Kaštainiai kiaulių racione - ir pašaras, ir vaistas
2013-07-10

Lisabona. Portugalijos mokslininkai įsitikinę, kad valgomieji kaštainiai paršelių racione galėtų būti puikus angliavandenių šaltinis. Be to, šių augalų sėklose esantys taninai pasižymi antibakteriniu ir antioksidaciniu poveikiu. Veterinarijos specialistų ir agronomų tyrimo rezultatai paskelbti mokslo leidinyje „Animal Feed Science and Technology".

Lisabonos universiteto mokslininkai ištyrė maistinę valgomųjų kaštainių (Castanea sativa Mill.) vertę ir jų panaudojimo gyvulių šėrimui galimybes (kaštainiai dažnai painiojami su kaštonais - Aesculus hippocastanum - bet tai skirtingi augalai: kaštonai priklauso kaštoninių šeimai, kaštainiai – bukinių; red. past.). Eksperimento metu 24 atjunkyti paršeliai, kurių vidutinis svoris siekė 6,11 kg, buvo suskirstyti į 3 tiriamąsias grupes po 8 jauniklius. Atskiroms gyvulių grupėms paskirta specifinė angliavandenių dieta.

Pirmosios grupės paršelių raciono angliavandenius sudarė tik kviečių krakmolas, antrosios grupės - 50 proc. javų ir 50 proc. kaštainių krakmolas, trečiosios grupės - 100 proc. kaštainių krakmolas. Šėrimo bandymas truko 35 dienas, 32-39 ir 46-53 dienų amžiaus paršeliams atliktas pašarų virškinamumo tyrimas. Atlikus eutanaziją, įvertinta žarnyno būklė bei dietos poveikis virškinimo trakto funkcijoms.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Tyrėjai nustatė, kad kaštainių dieta neturėjo įtakos maisto medžiagų pasisavinimui ir paršelių augimo spartai. Pastebėta, kad paršeliai, kurie gavo javų ir kaštainių krakmolo mišinio, išskyrė mažiau išmatų. Tačiau trečiosios grupės paršeliams, kurių racione vyravo tik kaštainių angliavandeniai, sumažėjo žaliųjų baltymų virškinamumas.

Mokslininkai nenustatė reikšmingų virškinimo trakto gleivinės, žarnų turinio pH ir lakiųjų riebiųjų rūgščių koncentracijos pakitimų. Nors dėl alternatyvaus krakmolo gali sumažėti pašarų konversija, Portugalijos specialistai teigia, kad kaštainius saugu naudoti atjunkytų paršelių šėrimui.

Daugybė mokslinių tyrimų patvirtina, kad kaštainių sudėtyje esantys hidrolizuoti taninai turi ir gydomųjų savybių. Belgijos veterinarinės medicinos mokslininkai ištyrė, kad hidrolizuoto tanino ekstraktas slopina E. coli ir Salmonella typhimurium.

Vokietijos specialistai pastebėjo, kad taninai veikia kiaulių aklosios žarnos mikrofloros metabolizmą, slopina dujų gamybą, o tuščiojoje žarnoje - skatina pieno rūgšties bakterijų vystymąsi. Slovėnijos Liublianos universiteto mokslininkai nustatė, kad kaštainių taninai veikia kaip antioksidantai bei padeda atjunkytoms kiaulėms įveikti stresą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai