Mokslininkai atrado „kietą lietų“
2013-08-07

Meksika. Sausringų kraštų ūkininkai lietaus laiką netrukus galės pasirinkti patys, rašo „Daily Mail“ svetainė. Į cukrų panaši medžiaga, pavadinta „kietu lietumi“ (angl. Solid Rain) gali sugerti iki 500 kartų daugiau skysčio, negu užima vietos pati, ir išsaugoti jį vienerius metus.

Išradimo autorius – Meksikos chemijos inžinierius Sergio Jésus Rico Velasco, kuris iš pradžių ieškojo geresnės medžiagos vystyklams. Vėliau paaiškėjo, kad ji gali tapti sprendimu Meksikos sausros problemai.

„Kieto lietaus“ pagrindas – sugeriančių savybių turintis polimeras kalio poliakrilatas. Į 10 gramų medžiagos galima supilti visą litrą vandens, kuris pavirsta tirštu permatomu geliu. Tokioje formoje skystį galima išlaikyti metus, ir jis neišgaruoja. Vanduo iš polimero pradeda skirtis tik dirvoje kontaktuodamas su augalų šaknimis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kilogramas šio absorbento kainuoja apie 40 eurų. Meksikos vyriausybė finansavo vienerių metų eksperimentą ūkininkams, kurie naudojo vandens miltelius pusiau sausringoje Idalgo valstijoje. Derliai tuose plotuose padidėjo 300 procentų. Įdomu tai, kad medžiaga Meksikoje žinoma jau dešimtmetį, tačiau išradėjas neskyrė daug lėšų jai reklamuoti, ir JAV rinkoje ji pasirodė tik praėjusiais metais.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai