Kaip užauginti sveiką veršelį?
2014-03-07

Kaunas. Tas, kuris supras, kas yra veršelis, turės didelį konkurencinį pranašumą prieš kitus. Tokia neįvardytam mokslininkui priklausanti frazė geriausiai iliustruoja sveiko veršelio reikšmę ūkio plėtrai ir rentabilumui. Apie tai buvo kalbama LSMU Veterinarijos akademijoje surengtoje konferencijoje „Veršelis - ūkio ateitis".

Renginys buvo skirtas veršelių augintojams, veterinarijos gydytojams, gyvulininkystės technologams. Konferencijos rengėjų teigimu, jos tikslas - keistis informacija, aptarti problemas, pristatyti mokslo, technologijų naujoves, dalytis patirtimi, pateikti praktinių patarimų.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Konferencijoje dalyvavo veršelių augintojai, veterinarijos gydytojai, gyvulininkystės technologai ir specialistai

LSMU VA profesorius Bronius Bakutis teigė konferencijoje išgirdęs įdomių ir aktualių temų. „Veršelių auginimas - labai svarbi ir aktuali tema. Surengti tokią konferenciją - graži iniciatyva, tikiuosi, ji pasiteisins ir taps tradicine, padės ūkininkams dirbant šį sunkų darbą. Veršelio organizmas labai jautrus, su juo reikia elgtis labai atsargiai, būtina turėti specialių žinių ir kasdien jų reikia vis daugiau", - kalbėjo profesorius.

Pasak jo, labai svarbi veršeliams yra aplinka, kurioje jis gimsta ir auga. Jiems reikia geresnių sąlygų negu kitų kategorijų gyvūnams, didelės įtakos turi ne tik gardai, bet ir medžiagos, iš kurių jie pagaminti. Veršelių girdymas, pirmųjų krekenų sugirdymas taip pat turi milžiniškos įtakos formuojantis imunitetui. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad dažnai ūkiuose veršeliams trūksta užsiėmimų - nepatenkinamas jų poreikis žįsti.

Ūkininkė Roma Mockaitienė ir profesorius Bronius Bakutis

Didžiulė bėda, prof. B. Bakučio teigimu, pelėsis veršelių laikymo patalpose. „Tai nubraukia visas jūsų pastangas ir viltis, kad veršelis bus sveikas. O iš sergančio veršelio tikėtis sveikos telyčios ar produktyvios karvės neverta", - tvirtino jis. Šiais laikais, pasak jo, yra būdų ir priemonių veršeliams suteikti ir gryno, neužteršto oro. Higieninės-sanitarinės problemos privalo būti išspręstos.

Rūpesčių kelia ir mikotoksinai. „Būtina atkreipti dėmesį, kokius pašarus gauna veršinga karvė, nes visi toksinai įveikia placentos barjerus ir veršelis gimsta jau su pažeistais vidaus organais. Ši sritis - dar nearti dirvonai mokslininkams", - sakė profesorius.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos specialistas Vytas Gudaitis savo pranešime „Tinkamos veršelių laikymo sąlygos - investicija į produktyvios bandos ateitį" akcentavo, kad tik iš sveikų veršelių išauga produktyvios karvės, gerai įmitę galvijai. Veršeliams labai svarbu veršiavimosi aplinka, pirmosios valandos po gimimo, veršelių laikymo patalpa ir jų priežiūra. Gyvendami jiems tinkančioje palankioje aplinkoje veršeliai geriau įsisavina pašarus.

V. Gudaitis priminė ir veršelių laikymą reglamentuojančius teisės aktus, aptarė grupinio laikymo reikalavimus. Iki 8 savaičių amžiaus veršeliai gali būti laikomi individualiuose gardeliuose, o vėliau - grupėmis. Veršelių sveikatingumą gali užtikrinti tik visos kompleksinės priemonės: šėrimas, laikymo sąlygos, tinkamai įrengtos girdyklos, gardų dezinfekcija ir kitos.

„Dar prieš gerą dešimtmetį atrodė, kad galima gyventi ir be visų šiuolaikinių priemonių, tačiau dabar jau suprantame, kokios jos yra svarbios", - kalbėjo LŽŪKT specialistas Vytas Gudaitis

Dr. Dmitrijus Besanovas (Dmitri Bessanov) iš Vokietijos įmonės „URBAN GmbH & Co. KG" dalijosi žiniomis apie šiuolaikinius veršelių laikymo metodus. Jis atkreipė dėmesį į būtinybę plauti ir dezinfekuoti individualius gardelius po kiekvieno ten laikyto veršelio, nepaisant to, kad jis buvo sveikas. „Daugelis to nedaro", - pastebėjo jis. Be to, gardai turi būti pastatyti taip, kad juose niekada nebūtų skersvėjo.

Svarstydamas, ką geriau rinktis veršeliams girdyti - pieno taksi ar automatines girdymo sistemas, D. Besanovas sakė, kad didžiausias pieno taksi minusas yra žmogiškasis veiksnys, o automatinės sistemos šį veiksnį sumažina iki minimumo.

Apie genetikos įtaką veršeliams aiškino šios srities specialistas Gintaras Kascėnas. „Veršelį turime „projektuoti" iš anksto, dar iki jam gimstant, atsižvelgiant į poreikius, ūkio strategiją", - patardamas, kaip rinktis bulių, į kokius jo rodiklius atsižvelgti, sakė G. Kascėnas. Jis taip pat apžvelgė paveldimas veršelių ligas, kalbėjo, kaip pasiruošti veršiavimuisi. „Higiena apsiveršiavimo metu nekainuoja nieko, bet lemti gali labai daug", - akcentavo genetikos specialistas.

Kuo girdyti veršelius - pienu ar pieno pakaitalais? Tokį klausimą aptarė Tomas Overvaulis (Thomas Overwaul) iš „BEWITAL agri GmbH & Co. KG" (Vokietija). Vokietijoje pirmenybė teikiama pakaitalams, nes jie yra pigesni. Be to, šviežiame piene yra mažiau nei jo pakaitale kai kurių būtinų medžiagų, pvz., geležies yra tik 10 proc. reikiamo kiekio.

Pasak Tomo Overvaulio, Vokietijoje veršelių augintojau dažniau renkasi pieno pakaitalus jiems girdyti

Bendrovės „Zoetis" veterinarijos specialistai Vitalijus Žebelys ir Jūratė Dorelienė skaitė pranešimus apie veršelių infekcines ligas, priežastis ir pasekmes. Svarbiausios jų - viduriavimas ir kvėpavimo takų ligos. Karvė, pasak J. Dorelienės, yra infekcinių ligų sukėlėjų viešbutis, todėl ūkiuose būtina laikytis prevencijos priemonių. V. Žebelys šiek tiek su ironija pasakojo apie savo pastebėjimus: „Jei kyla problemų paukštynuose, sureaguojama per valandą ar dvi, jei jų kyla kiaulių ūkiuose - maždaug per dieną. Bet jeigu sveikatos problemų iškyla pieno ūkyje, į jas ir mėnesiais gali būti nereaguojama."

Bendrovės „Zoetis" veterinarijos gydytojas Vitalijus Žebelys mano, kad pieno ūkių savininkai pernelyg lėtai reaguoja į iškilusias veršelių sveikatingumo problemas

Visų pranešėjų mintis tarsi sujungė Šakių r. ūkininkė Roma Mockaitienė. Šiuo metu jos pieno ūkyje auga apie 150 telyčių. Ūkininkė pasakojo, kad anksčiau veršelius laikė sename tvarte, kuris buvo ir veršidė, ir karvidė, o dar anksčiau ir kiaulės laikytos. Roma prisiminė, kad tuo metu veršelių sveikatingumo problemų buvo iki kaklo. „Aišku, ten buvo puokštė įvairių ligų sukėlėjų. Nepadėjo jokios dezinfekcijos priemonės", - sakė ji. Girdė veršelius iš kibirų - kuris gėrė, kuris, ne... O tai irgi atsiliepdavo veršelių sveikatai.

Kai jau apėmė neviltis, Roma su vyru (o jie abu - veterinarijos gydytojai) pradėjo rimtai galvoti, kaip viską pakeisti. Taigi ūkis buvo modernizuotas, veršeliams pastatyti gardeliai, jie apsaugoti nuo skersvėjų, girdomi automatinėmis sistemomis. Patiems mažiausiems veršeliams duoda šviežią pieną, paaugusius pamažu pripratina prie pakaitalų. Ūkininkė sako, kad kvėpavimo takų ligas jau beveik pamiršo, diarėja pasitaiko tik labai retai.

„Dabar mūsų veršeliai - gražu pažiūrėti", - džiaugėsi R. Mockaitienė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai