Gyvulininkystės Šiaurės Airijoje mokslams - naujausios technologijos (fotogalerija)
2014-02-10

Šiaurės Airija. Žemės ūkio, maisto ir kaimo reikalų koledže (CAFRE) „Greenmount campus" Antrimo mieste Šiaurės Airijoje studentai gyvulininkystės ir pieno ūkio subtilybių mokosi šiuolaikiškai įrengtame gyvulininkystės komplekse. Čia melžiamų karvių produktyvumas gerinamas per pašarus ir sudarant idealias sąlygas gyvulių gerovei.

Koledžo ūkis iš viso užima 1 250 ha ploto. Ir išorėje, ir viduje į akį krenta ideali tvarka, puikiai sutvarkyta aplinka. Žalumos Šiaurės Airijoje netrūksta ir vasario pradžioje - šaliai būdingas jūrinis klimatas su vėsiomis ir drėgnomis vasaromis, šilta ir drėgnoka žiema.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Koledžo teritorija žaliuoja ištisus metus

Koledžo pieno plėtros centras turi 169 ha dirbamos žemės, kur auginami augalai pašarams, ir 180 melžiamų holšteinų veislės karvių. Prieauglis paliekamas bandos pakaitai. 2013 metais buvo įrengta moderni karvių ferma, kurioje įdiegta daug naujų technologijų ir sudarytos puikios sąlygos studentams mokytis bei atlikti praktiką.

Naujieji koledžo tvartai - erdvūs ir šviesūs. Kai karvės turi pakankamai erdvės, jos mažiau stumdosi ir kovoja dėl vietos prie pašaro, o tai reiškia, kad jos veltui nešvaisto energijos ir nepatiria traumų. Viename tvarte įrengti nedideli atskiri gardai melžiamoms karvėms ir apsiveršiavusioms. Kitame dviejų eilių tvarte gyvuliai taip pat turi daug vietos, prie pašaro prieina laisvai, be jokio streso. Fermoje pritaikyta natūrali ventiliacija - vietoje langų uždėtas tinklelis, kuris leidžia cirkuliuoti orui, bet nepraleidžia vėjo ir lietaus. Įrengtas automatinis apšvietimas, užtikrinantis karvėms 14 valandų šviesos periodą. O tai turi įtakos produktyvumui. Vidutiniškai iš karvės per parą primelžiama 27-28 l pieno, nors yra tokių gyvulių, iš kurių primelžiama dar daugiau.

Komforto gyvuliams suteikia guminiai kilimėliai

Karvių vaikščiojimo zonoje patiesti guminiai kilimėliai, kad jos neslidinėtų ir judėtų be baimės.  Kilimėliai patiesti ir guoliavietėse, tačiau šios taip pat labai gausiai kreikiamos, kad gyvuliai išliktų švarūs ir tvarte nesijustų blogas kvapas. Švariose guoliavietėse karvės ilgiau ilsisi, o tai taip pat turi įtakos jų produktyvumui.

Pieno plėtros centrą projektavę inžinieriai sugalvojo būdą, kaip lietaus vandenį panaudoti karvėms girdyti. Lietaus vanduo, kurio Šiaurės Airijoje netrūksta, nuo stogo surenkamas į talpas ir paduodamas į girdyklas, o prieš tai tekėdamas dar atvėsina pieną.

Didelis dėmesys gyvulininkystės komplekse skiriamas ligų prevencijai. Po apsiveršiavimo karvė 12 val. su veršeliu būna kartu atskirame garde, po to jie atskiriami. Gardas itin kruopščiai išvalomas, dezinfekuojamas, kad neliktų jokio ligos užkrato kitai karvei ir veršeliui.  

Ruošdami pašarus koledžo specialistai kreipia dėmesį į tai, kad visi komponentai būtų gerai sumaišyti ir karvė negalėtų išsirinkti iš pašaro gardesnių kąsnių. Todėl į pašarą pilama melasos, kuri naudojama kaip rišamoji medžiaga pašarui sukibti su ląsteliena. Stambi ląsteliena turi būti 5-7 cm ilgio, o žolė neturi būti supleišėjusi. Pašarams ruošti koledžo fermoje naudojamas „Keenan Mech-fiber" pašarų maišytuvas-dalytuvas, kuris gerai sumaišo visas mišinio sudedamąsias dalis ir nepažeidžia pašarų smulkinimo dydžio reikalavimų.

Karvės pašarus naujoje fermoje pasiekia be jokio vargo

Be „Greenmount Campus", CAFRE turi dar du kitų žemės ūkio šakų mokymo filialus: Kukstaune - „Loughry Campus" ir „Enniskillen Campus", kuris yra įsikūręs mieste tuo pačiu pavadinimu.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai