Mokslininkų vizijose - tvari paukštininkystė
2015-04-03

Oslas. Kasmet sunaikinama apie 3 mln. vištų dedeklių, kurios nebetinkamos kiaušinių dėjimui. Norvegijos tyrėjai mano, kad ši praktika nėra pakankamai tvari, o senus paukščius dar galima panaudoti maisto, riebalų, baltymų ar pašarų komponentų gamyboje.

Sprendimas, pagal kurį netinkamos vištos dedeklės yra utilizuojamos, o ne naudojamos žmonių maistui, pagrįstas argumentais, kad senų paukščių skerdimas yra nepelningas. Dedeklių vištų skerdimas pareikalautų automatizuotų procesų restruktūrizacijos, todėl sukurtų gamybininkams papildomų išlaidų. Tačiau Norvegijos mokslininkai nesiruošia taikytis su maisto švaistymu, rašo „Science Daily".

„Vis didėjantis planetos gyventojų skaičius ir maisto produktų paklausa verčia ieškoti pelningų būdų, kaip išnaudoti turimus išteklius", - įsitikinusi projekto vadovė Ana Carvajal. Pasak mokslininkės, pastaruoju metu išaugo vištienos poreikis, o įvairūs bandomieji projektai, kurių metu išbandyti nauji maisto produktai kariuomenei, pateikė daug žadančių rezultatų. „Teks rasti naujų mėsos perdirbimo būdų, kad gaminiai iš vištų dedeklių patenkintų vartotojų poreikius. Juk vištieną reikia virti ilgiau nei viščiukų broilerių mėsą", - perspėja A. Carvajal.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Šiuo metu Norvegijoje didžioji dalis netinkamų vištų dedeklių yra apsvaiginamos ir sunaikinamos. Vos 5 proc. paukščių skerdžiami didelio mąsto maitinimo įstaigoms, pavyzdžiui, kariuomenei. Tačiau vištos yra vertingas baltymų ir riebalų šaltinis. Pritaikius fermentinę hidrolizę, iš skerdenų galima išgauti medžiagų, reikalingų gyvulių pašarų gamybai. Didžiausia Skandinavijoje nepriklausoma tyrimų organizacija SINTEF planuoja atlikti biologinių, ekonominių veiksnių analizę ir įrodyti, kad perdirbant vištų dedeklių žaliavas niekas nenueis veltui. Net maisto produktų ar gyvulių pašarų gamybos atliekas galima panaudoti kaip organines trąšas.

„Turime apsvarstyti visas galimas technologijas, kad paukščių skerdenų perdirbimas taptų pelningas. Gal pasiteisintų kilnojamos skerdyklos, kurias būtų galima pervežti iš vieno ūkio į kitą. Vištų nereikėtų papildomai transportuoti, o atitinkama įranga užtikrintų saugų ir gerovę atitinkantį skerdimo procesą", - teigė projekto vadovė, suvienijusi Norvegijos mokslo, gyvulininkystės ir maisto pramonės atstovus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai