Prekybininkai džiaugiasi, bankai pyksta dėl EK siekio riboti bankinius mokesčius
2013-07-26

Vilnius. Prekybininkai džiaugiasi Europos Komisijos siūlymu riboti bankinius mokesčius ir tikina, kad finansinės institucijos neperkels mokesčių vartotojams, nes taip tiesiog rizikuotų prarasti dalį klientų.

Kai kurie Lietuvos verslininkai abejoja, ar šis reglamentas realiai veiks Lietuvoje ir ar bankams nebus palikta landų išlaikyti tarifus, penktadienį rašo „Verslo žinios".

Pasak ES vidaus rinkos ir paslaugų komisaro prancūzo Mišelio Barnjė (Michel Barnier), mokėjimų išlaidos per metus sudaro daugiau negu 1 proc. ES BVP, arba 130 mlrd. EUR. „Mažinant mokėjimų internetu kainą ir didinant jų saugumą tiek mažmenininkams, tiek vartotojams, bus skatinama skaitmeninė bendroji rinka. Siūlomais tarpbankinių mokesčių pakeitimais bus pašalinta didelė nacionalinių mokėjimo rinkų integracijos kliūtis ir galiausiai bus sumažinti nepagrįstai dideli mokesčiai", - mano komisaras.

Vaderstad 12 05

Mažmenininkų mokami tarpbankiniai mokesčiai galiausiai atsiduria vartotojams išrašomose sąskaitose. Vartotojai paprastai ne tik nieko apie tai nežino - per įvairias atlygio sistemas jie netgi skatinami naudoti korteles, kurios jų bankams neša didžiausias pajamas. Priėmus tarpbankinius mokesčius ribojantį reglamentą, kuriuo papildomai užtikrinamas antimonopolinių taisyklių laikymasis, bus išvengta pernelyg didelių mokesčių vykdant tarptautinius atsiskaitymus.

Mokėjimo paslaugų teikėjams bus sudarytos vienodos veiklos sąlygos, į rinką galės patekti novatoriškas paslaugas siūlantys nauji rinkos dalyviai, mažmenininkai sutaupys daug lėšų mokėdami mažesnius mokesčius savo bankams, o vartotojai galės pasinaudoti mažesnėmis mažmeninėmis kainomis.

Reglamentu dėl tarpbankinių mokesčių kartu su peržiūrėta MPD bus įvestas maksimalus tarpbankinių mokesčių už operacijas, pagrįstas vartotojų debeto ir kredito kortelėmis, dydis ir bus uždrausti pridėtiniai mokesčiai už tokių rūšių korteles. Pridėtiniai mokesčiai - kai kurių pardavėjų nustatomi papildomi mokesčiai už atsiskaitymą kortele; jie yra itin įprasti perkant oro linijų bilietus.

Pereinamuoju 22 mėnesių laikotarpiu tarpbankinių mokesčių ribos debeto ir kredito kortelėms bus taikomos tarptautinėms operacijoms, t. y. kai vartotojas naudojasi savo kortele kitoje šalyje arba kai mažmenininkas naudojasi banku kitoje šalyje. Vėliau šios ribos taip pat bus taikomos vidaus operacijoms.

Tarpbankiniai mokesčiai yra įtraukiami į mažmenininko išlaidas, patiriamas priimant mokėjimus kortelėmis, ir jas galiausiai padengia vartotojai, mokėdami aukštesnę mažmeninę kainą. Vartotojai šių mokesčių nemato, tačiau mažmenininkams, o galiausiai ir vartotojams, jie kasmet atsieina dešimtis milijardų eurų.

Tarpbankinių mokesčių dydis valstybėse narėse labai skiriasi, o tai rodo, kad jie nėra aiškiai pagrįsti ir yra didelė nacionalinių mokėjimo rinkų integracijos kliūtis. Nustačius tarpbankinių mokesčių ribas bus sumažintos mažmenininkų ir vartotojų išlaidos ir tai padės kurti visos ES mokėjimų rinką. Tai taip pat turėtų paskatinti inovacijas ir suteikti daugiau galimybių mokėjimo paslaugų teikėjams siūlyti naujas paslaugas.

Šiame dokumentų rinkinyje atsižvelgiama į pagrindinius europiečių pirkimo ir mokėjimo įpročių pokyčius. Beveik kiekvienas sąskaitos turėtojas ES turi debeto mokėjimo kortelę, o 40 proc. - taip pat kredito kortelę. 34 proc. ES piliečių jau perka internetu, o daugiau nei 50 proc. turi išmaniuosius telefonus, kuriais galima vykdyti mokėjimus.

„Mokėdami nuo apyvartos 1 proc., per metus prarasdavome milijonus. Tuo labiau kad per akcijas kai kurios prekės parduodamos už savikainą. Kai mokesčiai bus sumažinti, sutaupysime", - perspektyvą mato „Lietkoopsąjungos" valdybos pirmininkas Robertas Miliauskas.

Jis spėja, kad Europos Komisija pajėgi suvienodinti tarifus. Verslininkas primena, kad panašus reguliavimas jau yra - mobiliojo ryšio paslaugos. Nors buvo gan didelis pasipriešinimas, EK tarifus atpigino.

Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos pirmininkas Arturas Mackevičius abejoja, kad bankai mokesčius perkels vartotojams. „Dėl to prarastų dalį klientų. Be to, aiški tendencija, kad valstybių vadovai skatina, jog kuo daugiau žmonių naudotųsi kortelėmis, nes taip lengviau kontroliuoti ir mokesčių mokėjimą", - teigia A. Mackevičius.

EK, BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai