Brangiausios pasaulyje mėsos gamintojams tenka susiveržti diržus
2016-01-08

Tokijas. Japonijos ūkininkams, auginantiems Wagyu (Kobės) galvijus, iš kurių mėsos prašmatniausiuose restoranuose gaminamas kepsnys gali kainuoti apie 230 eurų, šiuo metu sunku likti versle, nes jų išlaidos auga greičiau negu pajamos.

Jauni veršeliai, kuriuos ūkininkai perka ir augina 20 mėnesių, šiuo metu kainuoja daugiau nei kada nors anksčiau, pašarų kaina šoktelėjo aukščiausiai per pastaruosius tris dešimtmečius.

Pasaulinių laivybos kainų nuosmukis paskatino Japonijos jautienos gamintojus importuoti miežius iš įvairių Europos valstybių, nes tai pigiau, negu pirkti grūdus iš Australijos. Ir nors Wagyu galvijų augintojams dar lieka šiek tiek pelno, šalies Vyriausybė ieško būdų sumažinti pašarų įsigijimo išlaidas, nes pašarų brangimas neigiamai veikia ūkių ekonominę ir finansinę padėtį. Vienas iš galimų paramos šaltinių - Japonijos maisto produktų eksporto didinimas, rašo „Bloomberg".

Wagyu galvijai auginami ypatingomis sąlygomis, pavyzdžiui, pusryčiams jiems kartais duodama alaus, šiems galvijams net siuvami drabužiai. Jie šeriami taip, kad mėsa būtų marmuriška (riebalinis audinys tolygiai išsidėstytų tarp mėsos raumeninių skaidulų).

Daugiau kaip pusė miežių, keliaujančių į Japoniją (o ji yra viena iš keturių didžiausių pasaulinių pirkėjų), yra skirta šerti gyvūnus, nes miežiai suteikia baltesnį negu kiti grūdai riebalų sluoksnį ir yra pigesni.

Europietiški grūdai išstūmė australiškus

Japonijos ūkininkai išleidžia apie 700 000 jenų (5500 Eur), o kartais ir daugiau, kad įsigytų 10 mėnesių amžiaus Wagyu veršį, sveriantį apie 280 kilogramų. Be to, apie 400 000 jenų (3150 Eur) išleidžia jų šėrimui ir priežiūrai, kol jie užauginami mėsai ir parduodami už maždaug 1 mln. jenų (7860 Eur).

Kad mėsoje būtų pakankamai riebalų, Wagyu galvijai paprastai skerdžiami po 30 mėnesių, t. y. beveik metais vyresni negu tradiciškai kukurūzais šeriami JAV (didžiausios pasaulyje jautienos gamintojos) galvijai.

Japonija pirmą kartą didžiąją dalį pašarinių miežių importavo iš Jungtinės Karalystės ir Vokietijos. Tai nulėmė sumažėjusios pasaulinės laivybos kainos - sausųjų medžiagų Baltijos indeksas (rodo pagrindinių žaliavų, gabenamų jūra, kainų įvertinimą) smuko 79 proc. per pastaruosius dvejus metus ir pasiekė rekordiškai žemą lygį. Daugiausiai tai nulėmė sumažėjusi Kinijos paklausa. Tuo metu Japonijos jena sustiprėjo 8,5 proc., palyginti su euru 2015 m., tad importas japonams tapo priimtinesnis.

Nors japonams iki Australija yra apie 2500 kilometrų arčiau negu iki Europos, tačiau tona australiškų miežių kainuoja apie 2000 jenų (16 Eur) brangiau negu atvežamų iš Jungtinės Karalystės ir Vokietijos. Šalies ūkininkai už pašarų toną 2014 m. liepą vidutiniškai išleido 69 tūkst. jenų (540 Eur), t. y. daugiausiai per 33 metus. 2015 m. rugsėjį išlaidos sumažėjo iki 66 tūkst. jenų (520 Eur).

Per šešis 2015 m. mėnesius (kovą-rugpjūtį) į Japoniją atkeliavo 463 tūkst. tonų miežių, iš jų 34 proc. iš Vokietijos, 25 proc. iš Jungtinės Karalystės, o prieš metus japonai šiose šalyse grūdų visai nepirko. Australiškų grūdų dalis sumažėjo nuo 50 iki 6,6 proc. Be to, padidėjo grūdų importas iš Rumunijos, Ukrainos ir Vengrijos.

Jautienos konkurencija didės

Japonijos galvijų augintojams nelieka kitos išeities, kaip karpyti išlaidas ir išlikti konkurencingiems, nes Vyriausybei pasirašius prekybinį susitarimą su dvylika Ramiojo vandenyno regiono šalių, mažinami tarifai įvežamai mėsai, pavyzdžiui, jautienos importo mokesčiai nukris nuo 38,5 proc. iki 9 proc.

Specialistų nuomone, Wagyu veršeliai galvijų augintojams yra per brangūs pelnui gauti, nebent galima būtų sumažinti pašarų išlaidas.

Importo viražai

JAV Žemės ūkio departamento skaičiavimais, Japonijos miežių importas 2015-2016 m. tikriausiai išaugs 9,4 proc. - iki 1,2 mln. tonų, tai pirmasis augimas per trejus metus. Mažiau grūdų atkeliaus iš tradicinių tiekėjų: Australijos, Kanados ir JAV.

Japonijos grūdų importuoto operatorius, kuriam yra pavesta reguliuoti pasiūlą ir kainas, paskelbė apie planus įsigyti daugiau kaip 1 mln. tonų miežių per metus (iki kovo mėn.), didžiąją jų dalį - iš Europos tiekėjų. Tai 45 proc. daugiau nuo vidutinio kovo įverčio - 690 tūkst. tonų.

Padidėjęs pigesnių Europos grūdų pirkimas, manoma, palengvins jautienos augintojų, patiriančių vis didesnes gamybos išlaidas, kasdienybę.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai