Geismą sužadinančios kalėdinės tradicijos Estijoje
2013-12-23

Talinas. Dauguma mūsų prekybos centrų, gatvių ir vitrinų žiba kalėdiniais blizgučiais. Renginys veja renginį, nominacijos teikiamos tarsi lenktyniaujant - kas įteiks kuo daugiau ir pasiskelbs kuo plačiau.  Šis „virusas" metų pabaigoje gresia tapti epidemija...  O ką veikia mūsų kaimynai, pavyzdžiui, estai?

Nedaug kas žino, bet pati pirmoji Kalėdų eglutė pasaulyje buvo papuošta būtent Taline, tai įvyko prieš daugiau nei 570 metų. Tada obuoliais, riešutais, datulėmis ir riestainiais nukabinėta eglė didžiausią džiaugsmą kėlė vaikams, šie Kalėdų dieną galėjo vaišintis eglės šakas nusvėrusiais gardumynais.

Kalėdų laikotarpiu ne vien tik miesto eglė tampa Talino lankytojų traukos centru - aplink eglutę pastatomas pasakiškai gražus kalėdinis turgus. Širdis apsąla nuo visko, ką čia galima pamatyti: Kalėdų senelį ir jo elnius, mažas trobeles, laikinai tapusias tautodailininkų dirbtuvėmis, skonių, garsų ir kvapų muziejus, kurie pasitinka kiekvieną atvykstantį iš toli.

Dojus agro 19 09 10

Akys čia raibsta nuo ledo skulptūrų didybės, vaikai mokosi dosnumo šerdami mažojo zoologijos sodo gyventojus - triušius, ožkas, avis, ponius bei žąsis. Kiekvieną savaitgalį mugėje vyksta specialios programos: pasirodymus atlieka šokėjai, dainininkai bei chorai iš įvairių pasaulio šalių.

Pagrindinis Kalėdų turgus Talino Rotušės aikštėje prasidėjo lapkričio 22-ąją dieną. Šventinės pramogos Estijos sostinėje tęsis ik sausio 8 dienos.

Kalėdų susitaikymo malda

Estai laikosi skandinaviškos tradicijos prieš kiekvienas Kalėdas skaityti susitaikymo maldą. Tokia tradicija atsirado dar viduramžiais, kai Bažnyčia stengėsi bent jau prieš svarbiausią krikščionims šventę sutaikyti besivaidijančius feodalus ir įveikti gyventojų tarpusavio nesantaiką.

Nors pats dokumentas sudegė per 1827 metais kilusį didžiulį gaisrą, visą jo tekstą pavyko atkurti.

Susitaikymo pagrindu tapusi malda  skatina šventiniu laikotarpiu neskriausti ne tik žmonių, bet ir gyvūnų, būti atidesniems, globoti, atleisti. Rūpintis ne tik savais, bet ir kitais, ypač senyvo amžiaus žmonėmis. Nepaklusti susitaikymo  tradicijai Estijoje laikoma nuodėme.

Nuogi pirtyje

Kalėdos be pirties estams - ne Kalėdos. Maudynės pirtyje Kalėdų ir Naujųjų metų išvakarėse padeda išvengti ne tik ligų, bet ir pakursto aistrą šeimoje visiems ateinantiems metams. Estai tiki, kad prieš didžiąsias šventes į pirtį dera eiti nuogiems, nes tai ne tik garantuoja gerą lytinį gyvenimą, bet ir prišaukia turtą, sveikatą.

Šiuo metu pagrindinė Estijos sostinės eglė stovi Rotušės aikštėje. Kalėdų eglutė šventiniu laikotarpiu tampa populiariausia pažinčių ir susitikimų vieta. Iš pirmo žvilgsnio santūrūs estai, susibūrę prie miesto eglės, temperamentu tampa panašesni į italus: šypsosi, juokauja, šoka. Taip gimsta šilti jausmai šalčiausiu metų laiku.

Grožintis eglute jus pakvies išgerti karšto vyno - tai įprastas elgesys Estijoje šventiniu laikotarpiu.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai