Po 10 metų į žemės ūkį įžengs naujų robotų karta
2013-08-16

Kalifornija (JAV). Šią vasarą Saline, kuris dar vadinamas pasaulio salotų sostine, Silicio slėnio technologijų kompanijos išradėjai bando robotizuotą sistemą, skirtą salotų eilėms retinti. Teigiama, kad vienas robotas gali atstoti 20 darbuotojų, atliekančių šį darbą.

Vystantis technologijoms, žmonės patiki mašinoms vis sudėtingesnius darbus. Daržoves ir vaisius, kuriuos nurenka robotai, jau galima realizuoti kaip šviežią produkciją, o ne vien skirtą perdirbti. Šiuos pokyčius nulemia modernių jutiklių, galingų kompiuterių, „dirbtinių akių" sistemų, algoritmų, belaidžio ryšio ir GPS navigacijos naudojimas, rašo ap.org.

Skeptikai sako, jog mažai tikėtina, kad per ateinančius kelerius metus šie robotai paplis laisvojoje rinkoje, tad salotų sostinėje darbo jėgos poreikis tikrai išliks. Tačiau neabejojama, kad ateityje naujos technologijos padės spręsti mažai kvalifikuotos darbo jėgos trūkumo problemą. Tuo pačiu turėtų sumažėti pasėlių priežiūros išlaidos ir pagerėti produkcijos kokybė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Daug žemės ūkio darbų jau yra visiškai mechanizuota, bet vaisių ir daržovių derliaus nuėmimo srityje pažanga vyksta labai lėtai. Dauguma parduotuvėse ir turguose parduodamų šviežių vaisių yra suskinti rankomis.

Daugelį metų žemės ūkio darbų robotizavimo projektų plėtrą stabdė darbo jėgos perteklius ir profesinių organizacijų spaudimas. Tačiau pastaraisiais metais užsieninės darbo jėgos antplūdis į JAV sumažėjo, o ūkininkai suskubo ieškoti mašinų, kurios galėtų pakeisti žmones. JAV federalinė vyriausybė ir privačios įmonės pradėjo skirti lėšų šių projektų plėtrai.

„Mums reikia pagerinti darbo efektyvumą, tačiau niekas nenori atlikti rankų darbo laukuose", - sako Kalifornijos universiteto biologijos ir žemės ūkio inžinerijos profesorius Stayros G. Vougoukas. Amerikos žemės ūkio darbuotojų asociacijos viceprezidento Eriko Nicholsono įsitikinimu, vartotojui visai nesvarbu, kokiu būdu nuimtas derlius: rankomis ar mechanizuotai, - perspektyvą nulems maisto saugos ir galutinio produkto kokybės klausimai.

Technologijų kompanijos „Blue River Technology" išradėjai, sukūrę salotų retinimo robotą, bando įrodyti, kad jis gali ne tik atstoti 20 žmonių darbą, bet ir susidoros su darbu geriau už darbuotojus.

Salotoms sudygus ir ūgtelėjus, robotas, analizuodamas vaizdo kameros informaciją ir pritaikęs vaizdo atpažinimo algoritmus, nusprendžia, kuriuos augalus būtina retinti, o kuriuos papildomai reikia tręšti. Šios technologijos tobulinimui ir ravėjimo bei derliaus nuėmimo mašinos kūrimui skirta 3 mln. JAV dolerių.

Kita amerikiečių bendrovė „Vision Robotics" irgi kuria salotų retinimo robotą, o taip pat vynuogynų genėtuvą, turintį mechanines rankas ir akis-kameras, kurios kuria virtualų augalo modelį, fiksuoja pumpurų padėtį. Remdamasis informacijos analize, robotas nusprendžia, kurias augalo dalis šalinti.

Tačiau didžiausia problema išlieka šviežių vaisių surinkimas: mašinos grubesnės palyginti su žmogaus rankomis, joms sudėtinga nustatyti vaisiaus sunokimo laipsnį. Mašinos klysta vertindamos vaisių brandą pagal spalvą, kartais neatskiria vaisių nuo lapų ir šakelių. Tačiau pagrindinis trūkumas, lyginant su profesionaliais darbuotojais, - nerangumas ir mažas greitis.

Ispanų kompanijos „Agrobot" inžinieriai Pietų Kalifornijoje atlieka mechanizuoto braškių rinkimo bandymus bendrai su ūkininkais. Jų sukurtas robotas turi 24 „rankas", kurių judesiai valdomi optinių jutiklių. Robotas priima sprendimą dėl uogas skynimo, įvertinęs jos spalvą, dydį ir kokybę.

Kadangi robotas renka tik lysvių pakraščiuose augančias uogas, norint patobulinti mašiną, Kalifornijos ūkininkams teks koreguoti braškių auginimo technologiją, pirmenybę teikiant toms braškių veislėms, kurios turi mažiau žiedynų.

Anot ekspertų, praeis mažiausiai 10 metų, kol šios technologijos galės būti įdiegtos realiame žemės ūkyje.

 MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai