Pašarų granulių dydis lemia kiaulių sveikatingumą
2014-12-22

Berlynas. Gyvulių produktyvumas priklauso nuo daugelio veiksnių, taip pat nuo raciono cheminės ir fizinės sudėties. Vokiečių mokslininkai patvirtino, kad stambesnės struktūros pašarai lemia geresnę kiaulių sveikatos būklę, augimą bei atsparumą salmoneliozei.

Vyrauja nuomonė, kad smulkių granulių ar miltų dieta gali paskatinti kiaulių skrandžio opų išsivystymą. Hanoverio veterinarinės medicinos mokyklos gyvulių mitybos ekspertai, norėdami geriau suprasti ligos vystymosi mechanizmą, atliko bandymus su paršeliais. Atskiroms gyvulių grupėms pasiūlyti smulkiai arba stambiai granuliuoti pašarai, kurie buvo atiduodami sausi arba sudrėkinti vandeniu. Įvertinta sausųjų medžiagų kiekio dietoje įtaka virškinimo trakto gleivinės būklei, išmatuota skrandžio turinio pH, buferinė talpa ir chloro kiekis. Abu racionai buvo identiški botanine ir chemine sudėtimi, skyrėsi tik granulių dydis.

Mokslo leidinyje „Animal Feed Science and Technology" paskelbti duomenys liudija, kad paršeliai geriau ėdė ir priaugo daugiau svorio, jei pašarai buvo drėkinami vandeniu. Atlikus patologoanatominį tyrimą, nustatyta, kad malti pašarai (tiek sausi, tiek sudrėkinti) lemia skrandžio turinio pH mažėjimą, gleivinės epitelio pokyčius ir opų formavimąsi. Skrandžio pažeidimo rizika padidėja, jei vidutinis raciono dalelių dydis mažesnis nei 500µm. Kiaulėms, šertoms stambiomis granulėmis, nustatyta storesnė skrandžio sienelė ir didesnio svorio kasa. Mokslininkai pateikė išvadas, kad dieta, kurioje mažesnės nei 0,2 mm dalelės sudaro 35-40 proc., gali lemti skrandžio opas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Šie susirgimai kiaulėms gali pasireikšti nepriklausomai nuo pašaro formos, ypač jei ūkyje įdiegta automatinė šėrimo sistema. Jei kiaulės negali laiku paėsti arba konkuruoja dėl pašaro su gentainėmis, skrandžio opos išsivysto dėl ilgalaikio streso. Taip pat pastebėta, kad laikant gyvulius ant kraiko (šiaudų), opų rizika sumažėja, nepaisant smulkiai granuliuoto pašaro. Galėdami patenkinti poreikį knisti, gyvuliai lengviau pakelia stresines situacijas.

Fizinė pašaro forma lemia skrandžio, žarnyno mikrofloros būklę. Palyginti su jaunomis kiaulėmis, kurios gavo smulkių granulių dietą, stambesniais pašarais šertiems gyvuliams žarnyne padidėjo laktobacilų ir pieno rūgšties bakterijų. Daugiau kaip prieš 20 metų nustatyta, kad fizinė raciono struktūra lemia kiaulių atsparumą salmoneliozei. Hanoverio mokslininkai teigia, kad rupūs pašarai sudaro palankias sąlygas natūraliai mikroflorai tarpti, todėl sumažėja salmonelių invazijos rizika.

Stambių granulių dieta veiksminga paršavedžių šėrime. Paršingumo ar laktacijos metu patelėms dažnai pasireiškia vidurių užkietėjimas ir po to sekanti organizmo intoksikacija. Tos pačios sudėties racioną pateikus stambesnių granulių pavidalu, išmatos tampa minkštesnės, o padidinus suvartojamo vandens kiekį (drėkinant pašarus), sumažėja paršavedžių negalavimų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai