Universitete - modernios žuvų auginimo ir veisimo laboratorijos
2015-10-14

Kauno r. Aleksandro Stulginskio universitete (ASU) atidarytas specializuotas ir modernus uždarų akvakultūros sistemų komplektas, skirtas veisti ir auginti žuvims. Jis įdiegtas įgyvendinant ES projektą. 630 tūkst. eurų vertės projekto sutartis buvo pasirašyta lygiai prieš metus.

„Manau, turime labai modernų objektą, kuris leis mokyti ir esamus, ir būsimus žuvininkystės sektoriaus darbuotojus", - apie naujas žuvų auginimo ir veisimo laboratorijas sakė ASU Strateginio valdymo ir investicijų skyriaus vedėjas Alvydas Žibas. Tokios žuvininkystės laboratorijos daugiau neturi nė viena Baltijos šalių aukštoji mokykla.

Naujai įrengta žuvų auginimo laboratorija

Uždarų akvakultūros sistemų komplektą sudaro žuvų auginimo ir veisimo laboratorijos. Įrengtos patalpos, įsigyta unikali analitinė įranga, kompiuterinė technika, tvenkinyje pastatytas tiltas su varžomis reproduktoriams laikyti. Vienoje iš laboratorijų įrengtos uždaros recirkuliacinės žuvų auginimo sistemos. Vienoje pusėje yra 11 baseinų, kuriuose bus auginamos pačios didžiausios žuvys prieš jas išleidžiant į vandens telkinius ar panaudojant maistui. Vanduo baseinuose naudojamas iš centralizuotos vandentiekio sistemos, valomas kelių pakopų filtrais, sumontuota deguonies tiekimo įranga. Visa ši sistema gali užauginti apie vieną toną žuvies per metus.

Žuvų veisimo laboratorija

Taip pat yra sumontuota žuvų karantino ir monitoringo sistema. Kadangi yra įdiegtos visos penkios biologinio valymo sistemos, inkubuoti, reguliuojant temperatūrų skirtumus, bus galima penkių rūšių žuvis - tiek šiltavandenes, tiek šaltavandenes.

„Tai unikali sistema", - teigė Baltijos jūros eršketų asociacijos prezidentas ir asociacijos „Žuvininkystės klasteris" ekspertas Vytautas Mockus, padėjęs parengti šio projekto koncepciją ir ją išvystyti.

Baltijos jūros eršketų asociacijos prezidentas Vytautas Mockus(kairėje) ir jo kolegosnemažai prisidėjo, kad projektas išvystų dienos šviesą  

Vienas unikaliausių įrengimų - Lietuvos mokslininkų iš Baltijos eršketų asociacijos sukurtas hipofizės išėmimo įrenginys. „Europoje tokio dar nemačiau", - tvirtino V. Mockus.

Hipofizės išėmimo įrenginys

Visa sistema yra mokslinė ir mokomoji, tad čia galės ir studentai gilintis į procesus, ir mokslininkai atlikti įvairius tyrimus. Pasak V. Mockaus, rimtų žuvininkystės specialistų Lietuvoje trūksta, tad ši laboratorija turėtų spragą užkamšyti.

„Mes labai džiaugiamės modernia ir profesionalia studijų baze, kur galima atlikti unikalius tyrimus, kur galima veisti žuvis ir prisidėti prie Baltijos jūros ir kitų vandens telkinių įžuvinimo programų", - kalbėjo ir ASU rektorius Antanas Maziliauskas.

„Žuvų auginimas uždarose sistemose yra labai perspektyvus, nes ištekliai jūrose mažėja, jie vis labiau saugomi. Todėl reikės ir žuvininkystės specialistų, kuriuos parengti padės ši laboratorija", - akcentavo Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė ir ASU rektorius Antanas Maziliauskas neabejoja naujosios laboratorijos nauda mokslui ir studijoms

ASU Vandens ūkio ir žemėtvarkos fakultete nuo 2014 m. pradėta vykdyti bakalauro studijų programa „Žuvininkystės ir akvakultūros technologijos", kuri tiesiogiai skirta akvakultūros specialistams rengti. Pirmieji diplomuoti šios srities specialistai šalies ūkius pasieks 2017 metų vasarą.

Laboratorijos baseinuose jau plaukioja eršketų jaunikliai. Po pirmojo neršto tikimasi užpildyti visus baseinus

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai