Tolerancijos parazitams nauda
2014-10-07

Edinburgas. Tirdami laukines ožkas, Prinstono ir Edinburgo universitetų biologai nustatė, kad organizmo gebėjimas toleruoti virškinamajame trakte gyvenančius parazitus stipriai nulemia dauginimosi sėkmę, rašo svetainė „Science Daily".

Atradimą mokslininkai padarė išanalizavę duomenis iš 25 metus tebesitęsiančių stebėjimų Škotijos šiaurinėje saloje, kur gyvena laukinių ožkų populiacija. Pirmiausia specialistai įvertino santykį tarp kiekvienos iš beveik 2500 ožkų kūno svorio ir jos užsikrėtimo nematodais (parazitinėmis kirmėlėmis, gyvenančiomis virškinamajame trakte) lygio.

Paaiškėjo, kad visos ožkos dėl infekcijos sulyso, tačiau svorio pokyčiai labai skyrėsi (2-20 proc.). Didžiausią toleranciją parazitams turėjusios ožkos atsivedė ir daugiausiai palikuonių. Skirtingą organizmo reakciją į parazitus lemia genetinės priežastys, kurios kol kas nenustatytos.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ekologijos ir evoliucinės biologijos profesorės Andrėjos Grehem (Andrea Graham) teigimu, sėkmingiausiai besidauginančios laukinės ožkos tikriausiai sugeba ir geriau įsisavinti maistines medžiagas iš skurdžios ganiavos saloje.

Jeigu paaiškėtų, kad geresnis maistas pirmaisiais gyvenimo mėnesiais visam laikui padidina toleranciją parazitams, paprasti maisto papildai gali tapti efektyvia priemone padidinti žmonių toleranciją parazitams.

Apie 2 milijardus žmonių yra užsikrėtę parazitais, daugiausiai jų - besivystančiose šalyse. Kirmėlės ypač žalingos vaikams: jos sukelia mažakraujystę, sutrikdo kūno ir smegenų vystymąsi.

„Idealiu atveju reikėtų tiesiog pašalinti kirmėles iš vaikų, kurie nešioja šią sunkią naštą, organizmo. Tačiau jeigu suprastume, kaip padidinti toleranciją parazitams ir tokiu būdu pagerinti sveikatą, tai būtų labai veiksmingas įrankis", - sako A. Grehem.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai