Būtina stiprinti pieno sektorių augsiančios paklausos akivaizdoje
2015-01-30

Briuselis. Ūkininkai privalo gauti realių pajamų iš rinkos, kad užtikrintų pieno sektoriaus dinamiką ir patenkintų pasaulinę pieno paklausa, kurios augimas sudarys 2,1 proc. per metus, pranešime nurodo Europos žemdirbių organizacija Copa-Cogeca.

Copa-Cogeca darbo grupės „Pienas ir pieno produktai" vadovas Manselis Rejmondas pareiškė, kad ūkininkų faktinės pajamos iš rinkos turi padengti gamybos išlaidas bei suteikti paskatų sektoriaus plėtrai. Jis pridūrė, kad trumpalaikėje perspektyvoje būtina palengvinti naštą, susidariusią dėl Rusijos rinkos praradimo, kuri yra svarbiausia ES šalių pieno ir jo produktų eksporto rinka (Rusijai teko 13 proc. ES pieno produkcijos eksporto kiekio arba 13,4 proc. vertės). Kitas neigiamas veiksnys - sumažėjęs pieno ir jo produktų importas Kinijoje.

Kaina, mokama ūkininkams už jų pieno dalies pirkimą intervencijai, vos padengia 60 proc. gamybos sąnaudų. Pasak M. Rejmondo, intervencinių pirkimų kainos privalo būti atnaujintos, kad atitiktų rinkos realijas ir užkirstų kelią rinkos žlugimui. Jis pridūrė, jog reikia rasti naujų rinkų savo produktams, pašalinti dirbtines kliūtis prekybai, suaktyvinti eksportą. Tai užduotis Europos Komisijai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

M. Rejmondas taip pat sakė, kad pasaulinė pieno produktų paklausa didės vidutiniuoju laikotarpiu - 2,1 proc. per metus iki 2024 metų. „Turime būti pajėgūs pasinaudoti rinkos teikiamomis galimybėmis ir išlaikyti savo, kaip pagrindinio pasaulio rinkų žaidėjo, pozicijas. Ateities sandorių rinkos kūrimas leistų iš dalies kompensuoti svyravimus rinkoje ir padėtų ūkininkams apsisaugoti nuo rizikos“, – sakė Copa-Cogeca atstovas.

Pradinėje stadijoje nepavyks apsieiti be ES institucijų paramos. Būtina skatinti pieno perdirbėjus padėti ūkininkams geriau suvaldyti riziką ir gauti didesnes kainas. Taip pat reikėtų apsvarstyti kitas priemones, kurios apsaugotų ūkininkus nuo rizikos, pavyzdžiui, draudimą.

Anot M. Rejmondo, būtina iki galo įgyvendinti ES pieno dokumentų paketą, nustatant rašytinės sutartys tarp ūkininkų ir perdirbėjų, kurios sustiprintų ūkininkų pozicijas ir didintų jų pajamas. Komisija taip pat turi pradėti bausti už piktnaudžiavimus maisto grandinėje, kurioje platintojai naudoja baimės veiksnius, siekdami priversti ūkininkus mažinti kainas žemiau sąnaudų ribos.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai