Mokslininkai skaičiuoja savo darbų derlių
2014-01-31

Babtai (Kauno r.). Praėjusių metų darbai aptarti tradicinėje trijų dienų trukmės Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro( LAMMC) mokslinėje ataskaitinėje konferencijoje, kuri, trečiadienį prasidėjusi Miškų institute, vakar darbą tęsė Sodininkystės ir daržininkystės institute, o šiandien baigiasi Žemdirbystės institute. Mokslą ir verslą sies vis glaudesni saitai - tuo įsitikinęs LAMMC direktorius profesorius Zenonas Dabkevičius (nuotr.).

Per ketvirtuosius LAMMC veiklos metus (centras pradėjo darbą 2009 m. gruodžio 23 d.) darbų padaryta nemažai. LAMMC kolektyvą sudaro 617 darbuotojų, iš kurių beveik pusė yra mokslininkai. Namažai yra ir techninių darbuotojų, nes mokslo įstaiga valdo 2 020 ha plotą žemės, kurioje auginami žemės ūkio lauko augalai, vaismedžiai ir daržovės.

Gausu ir straipsnių, ir veislių, ir premijų

Dojus agro 19 09 10

Visos Europos mokslas suka sumaniųjų specializacijų ir inovacijų link, tad ir mūsų šalies agrosektoriaus mokslininkų tyrinėjimai nukreipti šia linkme. Svarbiausia mokslininkų produkcija - straipsniai, paskelbti moksliniuose žurnaluose, turinčiuose citavimo indeksą. Iš viso tokių publikacijų per 2013 m. buvo 190. „Tai tikrai nemenkas derlius, ypač įvertinant tai, kad prieš dešimt metų turėjome vos vieną kitą tokį straipsnį", - pastebi Z. Dabkevičius. Dar 110 straipsnių yra paskelbta mokslo populiarinimo leidiniuose.

Pernai metais į ES bendruosius žemės ūkio ir sodo ir daržo augalų rūšių veislių katalogus ir nacionalinį augalų veislių sąrašą įrašytos šešios naujos lietuviškos selekcijos veislės: vasariniai miežiai Ema DS ir KirsnaDS, sėmeniniai linai Rūta, pašariniai motiejukai Dubingiai, pievinės miglės Rusnė ir morkos Ieva. Daugiamečių svidrių veislė Elena DS pernai registruota JAV, Oregono valstijoje. Žieminių kviečių veislė Nemunas ir Kallas, sukurtos kartu su Jogevos selekcijos institutu, registruotos Estijoje. „Galime didžiuotis, kad mūsų sukurtos veislės auginamos ne vien tik Lietuvoje", - sako LAMMC vadovas.

Iš dešinės: LAMMC direktorius Zenonas Dabkevičius, Žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius, SDI direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Bendokas ir Žemdirbystės instituto direktorius Vytautas Ruzgas

Pernykščiai metai buvo dosnūs ir premijų. Lietuvos mokslo premija skirta Pranui Viškeliui ir Živilei Lukšienei, Jono Kriščiūno premija - Virginijui Feizai ir Daliai Feizienei, Vytauto Vazalinsko premija - Liudmilai Tripolskajai, jaunųjų mokslininkų premijos - Vitai Tilvikienei ir Jonui Žiaukai, studentų mokslinių darbų premijos - Andriui Aleliūnui ir Agnei Putramentaitei. Ateinantį pirmadienį gali paaiškėti, ar prof. Pavelas Duchovskis taps nacionalinės premijos laureatu.

Iš biudžetinių lėšų - tik penktadalis finansavimo

LAMMC darbas vyksta pagal šešias ilgalaikes programas, pernai buvo vykdomi 158 projektai. Mokslo įstaiga tikrai nėra valstybės išlaikytinė. Biudžetiniai asignavimai sudaro 21 proc. LAMMC pajamų struktūroje. Kitos išgyvenimui reikalingos lėšos gaunamos iš Lietuvos ir užsienio ūkio subjektų, ES struktūrinių fondų, tarptautinių projektų ir t.t. Bendros metinės įstaigos pajamos sudaro apie 30 mln. litų. 47 proc. lėšų skiriama darbo užmokesčiui ir SODROS mokesčiams, kita lėšų dalis investuojama į ilgalaikį turtą, medžiagas, tyrimus, komandiruotes ir pan.

Ataskaitos - gera proga išgirsti apie kolegų atliekamus tyrimus

„Gamtoje, kaip žinoma, yra vienuolikos metų ciklas. Pasirodo, ir finansuose galima įžvelgti tokį pat ciklą. Labai geri mums buvo 1998 metai, vėliau - 2008-ieji, dabar tokie sėkmingi turėtų būti 2018 -ieji. Tad ruoškitės pagerėjimui", - kolegas juokais paguodė LAMMC direktorius, pabrėždamas, kad iš finansinės duobės, į kurią buvo įsmukta 2011 m., jau kylama.

SDI - nauja administracija

Sodininkystės ir daržininkystės instituto direktorius Audrius Sasnauskas, šias pareigas einantis dar tik trečią mėnesį, pristatė naujus savo pavaduotojus - Giedrę Samuolienę ir Vidmantą Bendoką. SDI gali pasidžiaugti puikiu bendradarbiavimu su verslu. Tarkime, sudaryta ilgalaikė 2014-2020 m. sutartis su bendrove „Dembavos medelynas" dėl juodųjų serbentų veisimo. Šiemet turi startuoti dar vienas didelis projektas - studijų ir verslo centro „Nemunas" atviros prieigos „Vaisių ir daržovių perdirbimo technologijų modeliavimo laboratorija". „Būtina stiprinti eksperimetinę bazę", - artimiausius planus įvardijo A. Sasnauskas.

SDI direktorius Audrius Sasnauskas ir pavaduotoja mokslui Giedrė Samuolienė

Konferencijoje dalyvavęs žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius priminė, kad naujasis finansinis laikotarpis atveria mokslininkams naujų galimybių. Kai kuriems projektams paramos intensyvumas gali siekti iki 100 proc. „Akivaizdu, kad taikomiesiems tyrimams skiriamas tikrai didelis dėmesys, tačiau norėtųsi palinkėti dar glaudesnio bendradarbiavimo su verslu", - pabrėžė M. Kuklierius.

Išskirtinės kokybės obuoliai - tarsi SDI vizitinė kortelė

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai