Ar melžimo robotai tikrai efektyvūs?
2013-08-29

Stokholmas. Sparčiai populiarėjantys melžimo robotai palengvina darbą bei pakeičia dalį ūkio darbuotojų. Tačiau ar įrengus modernią melžimo įrangą, pieno gamyba tampa pelningesnė? Švedijoje atliktas tyrimas nepatvirtino, kad melžiant robotais, gaunamas geresnės kokybės pienas, nei naudojant kitas melžimo sistemas.

Melžimo robotai populiariausi Šiaurės Europoje, Olandijoje, Vokietijoje ir Prancūzijoje. Modernizuojant fermas, 90 proc. švedų ir suomių savo mažiems ir vidutinio dydžio ūkiams renkasi robotizuotas melžimo sistemas.

Šiandieninis pieno ūkis neretai yra visos šeimos verslas, o ūkininkai - socialiai aktyvūs žmonės, gebantys naudotis visais naujausių technologijų teikiamais privalumais. Melžimo robotai suteikia lankstesnį darbo grafiką bei užtikrina geresnę darbuotojų gyvenimo kokybę.

Nuo 2009 m. Švedijos žemės ūkio ekonomikos institutas, bendradarbiaudamas su Švedijos žemės ūkio mokslų (SLU) ir Lundo universitetais, vykdo tyrimą, kuriuo siekiama įvertinti melžimo robotų teikiamą naudą.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Remiantis ūkininkų apklausų rezultatais, galima teigti, kad melžimo robotai palengvina darbą, taupo laiką, todėl ūkininkai gali daugiau laiko skirti šeimai ir poilsiui. Tačiau tyrimas nepatvirtino, kad melžiant robotais, gaunamas geresnės kokybės pienas, nei naudojant kitas melžimo sistemas.

Trečdalis iš 235 apklaustų ūkininkų įsitikinę, kad jų pelnas nepakito ir išliko stabilus, nepriklausomai nuo įrangos modernizavimo. Tyrimo autoriai pažymi, kad sunku nustatyti, kaip ūkių pelningumą paveikė nemažų pradinių investicijų poreikis ir pieno kainų pokyčiai rinkoje.

Melžimo robotų gamintojai sutinka, kad įranga atsiperka negreitai, tačiau šiuolaikinių žemės ūkio technologijų poreikis didės dėl kvalifikuotų darbuotojų trūkumo.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai