraelyje perkraunamų krovinių. 

Bioversija 2024 07 09 m7

Trąšos, dujos

Kaip rašo airių farmersjournal.ie, susirūpinimą didina energijos tiekimui kylanti rizika. Mat pagrindinis dujų tiekėjas Iranas gali būti glaudžiai susijęs su konfliktu, tad trąšų gamintojų išlaidos gali toliau didėti.

Nors kainų augimas kelia nerimą, jų lygis vis dar yra gerokai žemesnis už aukščiausius kainų pakilimus po Rusijos invazijos į Ukrainą praėjusiais metais. Tačiau jei konfliktas išsiplės ir iškils grėsmė svarbiausiems regiono laivybos maršrutams, gali nutikti rimtesnių tiekimo sutrikimų.

Nepaprastoji padėtis Ašdode yra viena aiškesnių kainų augimą lemiančių priežasčių. Jei konfliktas bus greitai išspręstas, tikėtina, trąšų kainos stabilizuosis. Tačiau jei karo veiksmai išplis, rinkos reaguos nauju kainu augimu.

Grūdai, degalai

Karo padėtis Artimuosiuose Rytuose paveikė prekių ir žaliavų kainas Jungtinėse Valstijose. „Heartland Farm Partners“ rinkos analitikas Jeff‘as Peterson‘as teigia, kad konfliktas padidino kukurūzų ir pupelių kainas, tiesa, nedaug. Matomas nežymus padidėjimas Čikagos, Kanzaso ir Mineapolio kviečių sektoriuje. Pabrango ir nafta.

Analitiko manymu, pakils dyzelino ir benzino kainos, nes brangsta žalia nafta.

Jis taip pat svarsto, kad ūkininkai turėtų pagalvoti, ar verta parduoti visus saugomus grūdus, nes, tikėtina, galima sulaukti aukštesnių jų kainų, rašo brownfieldagnews.com.

J. Peterson‘as mano, kad situacija stabilizuosis, nebent į konfliktą įsitrauks tokios organizacijos, kaip Libano „Hezbollah“, ar tokios šalys, kaip JAV ir Iranas.

Eksportas 

Tarptautinės prekybos ekspertai nurodo, kad konfliktas gali sumažinti Indijos vidaus eksportuotojų pelną, bet neturės įtakos prekybos apimtims, nebent karas paaštrėtų, rašo indų deccanherald.com. Indijos eksportuotojai, gabenantys prekes į Izraelį, gali susidurti su didesnėmis draudimo įmokomis ir siuntimo išlaidomis.

Draudimo įmokas gali padidinti Indijos valstybinė korporacija, kuri skatinti eksportą iš šalies, teikia kredito rizikos draudimą ir susijusias paslaugas eksportui.

„Tačiau jei karas paaštrės, mūsų eksportuotojų reikalai tame regione gali pablogėti“, – sakė Mumbajuje veikiančios „Technocraft Industries India“ įkūrėjas Sharad‘as Kumar‘as Saraf‘as.

Ekspertų grupės „Global Trade Research Initiative“ (GTRI) atstovas nurodo, kad prekyba gali būti rimtai paveikta, jei sutriktų veikla trijuose didžiausiuose Izraelio uostuose – Haifoje, Ašdode ir Eilate. Per šiuos uostus gabenami žemės ūkio produktai, chemikalai, elektronika, technika ir transporto priemonės.

Indijos prekyba prekėmis su Izraeliu daugiausia vyksta per Eilato uostą, esantį prie Raudonosios jūros. Indijos ir Izraelio dvišalė prekyba sudaro apie 1,3 mlrd. JAV dolerių. 

Importas

Konfliktas tarp izraeliečių ir palestiniečių turės minimalų poveikį žemės ūkio gamybai Filipinuose, pareiškė Žemės ūkio departamento atstovas.

Kaip rašo journalnews.com, Izraelis iš Filipinų gamintojų perka džiovintus kokosus, ananasų sultis ir koncentratus bei kitus mišinius. Filipinai iš Izraelio importuoja trąšas (pernai –  už 3,28 mln. JAV dolerių). 

Aprūpinimas maistu

Jungtinių Tautų Pasaulio maisto programos (WFP) atstovai susirūpinę dėl sparčiai blogėjančios padėties Izraelyje ir Palestinos valstybėje bei šio konflikto poveikio nukentėjusiems gyventojams.

Konfliktui stiprėjant, civiliai gyventojai, įskaitant vaikus, šeimas, susiduria su vis didesniais iššūkiais gauti būtiniausių maisto atsargų, nes maisto paskirstymo tinklai sutrikdyti, o maisto gamybą labai trukdo karo veiksmai.

WFP ragina užtikrinti saugų ir netrukdomą humanitarinės pagalbos tiekimą į nukentėjusias teritorijas, ir imtis visų būtinų priemonių civilių gyvybei ir gerovei apsaugoti, įskaitant galimybę gauti maisto.

Kiek plėsis konfliktas

Prekių rizikos valdymo patariamosios tarnybos „Northstar Commodity“ ekspertas Mark‘as Schultz‘as, komentuodamas situaciją televizijai „AgDay TV“, pabrėžė, kad jei konfliktas liktų tarp tik Izraelio ir „Hamas“, tai neturės reikšmingos įtakos agrarinėms rinkoms. Bet jei į konfliktą įsitrauks Iranas, tai tikriausiai pradės kilti akcijų kainos energetikos sektoriuje ir tai neigiamai paveiktų akcijų rinkas apskritai.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos