Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Nuomonė
K. Starkevičius: kad žemdirbiai neliktų nuvilti

Vilnius. Pasibaigus šių metų nepaprastai lietingam vasaros ir rudens sezonui, žemdirbiai kruopščiai skaičiavo patirtą žalą, teikė prašymus Žemės ūkio ministerijai tikėdamiesi gauti žadamą kompensaciją dėl didžiulių nuostolių. Vienu atveju buvo suskaičiuota apie 40 mln. prarastų eurų, kitu - 47 mln., tačiau tikėtasi gauti bent 40 mln. eurų.

Tačiau šalies žemdirbiai dar kartą buvo nuvilti sužinoję naujieną, kad Žemės ūkio ministerijos vadovai „sugebėjo" iš ES gauti tik 9 mln. eurų nuostolių kompensavimui. Galima tik apgailestauti dėl tokios menkos sumos, tačiau turbūt nėra vilties, kad ši Vyriausybė galėtų išsiderėti daugiau lėšų.

Dabar kyla kitas klausimas - kaip kuo racionaliau šią, kad ir menką pinigų sumą, panaudoti. Ar ją išbarstysime po vieną kitą eurą pravalgymui visiems, kas patyrė nuostolių, ar skirsime būsimam žemdirbių Stabilizavimo fondui. Tai būtų pradinis įnašas šio fondo kūrimui. Antrasis įnašas galėtų būti į Paskolų garantijų fondą grįžtančios lėšos, kurių, mano žiniomis, yra susikaupę apie 7 mln. eurų.

Bioversija 23 04 27

Kreipiuosi į Vyriausybę ir raginu šiais sunkiais metais atsižvelgti į labai menką nuostolių kompensavimui ES skirtą sumą ir papildomai paremti žemdirbius iš nacionalinio biudžeto, bei nedelsiant steigti Stabilizavimo fondą, kurio pagrindas, kaip minėjau, galėtų būti gautos ES paramos lėšos, Paskolų garantijų fonde susikaupusios per finansinį mechanizmą grįžtančios lėšos bei nacionalinės lėšos iš biudžeto. Iš šio fondo ūkininkai galėtų be didelių palūkanų skolintis trūkstamų apyvartinių lėšų. Tais atvejais, kai apyvartinėms lėšoms būtų skolinamasi iš banko, iš šio fondo būtų galima dengti banko palūkanas.

Juk žinome, kad ūkininkai dažniausiai bankrutuoja pritrūkę būtent apyvartinių lėšų, kai nebegali įsigyti gamybai reikalingų priemonių, susimokėti įsiskolinimų. Jau dabar aišku, kad kiti metai nebus lengvesni, ūkininkams teks atsėti dėl šių metų liūčių išgedusius didelius žieminių pasėlių plotus, o tai pareikalaus papildomų investicijų ir nebus apsieita be tokio fondo paramos ir paskolų iš bankų.

Šis fondas būtų svari parama ir ateityje visiems į nepalankią situaciją patekusiems žemdirbiams.

Kazys Starkevičius

Seimo TS-LKD frakcijos narys

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos