Mėsinių galvijų auginimo vadovas Lietuvos ūkininkams
2013-11-22

Akademija (Kėdainių r.). Lietuvos galvijų augintojams parengta reta dovana - knyga „Vadovas mėsinių galvijų augintojui". Leidinį, kuriame aptariamas galvijo auginimas nuo tvarto iki stalo, parašė švedų autorė Anna Jamieson, o lietuvių kalba jį išleido ir adaptavo Lietuvos gamtos fondas.

Pasak A. Jamieson, žalienų, natūralių ir pusiau natūralių pievų išsaugojimas glaudžiai siejasi su gyvulių auginimu, tausojančiu ūkininkavimu. Žinodama situaciją Lietuvoje, kur yra daug neišnaudotų galimybių vystyti gyvulininkystę, autorė kartu su gamtosaugininkais ir nusprendė išleisti „Vadovą mėsinių galvijų augintojui", kuris gali tapti puikiu pradžiamoksliu pradedantiesiems augintojams.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Knygos „Vadovas mėsinių galvijų augintojui" autorė - Anna Jamieson

Ūkininkams ir konsultantams leidinys pristatytas Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos mokymų centre „Agroakademija". „Ši knyga - tai gamtosaugininkų, ūkininkų ir žemės ūkio specialistų bendradarbiavimo rezultatas. Tai pirmasis Lietuvoje leidinys, išsamiai paaiškinantis, kodėl augindami mėsinius galvijus gelbstime Baltijos jūrą ir padedame išsaugoti biologinę įvairovę. Tuo pat metu užauginame itin sveiką ir kokybišką maistą, sukeldami minimalų poveikį aplinkai", - teigė Lietuvos gamtos fondo projektų vadovas Nerijus Zableckis.

Nerijus Zableckis džiaugiasi geru gamtosaugininkų, ūkininkų ir žemės ūkio specialistų bendradarbiavimo rezultatu

Knygos autorė - mėsinės galvijininkystės konsultantė, dirbanti nacionaliniuose ir tarptautiniuose įvairių pasaulio organizacijų projektuose. Ji yra patyrusi mėsinių galvijų augintoja, moko ūkininkus tausojančios galvijininkystės, skaito paskaitas. 2010 m. A. Jamieson paskirta aplinkosauginės lyderystės programos „Kinship" stipendija. Jos troškimas - rasti kompromisą tarp žemės ūkio bei aplinkos tausojimo ir taip kurti darną pasaulyje.

A. Jamieson važinėjo po trijų Baltijos šalių ūkius, bendravo su ūkininkais, domėjosi, kokie klausimai ir problemos jiems labiausiai rūpi. Pagal tai ir pasirinkta knygos kryptis.

Knygoje yra apžvelgiamas galvijininkystės ir aplinkosaugos santykis, konkretūs patarimai, kaip auginti mėsinius galvijus, kaip juos valdyti, atsižvelgiant į jų instinktus (ji atkreipė dėmesį, kad Švedijoje kasmet žūsta 1-2 žmonės, netinkamai elgęsi su galvijais), kaip prižiūrėti veislinius bulius, karves ir veršelius, kokie turėtų būti aptvarai. Pateikti ekonominiai karvių žindenių auginimo skaičiavimai, tiesa, pagrįsti Švedijos ekonominėmis sąlygomis.

Knygos pristatyme dalyvavę ūkininkai ir konsultantai knygą dovanų gavo su autorės autografu

Kituose leidinio skyriuose aptariamas žolinių pašarų ruošimas ir saugojimas. Ypač akcentuojama, kad didžiąją raciono dalį turi sudaryti stambieji pašarai. Siekiant užtikrinti aukštą šieno, siloso ir šienainio kokybę, labai svarbu laiku nušienauti žolę, tinkamai ją paruošti ir sandėliuoti.

Rašydama apie esminius galvijų šėrimo principus, autorė, be kita ko, apžvelgia, kaip skirtingo tipo pašarai gali patenkinti gyvulių mitybos poreikius. Knygoje rašoma, kad ganymas aukštos kokybės žalienose maistine verte ir skoniu prilygsta šėrimui grūdais. Todėl gyvuliai, besiganydami ant maistingos žolės, gali gana sparčiai augti ir duoti daug pieno.

„Ganyklų priežiūra yra naudą teikiantis darbas. Tai ištekliai, kuriuos reikia naudoti atsakingai. Ūkio pelningumą dažnai lemia tinkamas žalienų panaudojimas", - teigia A. Jamieson.

Vėliau knygoje aptariamos mėsinių galvijų laikymo ir šėrimo sistemos, eutrofikacija ir mėšlo tvarkymas, veislininkystės svarba ir mėsos kokybę lemiantys veiksniai. Pabaigoje pateikiami konkretūs patarimai, kaip sumažinti poveikį aplinkai mėsinių galvijų ūkiuose.

„Esminė problema - daugelyje Baltijos jūros regiono ūkių mėšlas kaupiamas tiesiai ant grunto. Šios ydingos praktikos reikia atsisakyti - mėšlas ūkiuose turi būti laikomas išvengiant maistinių medžiagų nuotėkio", - rašo autorė.

Tarptautinė knygos leidėjų komanda (iš kairės): Nerijus Zableckis, Vilma Živatkauskienė, Svenas-Olovas Borgegardas, Anna Jamieson ir Julija Petrošiūtė

Leidinys „Vadovas mėsinių galvijų augintojui" išleistas įgyvendinant tausojančio ūkininkavimo projektą „Meatball" ir „LIFE gamta" projektą „Bandomojo ekologinio tinklo pietų Lietuvoje sukūrimas". Jis parengtas LGF bendradarbiaujant su Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija, Pasaulio laukinės gamtos fondu (WWF) ir švedų organizacija „Upplands Stiftielsen".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai