Airių ūkininkui svarbiausi pieno kokybės rodikliai, o ne kiekis
2014-04-28

Dublinas/Kaunas. Ketvirtos kartos airių ūkininkas Benas Tairelas, auginantis 200 grynaveislių džersių melžiamų karvių bandą, orientuojasi ne į primelžiamo pieno kiekį, o kokybės rodiklius. Iš vienos karvės per metus primelžia daugiau kaip 6 tūkst. litrų 5,9 proc. riebumo ir 4,25 proc. baltymingumo pieno. Sėkmės laidas – gerai subalansuoti, daug energijos turintys ir kokybiški pašarai,rašo žurnalas „Mano ūkis".

Airijos ūkininkas Benas Tairelas (Ben Tyrrell) su tėvu Ričardu (Richard) ūkininkauja senelio žemėje, „Woodtown Jersey" ūkyje Kildalkyje, maždaug 50 km nuo Dublino. Tairelų ūkis - 108 ha žemės ir 200 grynaveislių džersių veislės melžiamų karvių bei jų prieauglis. Pagrindinė intensyvaus ūkio kryptis - pienininkystė, nors Benas parduoda galvijus ir veislei

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Woodtown Jersey" ūkyje Tairelai šeimininkauja nuo 1917-ųjų, Benas - jau ketvirtos kartos ūkininkas. Džersius auginti pradėjo jo senelis, apie 1955-uosius atsivežęs 30 šios veislės galvijų iš jų gimtosios Džersio salos Didžiojoje Britanijoje. Per tuos dešimtmečius šiame ūkyje užauginti veisliniai džersiai laimėjo ne vieną pergalę ir daugybę prizų įvairiose parodose.

Džersiai yra stipriai išreikšto pieninio tipo galvijai, tai viena seniausių ir populiariausių veislių. Karvės yra nestambios, gamina daug pieno, nors pašaro suėda mažiau. „Džersių produktyvumas labai priklauso nuo šėrimo, kuris yra specifinis - pašaras turi būti didelės energinės vertės", - teigia Airijos ūkininkas. Pasak jo, tai ir labai lanksti veislė, leidžianti derinti gamybos sąnaudas su pieno kaina.

Benas Tairelas - ketvirtos kartos ūkininkas

Benas orientuojasi ne į primelžiamo pieno kiekį, o į jo kokybės rodiklius. Iš vienos karvės per metus jis vidutiniškai primelžia po 6 052 litrus 5,9 proc. riebumo ir 4,25 proc. baltymingumo pieno. Ūkio rekordininkė - karvė Woodtown Nestle 12, per metus duodanti per 11 tūkst. litrų 6,2 proc. riebumo ir beveik 4 proc. baltymingumo pieno. Tokius rodiklius leidžia pasiekti gerai subalansuotas, daug energijos turintis ir kokybiškai sumaišytas pašarų racionas.

Airijoje bazinė pieno supirkimo kaina šiuo metu yra 39 euro centai (1,34 Lt). Bet už išskirtinės kokybės pieną Tairelai gauna 56 centus (1,92 Lt), o žiemą - 10 centų (0,34 Lt) papildomą priemoką.

Benas ūkyje yra sukūręs griežtą bandos valdymo sistemą. Pusė bandos karvių veršiuojasi rudenį, kita pusė - pavasarį. Tai leidžia telyčias veislei pardavinėti ištisus metus. Veršiavimosi intervalas yra 381 diena. Karvės sėklinamos dirbtiniu būdu aukščiausios kokybės sperma. Veršinga Tairelų ūkio telyčia parduodama už 2 tūkst. eurų (apie 7 tūkst. litų).

Džersiai yra stipriai išreikšto pieninio tipo galvijai

Džersiai labai tinkami sezoniniam ganymui. Benas itin skrupulingai rūpinasi pievomis, prižiūri, kad žolė neperaugtų, nes dėl drėgno klimato ji greitai tarpsta. Gerai įrengti žolynai subrandina gausų baltymingų medžiagų derlių. Pievos tręšiamos mėšlu.

Pavasarį daugiau kaip 70 dienų veršingos karvės iš pradžių išleidžiamos ganytis tik dieną, bet kai  apsipranta, lieka ganytis visą laiką. Tos, kurios turi veršiuotis pavasarį, laikomos atskirai ir į lauką leidžiamos tik dieną, kai geros oro sąlygos. Ištisą parą lauke jos paliekamos praėjus mažiausiai 10 savaičių po apsiveršiavimo. Gegužę, priklausomai nuo oro sąlygų, pavasarinės karvės priskiriamos prie rudeninės galvijų grupės, kuri tuo metu jau ganosi lauke ištisą parą, ir netrukus tampa viena banda. Benas akcentuoja, kad ganymo organizavimas reikalauja ūkininko lankstumo.

Melžiamų karvių racioną sudaro melasa, šiaudai, kukurūzų miltai, miežiai, baltymų mišiniai, žolės ir kukurūzų silosas. Su Keenan pašarų maišytuvu-dalytuvu jis ruošia atskirus racionus melžiamoms, užtrūkusioms karvėms ir telyčioms.

Sojas karvių racione Benas dėl didelės kainos pakeitė kukurūzais, tačiau pieno rodikliai dėl to nenukentėjo. Sojas jis išėmė ir iš veršingų telyčių raciono, vietoje jų duoda rapsų rupinių. „Truputį jaudinausi, kaip telyčios priims pašarų raciono pokyčius, tačiau jos auga puikiai", - džiaugiasi ūkininkas. Veršingų telyčių raciono pagrindas yra žolės silosas, taip pat traiškyti kviečių grūdai, šiaudai, mineralai ir baltymų mišiniai.

Benas patenkintas džersių karvėmis, tačiau šios veislės veršeliai labai jautrūs. Todėl jų priežiūrai ūkininkas skiria daug dėmesio, vos gimusiems kuo greičiau reikia sugirdyti krekenų, kad susidarytų imunitetas. Jeigu veršelis suserga, išgelbėti jį dažniausiai sunku.

Veršeliai atjunkomi 7-8 savaičių ir tuomet girdomi iš automatinių girdyklų pieno pakaitalu. Paaugę pradedami šerti specialiu pašarų mišiniu iš melasos, šiaudų, kukurūzų miltų, traiškytų kviečių grūdų, baltymų mišinio, žolės ir kukurūzų siloso.

Ūkininkas ateityje planuoja bandą padidinti iki 300 galvijų, kartu plės ir ganyklų plotus, nes tai yra pigiausias ir pats naudingiausias gyvulių šėrimo būdas. „Privalome galvoti apie pelną", - reziumuoja sėkmingai ūkininkaujantis B. Tairelas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai