Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Pasaulyje
ES neleidžia BASF prekiauti genetiškai modifikuotomis bulvėmis
Briuselis, balandžio 22 d. Vokietijos chemijos koncernas BASF spaudžia Europos Sąjungą (ES), reikalaudamas leisti jai prekiauti genetiškai modifikuotomis bulvėmis, praneša AFP.

BASF nusiuntė Europos Komisijai laišką po to, kai sekmadienį derybos tarp ES aplinkos komisaro Stavroso Dimo (Stavros Dimas) ir koncerno atstovų baigėsi be rezultatų.

BASF nuo 2006 metų mėgina užpatentuoti genetiškai modifikuotas bulves. Koncerno atstovų teigimu, jų bulvės yra visiškai saugios vartoti ir nuo įprastinių bulvių skiriasi tik dydžiu.

Be to, BASF išaugintose genetiškai modifikuotose bulvėse yra daugiau amilopektino - vienos iš sudėtinių krakmolo dalių, kuri naudojama tekstilės pramonėje, betono ir popieriaus gamyboje. Po bulvių perdirbimo gautos atliekos gali būti vartojamos kaip papildai gyvūnų pašarui.

Tačiau ekologinių ir už vartotojų teises kovojančių organizacijų atstovai mano, kad visuomenei nereikalingos genetiškai modifikuotos bulvės, o pramonėje yra kitų būdų krakmolui išgauti. Jų nuomone, BASF tiesiog mėgina užsidirbti pinigų, kad padengtų su genetiškai modifikuotų bulvių auginimu susijusias išlaidas.

Ekologai teigia, jog pavojinga kryžmiškai apdulkinti pramonei naudojamas bulves ir tas, kurias valgo žmones. „Pramoninės" bulvės atsparios antibiotikams, o po kryžminio apdulkinimo tokios gali tapti ir žmonių valgomos bulvės. Ekologai pabrėžia, kad valgant tokias bulves gali sumažėti antibiotikų poveikis.

Tačiau biotechnologijų ir chemijos kompanijų atstovai teigia, kad genetiškai modifikuoti produktai jau tapo šiuolaikinio pasaulio dalimi. Prieš metus BASF pradėjo bendradarbiauti su JAV žemės ūkio kompanija „Monsanto". Abi įmonės aktyviai dalyvauja debatuose dėl genetiškai modifikuotų sojų, medvilnės, rapsų ir kukurūzų kūrimo. Jei bendrovėms pavyks įtikinti ES leisti joms prekiauti genetiškai modifikuota produkcija, iki 2012 metų jos tikisi į rinką išleisti kukurūzus, atsparius sausrai.
Eltos inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos