Rumokų stotyje - dar daugiau bandymų
2013-10-28

Vilkaviškis. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filiale - Rumokų bandymų stotyje baigiama nuimti bandymams skirtus cukrinius runkelius. Stotis šiais metais vykdė 15 cukrinių runkelių bandymų.

„Savo laukuose turėjome pasėti ir prižiūrėti 675 bandyminių runkelių laukelius. Toks didelis skaičius susidarė todėl, kad kiekvieną bandymą sudaro keletas variantų, kurie vykdomi pakartojant, kad būtų sumažintas pašalinis aplinkos poveikis tiriamam faktoriui - nevienodas podirvis, skirtingas drėgmės režimas ir pan. Bandymus užsako įvairios žemės ūkio firmos, cukraus fabrikai, turime ir disertacinių bandymų, kuriuos atliekame kartu su ASU doktorante" - pasakoja mokslo darbuotoja dr. Zita Brazienė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Rumokų bandymų stoties mokslinė darbuotoja dr. Zita Brazienė laukuose dirba kartu su darbininkais, mat nuo jos stebėjimų priklauso bandymų tikslumas

Stoties mokslininkai šįmet tiria daug naujų veislių, tačiau rezultatai kol kas nėra aiškūs - laukiama atsakymų iš laboratorijų. Didžiausi pagal variantų skaičių šiemet buvo du cukrinių runkelių veislių bandymai. Viename Rumokų mokslininkai tyrė  35, kitame  - 37 veisles. Pasak Z. Brazienės, šie bandymai vieni sudėtingiausių, nes reikalauja daug laiko ir rankų darbo.

Pavasarį ilgai užtrunka runkelių sėja. Reikia tik įsivaizduoti, kiek kartų tenka stabdyti sėjamąją, išvalyti sėklas, užpilti naujų, norint pasėti 323 laukelius. Tolesnės vegetacijos metu taip pat netrūksta darbų: pradinio ir  galutinio daigumo stebėjimai, ligų apskaita. Labai svarbu atsirinkti veisles, kurios greitai ir tolygiai sudygsta. Be to, veislių bandymuose matuojamas runkelių kerpės aukštis, mat labai svarbu, kad vienos veislės runkelių šakniavaisiai būtų kuo vienodžiau iškilę virš žemės, kad būtų  galima tiksliau sureguliuoti cukrinių runkelių nuėmimo kombainą ir sumažinti nuostolius derliaus nuėmimo metu.

Rumokų mokslininkai tiria ir veislių ankstyvumą, kad galėtų rekomenduoti ūkininkams veisles, kurios tinka sėti ankstyvam kasimui, o kurias vertailgiau paauginti.

Cukriniai runkeliai šįmet kaip reta cukringi

Kita grupė darbų - tręšimo bandymai. Rinkoje nuolat atsiranda naujų trąšų, įvairių jų mišinių bei priedų. Jų poveikį ir efektyvumą taip pat tiria Rumokų mokslininkai.

 „Antrus metus tiriame prancūziškas „Timac" firmos „Vitera" skystąsias trąšas, skirtas tręšti per lapus. Pradėti azotinių trąšų su stabilizatoriumi, neleidžiančiu išsiskirti į aplinką azotui (Urea stabil, KAS+stabilurenas) tyrimai. Kadangi tręšimas organinėmis trąšomis mažėja, sėjomainos trumpėja, augalai atsėliuojami, ūkininkai vis dažniau susiduria su dirvos struktūros blogėjimu. Tenka ieškoti naujų arba tik pamirštų būdų  dirvai gerinti. Vienas tokių būdų - defekato panaudojimas. Jo efektyvumas, poveikis derliui, galimybė dalį mineralinių trąšų pakeisti defekatu, taip sumažinant runkelių auginimo savikainą, trečius metus tiriamas bandymų stotyje", - apie darbus pasakojo dr. Z. Brazienė.

Pasak Rumokų mokslininkų, užsienio valstybėse žemdirbystė jau prieš kelerius metus atsigręžė į biologines technologijas. Lietuvos mokslininkai taip pat rekomenduoja ūkininkams labiau tausoti dirvožemį, jo gyvybingumą, natūralius biologinius procesus. Bakterinių preparatų „ Azofit" ir „Fosfit" veiksmingumas jau yra įrodytas tyrimais, be to, dalis ūkininkų jau ir patys yra juos išbandę.

Šįmet atlikti tyrimai su kompleksinėmis trąšomis, apveltomis šiais biologiniais preparatais. Rumokiečiai ištyrė, kad tai palengvina pasėlių tręšimą, nes vienu kartu atiduodamos ir trąšos, ir biologiniai preparatai.

Bandymų laukeliuose tiriamos ir kompleksinės trąšos, apveltos huminėmis rūgštimis, kurios skatina humuso susidarymą dirvoje. Šia savybe pasižymi ir biohumusas, turintis savyje daug organinių bei maisto medžiagų. Tiesa, paties biohumuso paskleidimas neturint tinkamos technikos yra sudėtingas, tačiau jo ištrauka gali būti plačiai naudojama augalams tręšti bei dirvai gerinti, mat jai paskleisti tinka bet koks purkštuvas.

Vis didesnė problema tampa cukrinių runkelių ligos, todėl daugiau dėmesio skiriama fungicidų tyrimams. Šiais metais Rumokuose  tiriamas skirtingų fungicidų, tarp jų ir naujai cukriniams runkeliams rekomenduojamo  „Acanto", efektyvumas nuo grybinių lapų ligų bei poveikis šakniavaisių derliui. Tiriama ir  purškimo laiko įtaka fungicidų efektyvumui.

Visų 675 laukelių, kuriuose atliekami bandymai, derlių rudenį Rumokų darbuotojai nuima rankomis. Mat reikia suskaičiuoti šaknis, jas pasverti, kad būtų  galima apskaičiuoti derlių. Tada, surūšiuoti ir sužymėti cukrinių runkelių mėginiai siunčiami į laboratoriją kokybei tirti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai