Kuriamos mobiliosios technologijos padės įgyvendinti žemės ūkio politiką
2016-07-27

Akademija (Kėdainių r.). Europos šalių specialistai kuria paslaugų platformą, kuri leis žemdirbiams paprasčiau ir greičiau laikytis kompleksinio paramos susiejimo. Palydovinių technologijų naudojimas pagerins ūkių įvertinimo galimybes ir sumažins Bendrosios žemės ūkio politikos administravimo išlaidas.

Tarptautinėje mokslinių tyrimų ir inovacijų programoje „Horizontas 2020" dalyvaujanti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba drauge su partneriais įgyvendina tarptautinį projektą RECAP (Personalised public services in support of the implementation of the CAP).

Projekte dalyvaujantys specialistai iš Graikijos, Ispanijos, Anglijos, Serbijos, Belgijos ir Lietuvos siekia bendro tikslo - sukurti paslaugų platformą, sudarančią galimybes žemdirbiams paprasčiau ir greičiau laikytis kompleksinio paramos susiejimo taisyklių.

Dojus agro 19 09 10

Lietuvai šiame projekte atstovauja Nacionalinė mokėjimo agentūra ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba.

Tvarus žemės ūkis padeda išsaugoti buveines, gamtinius išteklius ir švelninti klimato kaitą. Tam yra sukurta kompleksinio paramos susiejimo schema (ang. - cross compliance) - tai ES politikos įrankis, skirtas integruoti aplinkos apsaugos ir ūkio valdymo reikalavimus į Bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP).

ES ūkininkai, norėdami gauti tiesiogines išmokas, turi laikytis kompleksinio paramos susiejimo taisyklių, teisės aktų, standartų ir įsipareigojimų. Kitas, dar svarbesnis veiksnys - kompleksinis paramos susiejimas didina žemdirbių sąmoningumą ir padeda Europos žemės ūkiui labiau atitikti visuomenės lūkesčius. Dėl standartų nesilaikymo ūkininkams gali būti sumažintos arba net nutrauktos tiesioginės išmokos.

Tikslas - tobulesnė ūkių vertinimo sistema

Įgyvendinant kompleksinės paramos susiejimo reikalavimus, ūkininkams ir valdžios institucijoms iškyla nemažai sunkumų. Viešojo administravimo išlaidos labai išauga dėl prievolės lankyti ir tikrinti ūkius. Ūkininkai, norėdami tinkamai įgyvendinti visus paramos reikalavimus, susiduria su sunkumais aiškindamiesi sudėtingas taisykles ir reglamentus.

Įgyvendinant RECAP projektą, siekiama užtikrinti tobulesnį BŽŪP įsipareigojimų nuotolinį stebėjimą ir taip papildyti ar iš dalies pakeisti patikrų procedūras laukuose.

Visų pirma, sukurta informacinė sistema padės ūkininkams laikytis BŽŪP reikalavimų, t. y. suteiks personalizuotą informaciją, kuri supaprastins sudėtingų reglamentų aiškinimąsi ir iš anksto įspės apie galimus neatitikimus.

„Sistema bus naudinga ir žemės ūkio konsultantams. Jie galės plėtoti savo paslaugas sukurtoje viešųjų paslaugų platformoje, naudodamiesi planavimo įrankiais, bibliotekomis ir duomenų baze.

Numatyta, kad RECAP programinė įranga naudos informaciją iš atvirų ir komercinių palydovinių duomenų teikėjų kanalų, per ūkininkų mobiliuosius įrenginius", - sakė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Rimtautas Petraitis.

Konsultavimo tarnybos vaidmuo projekte - RECAP platformos testavimas ir veikimo užtikrinimas Lietuvoje, kad ūkininkams teikiamos konsultavimo paslaugos kaip įmanoma labiau atitiktų BŽŪP reikalavimus, o tai padėtų žemdirbiams išvengti kompleksinės paramos pažeidimų ir tiesioginių išmokų nuoskaitų.

Siekiama daugiau naudotis palydovinėmis technologijomis

Projektas remiamas pagal ES programą „Informacinėmis komunikacijos technologijomis pagrįstas atviras valdymas". Daugiau naudotis palydovinėmis technologijomis nuspręsta siekiant pagerinti ūkių įvertinimą ir sumažinti BŽŪP administravimo išlaidas.

ES komisijos narys žemės ūkiui ir kaimo plėtrai Filas Hoganas (Phil Hogan) įsitikinęs, kad daugiau naudojantis palydovinėmis technologijomis bus galima efektyviau atlikti ūkių vertinimus. 

„Turėjau galimybę pamatyti, kokį didelį darbą atliko Jungtinio tyrimo centras, plėtojant palydovines technologijas ir naudojant gaunamus duomenis pačiu naudingiausiu būdu. Platesnis palydovinių technologijų pritaikymas leis reikšmingai sumažinti patikrų ūkiuose skaičių, o tai naudinga visoms suinteresuotoms šalims. Esu tikras, kad per artimiausius 3 metus sulauksime didelių pasiekimų šioje srityje", - cituoja F. Hoganą užsienio žiniasklaida.

Atsakingas už Jungtinio tyrimo centro veiklą Tiboras Navraksis (Tibor Navracsics) teigė, kad „tai puikus pavyzdys, kaip centras gali prisidėti prie kaimo plėtros politikos formavimo. Naujausios technologijos, pritaikytos žemės ūkio sektoriuje, leidžia efektyviau naudoti mokesčių mokėtojų lėšas, sumažinti administravimo reikalavimus ūkininkams ir vietos valdžiai visose valstybėse narėse, didinant konkurencingumą."

LŽŪKT, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai