Basf A1 2024 05 28 Basf m1 2024 05 28
Pasaulyje
ES subsidijų keitimo schemos po „Brexito“ britų netenkina
Asociatyvi Freepik (gpointstudio) nuotr.

Londonas. Nepatenkinti žemės ūkio subsidijavimo schemomis po „Brexito“ Jungtinės Karalystės (JK) ūkininkai ragina vyriausybę suteikti jiems universalias bazines išmokas.

Vėluojant įgyvendinti tvaraus ūkininkavimo schemas, įdiegtas JK išstojus iš Europos Sąjungos ir keičiant bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP), daugelis ūkininkų liko be pajamų.

2022 metais tik 224 ūkininkai gavo išmokas pagal vyriausybės tvaraus ūkininkavimo skatinimo (SFI) programą, kuri yra dalis vyriausybės plano pakeisti ES ūkininkavimo subsidijas.

Bioversija 2024 04 26 m7

Išmokas gavo mažuma

SFI išmoką numatyta skirti JK ūkininkams už tai, kad jie rūpinasi savo dirvožemio sveikata. 2018 m. pristatyta vyriausybės pavyzdine po „Brexito“ ūkininkavimo politika siekta pakeisti ES subsidijas, kurios skiriamos atsižvelgiant į dirbamos žemės kiekį ir taip skatina didžiausius žemės savininkus, kuriems mažiausiai reikia subsidijų.

Aplinkos, maisto ir kaimo reikalų departamento duomenys rodo, kad pateiktos 1 829 paraiškos dėl SFI, iš kurių priimtos 1 662. Pirmąją išmoką gavo tik 224 žemdirbiai, o 318 turėjo būti išmokėta vėliau.

102 tūkst. ūkininkų buvo skirtos bazinės išmokos – ES subsidijos ekvivalentas – tai reiškia, kad tik 0,2 proc. gavusiųjų bazines išmokas gavo pinigų iš naujosios SFI schemos.

Be to, bazinės išmokos sumažintos 20 proc., todėl daugelis smulkiųjų ūkininkų kasmet praranda tūkstančius svarų, o vyriausybė nepanaudoja šimtus milijonų iš 2,4 mlrd. svarų sterlingų žemės ūkio biudžeto, rašo „The Guardian“.

Škotija ir Velsas turi parengę skirtingas ūkininkų rėmimo schemas, o Šiaurės Airija naujo dar nenustatė.

Vyriausybės prognozės ir nepriklausoma analizė rodo, kad naujosios išmokų už tvarų ūkininkavimą schemos nepadės užpildyti spragos, kurią daugumai ūkininkų paliko ES subsidijų trūkumas.

Nauja kampanija siekia geresnių sąlygų ūkininkams

Šiuo metu mažiausiai 100 ūkininkų prisijungė prie naujos kampanijos „BI4Farmers“, kuri siekia, kad visiems JK ūkininkams būtų suteiktos universaliosios bazinės išmokos.

Kampanijos dalyviai teigė, kad JK ūkininkus iš esmės išlaikė ES subsidijos, todėl dabar kyla pavojus, kad jie pasitrauks iš verslo dėl prekybos susitarimų po „Brexito“ neapibrėžtumo, ūkininkavimo schemų išmokų ir didėjančių išlaidų.

„Bazinės išmokos ūkininkams garantuotų adekvačias pajamas, pagerintų galimybę turėti laisvalaikį ir pagrįstas darbo valandas, o pradedantiesiems ūkininkams leistų įgyti pagrindą“, – rašoma „BI4Farmers“ pranešime.

Tvyro nuomonė, kad dauguma britų ūkininkų nenuspręs, kokiose schemose dalyvauti, kol nesužinos, kokios yra išmokos, ir neturės visiško aiškumo, kokių standartų tikimasi.

Be to, ūkininkai turi žinoti, kad jie duos naudos aplinkai, maisto gamybai ir savo verslui.

O kol kas pinigų stokojantys ūkininkai bus priversti suintensyvinti savo metodus, kad sudurtų galą su galu, nes nėra veikiančių schemų.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos