Kaime „darbdaviu“ gali būti ir arklys
2013-10-11

Kelmės rajone, Užvenčio seniūnijos Girnikų kaime gyvenantis Algis Rimkus jau šešiolika metų laiko arklį. Jo nuomone, arkliukas galėtų padėti išgyventi ne vienai jaunai, sveikatos nestokojančiai šeimai. Laikant daugiau gyvulių, kaime apsimoka laikyti ir arklį.

Kumelaitė  Žvaigždutė  per tą laiką ūkininkui padėjo nuveikti daug darbų. Pasikinkęs vežimą, ūkininkas nuvažiuoja septynis kilometrus iki savo miško. Pasikrauna ir susiveža sausuolių. Nusiveža grūdus į malūną. Kartais kumelaitė atstoja ir autobusą, jei reikia aplankyti kitame kaime gyvenantį sūnų.

Pavasarį ūkininkas į laukus nusiveža bulvių sėklą. Susiaria daržą. Paskui apvagoja, nuakėja, rudenį parsiveža derlių. Kumelaitė padeda ir ruošiant pašarus žiemai. Žolės ritinus po truputį galima susivežti ir vežimu. Jeigu šiems darbams samdytų techniką, nemažai kainuotų. Be to, kalvotose Žemaitijos vietose ne visur įmanoma žemę dirbti traktorium.

Nors visuomenė modernėja, tačiau brangstant degalams, kaime nebloga alternatyva gali tapti arklys

Nors jo kumelaitė, pasak paties Algio Rimkaus, nepersidirba, dirba gal kokiu „trečdaliu etato", tačiau atlieka daug darbų ir sutaupo šeimos biudžeto.

Algis prisimena prieš keletą metų samdęs traktorių parsivežti malkas iš miško. Norėjo parsivežti daugiau malkų iš karto. Sumokėjo 180 litų už parvežimą ir už tai, kad traktorininkas padėjo malkas pakrauti. Dabar, ko gero, sumokėtų dar brangiau, nes degalai pabrango.

Skolindamas kumelaitę protingesniems kaimynams ūkininkas sulaukia ir nemokamų kaimynų paslaugų.

Arklys gali sukurti darbo vietą

„Yra jaunų šeimų, kurios savo arkliuku aparia daržus ir atlieka kitų darbų mažų sklypelių šeimininkams. Jiems arkliukas neša ir pajamų, papildo šeimos biudžetą, - sako Algis Rimkus. - Arklį skolinti ne kiekvienam gali. Ne kiekvienas moka su gyvuliu elgtis. Gali perkaitusį pagirdyti šaltu vandeniu ir susargdinti. Gali mušti. Prie mušimo nepratęs gyvulys gali sužaloti. Be to, daugelis senų žmonių su gyvuliu nesusitvarkytų. Todėl arklys gali sukurti ir darbo vietą savo šeimininkui. Aišku, tai nebus direktoriaus atlyginimas, bet dalį etato gali atstoti."

Tačiau mąstančių taip kaip šis ūkininkas, kaime nedaug. Niekas nenori uždarbį rankioti po trupinį. Antai ir Girnikų gyvenvietėje  belikusios tik kelios šeimos, kurios laiko arklį. Per kelerius pastaruosius metus arklių kaime smarkiai sumažėjo. Nors pastaruoju metu, kai šitiek pabrango degalai, arklys kaime daug kur gali pakeisti traktorių. Be to, jo energiją galima prilyginti žaliajai, nes neteršia gamtos.

Mažėja arklių, mažėja ir kaustytojų

Ūkininkas atvažiavo į Kelmę nusipirkti pasagų. Turi pirkti fabrikines, iš parduotuvės. Keturios pasagos kainavo 31 litą. Turguje pirktų pigiau, bet negalėjo gauti ketvirto numerio pasagų. Yra arba didesnių, arba mažesnių.

Kaime mažėjant arklių beveik nebeliko ir kas juos kausto. Aplink Užventį pastaruoju metu buvo tik vienas kalvis, kuris sugebėdavo tai daryti. Tačiau žmogui susilpnėjo sveikata. Atsisakė savo amato. Gerai, kad atsirado jaunesnis auksarankis, nebijantis bet kokio darbo. Garbaus amžiaus kalvis jam leido naudotis savo kalve ir įranga.

Atbaido brangus šienavimas

Algis Rimkus mano, jog ne visi jauni kaimo žmonės arklių nelaiko dėl tingėjimo ar todėl, kad paprasčiau gyventi iš pašalpų. Gyvulių kaime mažėja, nes atbaido brangi šienapjūtė. Ūkininkas laiko kelias karves, turi telyčių ir kumelę. Šienapjūtė jam atsieina apie keturis tūkstančius litų.

Be to, norint nusipirkti arklį reikia sukaupti nemažą sumą pinigų. Prie arklio dar reikia ir vežimo bei kito inventoriaus. Tačiau, pasak ūkininko, galima rasti išeičių, pavyzdžiui, pirkti kumeliuką ir prisiauginti. Inventorių susipirkti po truputį ar dalytis keliems kaimynams.

Regina MUSNECKIENĖ

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai