Ar padės Briuselis užkardyti kiaulių maro plitimą?
2013-07-16

Vilnius. Lietuva maždaug per mėnesį visiškai išnaudos lėšas, skirtas afrikinio kiaulių maro prevencijai pasienyje su Baltarusija. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius teigė, kad kol kas negaunant atsakymo iš Europos Komisijos (EK) dėl finansinės paramos, jam didžiausią nerimą kelia toliau plintanti agresyvi liga, kuri jau pasiekė Rusijos ir Ukrainos pasienį.

„Maždaug rugpjūčio viduryje baigsis 750 tūkst. litų, kurie mums buvo skirti dezinfekavimo įrangai ir priemonėms pasienyje. Finansų ministerijai pateikėme pasiūlymus, kad už dezinfekavimą būtų įvesti mokesčiai verslui, nes valstybės biudžetui tai yra didelis krūvis, tiek finansuoti patys neišgalėsime. Be to, norėtume, kad surinktos lėšos būtų naudojamos tikslingai - afrikinio kiaulių maro prevencijai", - sakė J.Milius.

Tarnyba savo ruožtu prašo, kad EK skirtų Lietuvai 13,5 mln. eurų (46,6 mln. litų) finansinės paramos kovai su afrikinio kiaulių maro užkratu Baltarusijoje. Iš prašomos paramos 10 mln. eurų (34,5 mln. litų) ketinama panaudoti gyvūnų tvoros statymui pasienyje su Baltarusija.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Nerimą kelia, kad afrikinio kiaulių maro atvejų neretai randama laukinėje faunoje - vadinasi, padėtis yra labai grėsminga. Esu tikras, kad gyvūnų migraciją ribojanti tvora su Baltarusija būtų labai efektyvi išeitis", - sakė J.Milius.

Jo teigimu, bėgantis laikas, per kurį nustatomi vis nauji kiaulių maro užkrato atvejai kaimyninėse šalyse, ir neišspręsti klausimai dėl finansų situaciją daro įtemptą.

Lietuvos pareigūnų vertinimu, EK turėtų būti suinteresuota saugumo Lietuvos pasienyje sustiprinimu, nes jeigu šalyje būtų nustatytas afrikinio kiaulių maro užkratas, tokiu atveju Rusija iškart uždarytų sienas ir neįsileistų ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos šalyse paruoštos kiaulienos.

Rusijos institucijos oficialiai patvirtino, kad Belgorodo srityje, pasienyje su Ukraina, nustatytas naujas afrikinio kiaulių maro protrūkis. Šioje srityje laikoma apie 20 proc. visų Rusijos kiaulių.

Lietuvos tarnyba, remdamasi Rusijos pareigūnais, pranešė, kad šiuo metu šalyje epidemiologinė situacija yra pati blogiausia per paskutinius 40 metų: jau nustatyti 52 afrikinio kiaulių maro ligos protrūkiai 12-oje šalies regionų - Jaroslavlio, Tverės, Tulos, Maskvos, Rostovo prie Dono, Voronežo, Tambovo, Smolensko, Saratovo ir Volgogrado regionuose bei Krasnodaro krašto ir Šiaurės Osetijos-Alanijos respublikoje.

Be to, prieš kelias savaites patvirtinta labai pavojinga snukio ir nagų liga Amūro ir Krasnodaro srityje.

Baltarusijos portalas charter97.org pranešė, kad naujas afrikinio kiaulių maro infekcijos židinys aptiktas Minsko apskrityje - keliuose Litvenskovo vietovės kaimuose. Atsakingos šios šalies institucijos tvirtina, kad Baltarusijoje nustatyti tik du afrikinio kiaulių maro protrūkiai Čiapun kaime Gardino srityje ir Kopti kaime, Vitebsko srityje.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai