Egzotiškos Kubos žemės ūkis išgyvena krizę
2013-08-09

Havana. Kubos žemės ūkis vis dar išgyvena krizę, ir šalis, nepaisant valdžios pastangų reformuoti agrarinį sektorių, yra smarkiai priklausoma nuo importo. Šalis įsiveža apie 60 proc. maisto produktų.

Nors komunistinė Kubos valdžia mažina valstybės monopolį maisto gamybos ir prekybos srityje ir skatina privačią iniciatyvą, valstybės subsidijos žemės ūkio produkcijai išlieka, siekiant mažinti importą ir didinti eksportą.

Šalis daugiausia įsiveža grūdų ir ankštinių augalų: ryžių, kukurūzų, sojų, pupelių, taip pat pieno miltelių ir vištienos, nurodoma Kubos vyriausybės pranešime.

Praėjusiais metais Havana importavo iš Jungtinių Valstijų maisto už 500 milijonų JAV dolerių (Jungtinių Valstijų prekybos embargą Kubai neapima žemės ūkio produkcijos pirkimo už grynuosius pinigus).

Vyriausybės ataskaitoje nurodytas vienintelis ženklus Kubos žemės ūkio pasiekimas per pastaruosius penkerius metus - išaugusi ryžių ir pupelių gamyba. Ryžių gamyba išaugo beveik 50 proc. - iki 642 tūkst. tonų 2012 m., palyginti su 436 tūkst. tonų 2008 metais. Pupelių gamyba per šį laikotarpį išaugo 28 proc. - iki 127 tūkst. tonų. Šie pokyčiai siejami su Raulio Kastro atėjimu į valdžią, kuris valstybės vadovo poste pakeitė savo ligotą brolį Fidelį Kastrą.

Nors Kuba jau daug metų bendradarbiauja su Brazilija siekdamos išplėsti sojų plantacijas saloje sėjomainoje su kukurūzais, tačiau ataskaitoje apie tai duomenų. Nurodyta tik tiek, kad per pastaruosius penkerius metus kukurūzų gamyba šalyje padidėjo 30 tūkst. t - iki 360 tūkst. tonų.

Perėmus valdymą R. Kastro, buvo decentralizuotas sprendimų priėmimo procesus, išnuomota žemės 180 tūkstančių naujų ūkininkų, visiems žemės ūkio produktų gamintojams leista padidinti laisvoje rinkoje parduodamos produkcijos dalį, padidintos valstybinės žemės ūkio produktų supirkimo kainos. Nepaisant teigiamų pokyčių, šakniavaisių ir bananų gamyba išliko to paties lygio - apie 5 mln. tonų.

Apie 80 proc. dirbamos žemės Kuboje priklauso valstybei, iš jų 70 proc. nuomojama atskiriems ūkininkams ir kooperatyvams. Likę 20 proc. dirbamos žemės priklauso šeimos ir kooperatiniams ūkiams, gaminantiems proporcingai daugiau produkcijos negu valstybiniai ūkiai.

Pranešime nurodoma, kad, kavos, citrusų ir tabako eksporto labai sumažėjo per pastaruosius penkerius metus.

Ne ką geresnė padėtis gyvulininkystės sektoriuje, išskyrus pienininkystę - pieno gamyba Kuboje išaugo 8 proc. - iki 604 tūkst. tonų.

Per pastaruosius penkerius metus Kuboje, kur tik 10 proc. žemės ūkio paskirties žemės yra saugoma taikant melioravimo-drėkinimo sistemas, prasiautė trys galingi uraganai.

Anot ekonomisto Armando Novos, ūkininkams turėtų būti suteikta galimybė įsigyti gamybai reikalingų išteklių atsargų, užuot teikus paraiškas ir laukus, kol išteklius paskirstys valstybė. „Būtina išlaisvinti visą gamybos grandinę, o ne vieną kitą jos grandį", - pažymėjo ekonomistas.

Liepos mėnesį Kuboje duris atvėrė pirmoji nevalstybinė didmeninės prekybos įmonė.

Viename iš salos regionų vyriausybė pradeda bandomąjį projektą, kuriame dalyvaujantys ūkininkai galės tiesiogiai pirkti trąšas ir kitas jiems reikalingas medžiagas.

Vaderstad 12 05

 MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai