Gerosios bakterijos: iš laboratorijos - į laukus
2014-05-02

Klaipėdos r. Gargžduose įsikūrusioje bendrovėje „Ekoakademija" jau mėnuo darbas virte verda, o nedidelis kolektyvas vos spėja suktis vykdydamas žemdirbių užsakymus. Gerąsias bakterijas gaminanti bendrovė, kaip ir ūkininkai, turi du darbymečio pikus - pavasarį ir rudenį.

„Pavasarį darbus planuojantys ūkininkai bakterinius preparatus pradeda užsisakinėti vasario gale. Mes paskutinę produkciją atiduodame iki birželio - paprastai tai būna nitraginas sojoms ar dobilams", - paaiškina bendrovės vadovė Loreta Motuzienė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Bendrovės „Ekoakademija" direktorė, biomedicinos mokslų daktarė mikrobiologė Loreta Motuzienė

Antrasis darbymetis prasideda rugpjūčio pradžioje ir trunka iki spalio. Rudens sezonas galėtų trukti ir ilgiau, tačiau klientams paaiškinama, kad prieš pat žiemą panaudoti bakteriniai preparatai trokštamo efekto neduos.

Produkcija kasmet populiarėja

Bendrovė augina gerąsias bakterijas, kurios naudojamos dirvožemio gyvybingumui atstatyti bei biologiniam augalų tręšimui. Išbandę bakterinius preparatus ir pamatę jų naudą, įmonės įkūrimo iniciatoriai buvo keli stambūs Lietuvos ūkininkai bei Lietuvos ekologinių ūkių asociacija. Įmonėje dirba daugiau negu dešimties metų mokslinio darbo patirtį turintys darbuotojai, todėl tiek apie gaminamą produkciją, tiek apie augalų vystymosi principus turi ne tik gilias teorines žinias, bet ir nemažai praktikos.

Užaugintos bakterijos ruošiamos kelionei pas ūkininkus

Pirmaisiais veiklos metais bakterinių preparatų buvo pagaminta daugiau negu 2 tūkstančiams hektarų. „Mažam mūsų kolektyvui tai buvo nemažas iššūkis, nes visi ūkininkai produkcijos nori tuo pačiu metu. Šiais metais mūsų produkcija pasiekė kelis kartus didesnius plotus Lietuvoje, atsirado klientų ir Latvijoje", - augančia plėtra pasidžiaugia L. Motuzienė.

Pavasarį populiariausi įvairių gumbelinių bakterijų preparatai (Nitraginas) pupiniams augalams. Tačiau nemažai ūkininkų nitraginą naudoja kartu su fosfobakterinu, kadangi tiek augalams, tiek gumbelinėms bakterijoms fosforas yra būtinas. Kitoms kultūroms užsakinėja azoto ir fosforo bakteriną, tačiau pavasarį jo nuperkama gerokai mažiau negu rudenį.

Gaminama tik pagal užsakymus

Bakterijų gyvybingumo laikas ribotas, todėl bakterinius preparatus gaminame tik ūkininkams užsakius. Užsakymas vykdomas apie dvi savaites, todėl norint gauti kokybišką gyvų bakterijų preparatą, reikia planuoti iš anksto.

„Su klientais dažniausiai bendraujame telefonu ar elektroniniu paštu. Apie produkcijos pristatymą su kiekvienu užsakovu susitariame individualiai. Pasitaiko klientu, kurie nori savo akimis pamatyti, iš kur tos bakterijos atsiranda. Priimame kiekvieną pageidaujantį, pavaišiname arbata ir stengiamės atsakyti į visus klausimus bei procesą parodyti vizualiai", - sako L. Motuzienė.

Nitragino efektyvumo sojoms tyrimas

Pasak jos, dažnai skambina ūkininkai, įsigyjantys biologinės produkcijos iš kitų tiekėjų. „Ekoakademijoje" jie visada sulaukia profesionalių konsultacijų, nes norint suprasti, o juo labiau paaiškinti mikroorganizmų gyvavimo principus, reikia mikrobiologo išsilavinimo. „Žinoma, būtina ir meilė šiems mažiems padarėliams. Neretai bet „pasišnekame" su savo auginamomis bakterijomis", - pajuokauja L. Motuzienė.

Žirniams vienos bakterijos, pupoms - kitos

Nitraginas - gumbelinių bakterijų preparatas, skirtas įvairių pupinių augalų sėklų apvėlimui (inokuliavimui) prieš sėją. Gumbelinės bakterijos užkrečia pupinių augalų šaknis, ant kurių susiformuoja gumbeliai ir, mainais į augalo išskiriamas maisto medžiagas, maitina augalą iš oro sukauptu azotu. Iš žolinių augalų nitraginą populiaru naudoti rytiniams ožiarūčiams, dobilams bei liucernai. Bitininkai jo užsako barkūnams. Iš grūdinių augalų nitraginas naudojamas žirniams, pupoms, sojoms, lubinams.

Preparatą galima naudoti ir kitoms pupinėms kultūroms (avinžirniams, vikiams, lęšiams), kurie nėra dažni augalai Lietuvos ūkiuose, tačiau būtina žinoti, kad kiekviena augalų rūšis draugiškai sugyvena tik su tam tikra gumbelinių bakterijų rūšimi. Tarkime, pupų nitraginą galima naudoti ir žirniams, bet tai bus pinigai paleisti pavėjui, nes efekto tikrai nesulauksite.

Azotobakterinu apdoroti šiaudai suyra greičiau (nuotrauka viršuje). Nuotraukoje apačioje - biologiniais preparatais neapdoroti šiaudai


Azotobakterės - tai laisvai šalia šaknų gyvenančios bakterijos, kurios taip pat kaupia atmosferos azotą. Jos gali būti naudojamos įvairiems lauko ar daržo augalams. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad azotobakterių sukaupiamas azoto kiekis yra mažesnis negu gumbelinių bakterijų.

Fosfobakterine esančios bakterijos turi savybę iš nejudrių junginių atpalaiduoti fosforą ir padaryti augalams prieinamu. Fosfobakterinas tinka naudoti įvairiems augalams, bei rekomenduojamas naudoti kartu su azotą kaupiančiom bakterijomis. Nors pagrindinė bakterijų funkcija - pamaitinti augalus biologinėmis maisto medžiagomis, azotobakterinu bei fosfobakterinu ūkininkai apipurškia ir ražienas, nes dėl didelio anglies poreikio šios bakterijos sparčiai skaido organines liekanas. Gaunama dviguba nauda: pavasarį būna suardyti šiaudai, o bakterijų kūnuose būna sukauptas didelis kiekis maisto medžiagų vėliau augsiantiems augalams.

Gyvų organizmų naudojimo laikas ribotas

Kokios pagrindinės šių produktų naudojimo taisyklės? Ar greitai po įsigijimo jie turi būti sunaudoti? „Pagrindinė nitragino naudojimo taisykle yra tai, kad jis turi būti naudojamas tik tiems augalams, kuriems jis skirtas", - pabrėžia L. Motuzienė.

Bakteriniai preparatai parduodami nedideliame vandens kiekyje, kurį prieš naudojimą reikia atskiesti, (skiedimo proporcijos priklauso nuo to, ar preparatas bus naudojamas purškimui ar sėklų apvėlimui). Vandens kiekis bakterijų veiklai įtakos neturi, tiesiog daugiau praskiedus preparatą yra tikimybė, kad juo bus tolygiau padengtas plotas.

Bendrovės vadybininkas- konsultantas, biomedicinos mokslų daktaras agrochemikas Donatas Končius pasirengęs atsakyti į visus žemdirbių klausimus

Bakterijos yra gyvos, todėl verta prisiminti, kad uždaroje taroje jos negali kvėpuoti - dūsta ir žūva. Todėl iki panaudojimo bakterinius preparatus reikėtų laikyti vėsiai ir atidarytoje taroje. Tiek laikymo, tiek naudojimo metu kiek įmanoma labiau saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Laikant vėsiai atsuktoje taroje nitraginą galima sandėliuoti 4-5 savaites iki panaudojimo, o juo apveltas sėklas būtina pasėti tą pačią dieną. Azotobakteriną bei fosfobakteriną tokiomis pat sąlygomis galima laikyti iki 3 mėnesių.

Žinant, kad visuose preparatuose yra dirvožemio bakterijos, kurios ir turi būti įterptos į dirvožemį, jokiu būdu negalima jų palikti išpurkštų dirvožemio paviršiuje o juo labiau nepurkšti ant augalų lapų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai