Dėl fosfatų uolienų importo iš Vakarų Sacharos – kritika Lietuvos bendrovei
2016-10-06

Vilnius. Sacharos Arabų Demokratinė Respublika – neapibrėžto politinio statuso teritorija – pasmerkė atsinaujinusį Kėdainių fosforo trąšų gamybos bendrovės „Lifosa" fosfatinių uolienų importą iš Maroko aneksuotos Vakarų Sacharos. „Lifosos" vadovas Jonas Dastikas (nuotr.) tikina, kad bendrovė importuoja žaliavą iš Maroko ir nežino, iš kur pastarasis ją pakrauna.

„Sacharos Arabų Demokratinės Respublikos Vyriausybė pasmerkė atsinaujinusį fosfatinių uolienų vežimą iš okupuotos Vakarų Sacharos į Lietuvą. 75 tūkst. tonų krovinys šią savaitę bus pristatytas Lietuvos trąšų gamybos bendrovei „Lifosa", - pranešė naujienų agentūra „Sahara Press Service".

Pasak jos, „Lifosa" 2015 metais buvo paskutinė Europos bendrovė, nutraukusi prekybą su Vakarų Sachara, o Lietuva buvo antra pagal dydį fosfatų iš šios šalies pirkėja.

Rusijos trąšų gamybos grupės „Jevrochim" valdomos „Lifosos" generalinis direktorius Jonas Dastikas tikino, kad bendrovė nežinojo, jog žaliavos gabenamos iš Vakarų Sacharos. Anot jo, žaliavų tiekimas grupės įmonėms vyksta centralizuotai, todėl pati Kėdainių bendrovė jos neperka.

„Mes perkame iš Maroko, jis didžiausias pasaulyje eksportuotojas. Gal jie iš tos Sacharos pakrauna, mes nelabai žinome. Tuo labiau mums centralizuotai perka Šveicarijoje mūsų „galva" („Eurochem Group" - BNS)", - BNS sakė J. Dastikas.

Anot jo, per pastaruosius dvejus metus įmonė atsigabeno tik vieną fosfatinių uolienų krovinį, be to, šią savaitę gamyklai iš Maroko išsiųsta mažiau nei skelbiama žaliavos - 68 tūkst. tonų.

„Per dvejus metus vieną laivą atsigabenome. Mažiname iki minimumo, kai galėsime, atsisakysime. (...) Pagal mane ten 68 tūkst. tonų", - teigė J. Dastikas. Jo žodžiais, kai bendrovė bus pajėgi pasigaminti reikiamą kiekį fosfatų, žaliavos iš užsienio ji nebepirks.

„Perkame tik iš bėdos, kam išvežti pinigus, kai kompanija gamins to fosfato tiek, kiek reiks, nebepirksime", - tikino J. Dastikas. Jo nuomone, visiškai patenkinti fosfatų poreikį įmonė pajėgs po 3 metų.

Jungtinės Tautos 2011 metais „Lifosą" dėl importo iš Vakarų Sacharos išbraukė iš socialiai atsakingo verslo sąrašo.

Vakarų Sacharą, buvusią Ispanijos koloniją, Marokas aneksavo 1975 metais. Jungtinės Tautos siekia, kad Marokas surengtų referendumą šioje teritorijoje dėl regiono apsisprendimo.

Sacharos Arabų Demokratinė Respublika dažnai vadinama neapibrėžto statuso teritorija. Jos savarankiškumą buvo pripažinusios 84 pasaulio šalys, iš kurių 34 vėliau „atšaukė" savo sprendimus. Vakarų Sacharos nepriklausomybę pripažįsta Alžyras, Iranas, Šiaurės Korėja, Libija, Mauritanija, Meksika, Pietų Afrika, Tanzanija. Paskutinė iš valstybių, kurios pripažino Vakarų Sacharos nepriklausomybę, buvo Pietų Sudanas.

„Lifosa" praėjusiais metais uždirbo 61,617 mln. eurų grynojo pelno (35,2 proc. daugiau nei 2014 metais), jos pajamos siekė 412,687 mln. eurų, joje dirbo apie 950 darbuotojų. 100 proc. „Lifosos" akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai „Eurochem Group".

„Lifosa" buvo privatizuota 1996 metais, o bendrovės kontrolinį akcijų paketa Rusijos „Jevrochim" įsigijo 2002 metais.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai