JAV atsakas - muitai ES maisto produktams
2019-10-11
pixabay.com nuotr.

Briuselis. Jungtinės Valstijos pradeda taikyti didžiulius muitus europietiškoms prekėms – orlaiviams ir jų dalims bei žemės ūkio ir maisto produkcijai.

Tai JAV atsakas į ES subsidijas orlaivių gamintojai „Airbus“. JAV laimėjo ilgametę kovą su Europos Sąjunga Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO), kuri pripažino, kad subsidijos buvo neteisėtos.

Amerikiečiai skundėsi dėl 200 milijardų JAV dolerių paskolų bendrovei „Airbus“, kurias Europos šalys teikė su labai mažomis palūkanomis. Taip buvo sudaromos nevienodos konkurencinės sąlygos JAV orlaivių gamintojams.

RVAC 21 09 30

PPO sutiko, jog Jungtinės Valstijos nustatytų atsakomuosius muitus prekėms, kurių bendra vertė - 7,5 milijardo JAV dolerių. Tai rekordinė suma per beveik 25 metų PPO istoriją, praneša euractiv.com.

Amerikiečiai jau paskelbė taikysią 10 proc. muitų tarifą orlaiviams ir jų dalims bei 25 proc. muitus maistui, įskaitant alkoholį ir sūrius. Taikyti muitus numatyta nuo spalio 18 dienos.

Muitai daugiausia bus taikomi toms prekėms, kurias JAV importuoja iš Prancūzijos, Vokietijos, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės – subsidijas „Airbus“ teikusių šalių. Prekių spektras platus – nuo dešrelių ir sūrio iki sausainių, vyno ir viskio. Prekių sąraše – britiškas čederis ir pieno milteliai, italų gamintojų „Parmigiano Reggiano“ ir „Grana Padano“ produkcija, šveicarų „Emmentaler“ ir „Gruyere“ sūriai.

Neseniai ES pranešė, kad liepos mėn. žemės ūkio maisto produktų eksportas padidėjo rekordiškai – 12,6 proc. Dalį jo sudarė eksportas į JAV.

ES žemdirbių ir kooperatyvų skėtinė organizacija „Copa-Cogeca“ paragino abi puses užkirsti kelią konflikto eskalavimui, nes tai kelia grėsmę žemės ūkio maisto sektoriui.

Europos ūkininkų bendruomenė palaiko Europos Komisijos pastangas derėtis dėl abipusiai naudingo sprendimo ir siekio ištaisyti padėtį.

„Copa-Cogeca“ generalinis sekretorius Peka Pesonenas pareiškė apgailestaująs, kad žemės ūkis turi brangiai sumokėti už politinį sprendimą, kuris su žemės ūkiu neturi nieko bendra.

„Sprendimas daro žalą Europos ir JAV žemės ūkio bendruomenėms, nes jos susiduria su tais pačiais iššūkiais, spręsdamos klimato kaitos padarinius, maisto saugos ir kartų kaitos problemas.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai