Laukiniai vabzdžiai padėtų išvengti derliaus nuostolių dėl bičių ligų
2012-09-11

Rydingas (Jungtinė Karalystė), rugsėjo 11 d. Bites kamuojančios ligos nerimą turėtų kelti ne tik bitininkams, bet ir visiems augalininkystės ūkių šeimininkams, nes mažėjant jų populiacijai smarkiai mažėtų ir derliai. Būtina numatyti alternatyvą - greta ūkio palaikyti sveikas ir gyvybingas laukinių vabzdžių apdulkintojų populiacijas, rekomenduoja tarptautinio projektoSTEP dalyviai.

STEP projekte (angl. „Status and trends of European pollinators" - „Europos vabzdžių apdulkintojų būklė ir tendencijos") dalyvauja 20 mokslo institucijų iš daugelio Europos šalių (išskyrus Lietuvą). Projekto koordinatorius - Rydingo universitetas (Jungtinė Karalystė).

84 proc. Europos derliaus priklauso nuo vabzdžių apdulkintojų, jų vertė Europos žemės ūkiui vertinama 22 mlrd. eurų (77 mlrd. Lt) kasmet. Vabzdžiai apdulkintojai atlieka labai svarbų vaidmenį pasėlių produktyvumui: derliaus didėjimui ir produkcijos kokybei. Svarbios ne tik naminės bitės, bet ir laukiniai vabzdžiai apdulkintojai: laukinės bitės, kamanės, žiedmusės ir t.t. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje naminės bitės gali apdulkinti tik trečdalį pasėlių, o didžiąją dalį šio darbo atlieka laukiniai vabzdžiai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Paskutiniais dešimtmečiais Europoje naminių ir laukinių bičių populiacijos išgyveno smarkų nuosmukį. Nuo 1985 iki 2005 m. Europoje 16 proc. sumažėjo naminių bičių kolonijų, o Anglijoje, Vokietijoje, Švedijoje ir Čekijoje užfiksuoti dar didesni nuostoliai. Daugelyje Europos vietovių užfiksuoti ir kamanių bei laukinių bičių nykimo atvejai. Žinomos ne visos priežastys, tačiau akivaizdu, kad labai pakenkė buveinių nykimas, kenkėjai ir ligos bei pernelyg intensyvus cheminių medžiagų žemės ūkyje naudojimas. Tačiau vabzdžių apdulkintojų reikia vis daugiau, nes didėja pasėlių plotai.

STEP rekomendacijose teigiama, kad pasikliauti vien naminėmis bitėmis - rizikinga strategija, nes ėmus joms nykti dėl ligų ar kitų priežasčių, labai smarkiai kristų pasėlių produktyvumas. Todėl rūpinantis priežastimis, lemiančiomis naminių bičių nykimą, būtina skirti dėmesio ir laukinių vabzdžių globai - jie galėtų būti alternatyva, „draudimas" nuo didžiulių derliaus nuostolių. Laukinės bitės padėtų išvengti derliaus nuostolių tuo atveju, jei namines ištiktų kokia neganda, be to, ne visiems ūkininkams priimtina „nuomotis" bites, tai sukelia papildomas išlaidas.

Kai kuriems pasėliams laukinės bitės yra efektyvesnės apdulkinant nei naminės bitės. Pavyzdžiui, Osmia šeimos bitės obuoliams arba kamanės pupelėms. Kamanės gali apdulkinti tokius augalus kaip pomidorai, ankštiniai pipirai ir mėlynės, kurių negali apdulkinti naminės bitės. Osmia šeimos bitės ir kamanės gali maitintis pasėliuose net ir tada, kai naminėms bitėms oras per šaltas ir jos negali skraidyti. Ūkiai, kurie padeda išlikti sveikoms vabzdžių apdulkintojų bendrijoms, gali sumažinti išlaidas, nes jiems nereikia specialiai nuomotis naminių bičių.

Ūkininkų pagalba vabzdžiams apdulkintojams yra skatinama per agrarinės aplinkosaugos schemas, kur remiamas medingųjų augalų juostų sukūrimas ar buveinių atkūrimas. Taip pat naudodami žemės ūkio chemikalus vabzdžiams apdulkintojams nekenkiančiais metodais: bandyti išvengti pesticidų, kurie neigiamai veikia bites, apriboti herbicidų naudojimą. Dirbamuose laukuose palikti nedirbamas juostas, kur būtų žydinčių augalų, kad šie vabzdžiai galėtų maitintis ir kurti lizdus. Sodinti itin gausiai žydinčius augalus, tokius kaip dobilai ar laukinės pupos, įtraukti juos vykdant sėjomainą, kad jie aprūpintų nektaru bei žiedadulkėmis bites ir kitus vabzdžius.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai