Estų bendrovė naudojosi neteisėta valstybės pagalba
2020-01-30
pixabay.com nuotr.

Briuselis. Estijos žemės ūkio bendrovė „AS Tartu Agro“, gavusi iš valstybės nesuderinamą pagalbą, privalės grąžinti valstybei apie 1,2 mln. eurų, nusprendė Europos Komisija.

Europos Komisija nustatė, kad žemės ūkio bendrovė „AS Tartu Agro“ iš valstybės gavo nesuderinamą pagalbą, nuomodama žemės ūkio paskirties žemę mažesne nei rinkos kaina norma. Estija šią neteisėtą pagalbą dabar turi susigrąžinti iš privačios įmonės „Tartu Agro“. Įmonė verčiasi pieno, mėsos ir grūdų gamyba.

Europos Komisija pradėjo išsamų tyrimą, gavusi konkurentės skundą. Pareiškėja 2014 metais skundėsi dėl to, kad Estijos kaimo reikalų ministerija (toliau – ministerija), išnuomojusi žemės ūkio paskirties žemę tokia kaina, kuri, kaip įtariama, yra mažesnė nei rinkos kaina, galimai neteisėtai suteikė valstybės pagalbą įmonei „Tartu Agro“. Išnuomoti valstybinės žemės plotai yra pietų Estijoje, Tartu apskrities Tehtverės savivaldybėje, jų plotas – 3089 ha.

Sprendimas sudaryti nuomos sutartį su įmone „Tartu Agro“ priimtas surengus uždarą konkursą. Pagal šią procedūrą, remiantis viešai paskelbtame pranešime apie konkursą išdėstytais kriterijais, turėjo būti sudarytas iš anksto atrinktų kandidatų sąrašas. Tada tie iš anksto atrinkti kandidatai galėjo derėtis dėl tolesnių sąlygų, kurios bus išdėstytos nuomos sutartyje

RVAC 21 09 30

Pasiūlymus pateikė dvi įmonės: AS „Tartu Agro“ ir „Aiu Põllumajanduse“ OÜ. Komisija nusprendė derybas pradėti su įmone „Tartu Agro“, o antrąją konkurso dalyvę pašalino iš derybų. Ministerija ir „Tartu Agro“ pasirašė 25 metų trukmės nuomos sutartį, kuri po to keletą kartų buvo pakeista. Šiuo metu nuomos sutartis dar galioja.

Susipažinusi su skundu, Komisija neatmetė galimybės, kad vertinama priemonė gali būti valstybės pagalba. Visų pirma dėl to, kad įmonės „Tartu Agro“ mokamas nuomos mokestis yra mažesnis nei rinkos kaina, ji gautų naudos, kaip apibrėžta valstybės pagalbos taisyklėse.

Komisija taip pat darė prielaidą, kad įmonei „Tartu Agro“, mokančiai mažesnį nei rinkos kaina nuomos mokestį, buvo suteiktas pranašumas.

Tyrimas atskleidė, kad žemės nuoma buvo susijusi su valstybės pagalba. Tuo remdamasi Komisija nustatė, kad nuomos sutartis suteikia bendrovei „Tartu Agro“ nepagrįstą ir atrankinį pranašumą prieš konkurentus.

Todėl Komisija padarė išvadą, kad sutartis nesuderinama pagalba pagal ES valstybės pagalbos taisykles ir kad „Tartu Agro“ dabar turi grąžinti gautą neteisėtą pranašumą.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai