Didėjanti šaltalankių paklausa skatina naujas dauginimo technologijas
2012-10-10

Babtai (Kauno r.), spalio 10 d. Prasidėjus šaltalankių veisimo bumui daugiausia buvo sodinamos vietinės populiacijos šaltalankių atžalos, tačiau jos sunkiai prigydavo. Sodininkystės ir daržininkystės institutas šaltalankius daugina žaliaisiais auginiais šiltnamyje, dirbtinio rūko sąlygomis, taip užtikrinant geresnį šaknijasi.

„Šį rudenį, prasidėjus vaismedžių ir vaiskrūmių sodinimui, šaltalankiais domisi ir ūkininkai, ir sodininkai mėgėjai, - sako LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto medelyno vedėjas Česlovas Paulauskas. - Šaltalankių uogose, jų luobelėje, kauliukuose yra vertingų aliejų, organinių rūgščių, įvairių vitaminų ir mineralinių medžiagų. Šaltalankių auginimas ypač perspektyvus besikeičiančio klimato sąlygomis".

Dojus agro 19 09 10

Pasak Č. Paulausko (nuotraukoje), kad išaugintų kokybiškus šaltalankių sodinukus ir patenkintų vis didėjantį sodinamosios medžiagos poreikį, SDI ėmėsi dauginti šaltalankius vasarą žaliaisiais auginiais šiltnamyje, dirbtinio rūko sąlygomis. Čia dauginamos Maskvos universiteto Botanikos sode sukurtos dygliuotojo šaltalankio (Hippophae rhamnoides L.) veislės: Botaničeskaja, Botaničeskaja liubitelskaja, Avgustinka, Trofimovskaja, Podarok sadu, Otradnaja ir Sibiro sodininkystės institute sukurta veislė Masličnaja. Jos gana gerai prisitaikiusios augti mūsų klimato sąlygomis.

Dauginimas auginiais

Dauginimas žaliaisiais auginiais yra vienas efektyviausių šaltalankių vegetatyvinio dauginimo būdų. Tinkamiausias laikas dauginti nuo birželio 25 iki liepos 15 dienos (kasmet priklausomai nuo metereologinių sąlygų). Nuo derančių šaltalankių krūmų kerpami viršūniniai ūgliai, iš jų ruošiami 10-15 cm ilgio auginiai, su 2-3 pumpurais. Apatinis auginio pjūvis daromas įstrižas, kad didesnis būtų šaknijimosi paviršius. Paskui pašalinami apatiniai lapai, o viršutiniai sutrumpinami perpus, kad mažiau išgarintų drėgmės. Paruošti auginiai surišami po 20 vienetų. Kad auginiai geriau šaknytųsi, prieš sodinimą jų bazaliniai galai (2-3 cm) apie 8-10 valandų mirkomi 50 mg/l koncentracijos ISR augimo reguliatoriaus tirpale.

Auginiai įsišaknyja per 4-5 savaites šiltnamyje, dirbtinio rūko sąlygomis

Išmirkyti auginiai sodinami šiltnamyje dirbtinio rūko sąlygomis į iš anksto paruoštą drėgną dauginimo substratą, sudarytą iš aukštapelkių durpių ir smėlio (3:1), 2-3 cm gyliu. Auginiai įsišaknyja per 4-5 savaites, šaknijimosi išeiga yra apie 80 proc.

Tolimesnis sodmenų išauginimas

Iš šiltnamio įsišakniję augalai sodinami rugpjūčio viduryje-rugsėjo pradžioje arba anksti pavasarį lauke į paruoštas lysves. Pasodinus mulčiuojama durpėmis. Pavasariui sodinti palikti augalai žiemą su daigyklomis sustatomi nešildomame šiltnamyje ant grindų ir, kad neiššaltų, mulčiuojami durpėmis. Sodinami balandžio mėnesį. Pavasarį prigiję augalai tręšiami kompleksinėmis trąšomis. Vasarą purenami tarpueiliai, naikinamos piktžolės.

Vėliau (iš rūko) sodmenys auginami lysvėse lauke

Rudenį išaugę šaltalankių sodinukai būna 35-50 cm aukščio, su susiformavusiu liemeniu ir šoninėmis šakelėmis, kamienėlių storis - 6-8 mm, pagrindinių šaknų skaičius - 3-5. Standartiniai šaltalankių sodinukai išauginami per vienerius - dvejus metus. Iškasus sodinukus realizacijai, pirmiausia jų šaknys apveliamos molio tyre, kad nedžiūtų pervežant. Sodinukai, kurių šaknys būna apveltos molio tyre, prigyja 10-18 proc. geriau už nemirkytus.

Auginimas šaltalankyne

Šaltalankiams tinkamiausi lengvesni, neutralios reakcijos (pH - 6-7), vandeniui ir orui laidūs dirvožemiai. Ruošiant dirvą šaltalankynui, būtina išnaikinti daugiametes piktžoles, patręšti kompleksinėmis trąšomis.

Maskvos universiteto Botanikos sode sukurta dygliuotojo šaltalankio veislė Trofimovskaja

Šaltalankių sodinukai sodinami saulėtoje vietoje rudenį (spalio mėnesį) arba anksti pavasarį iki vegetacijos pradžios. Rekomenduojama sodinti 4x2-2,5 m atstumais, 5-7 cm giliau negu augo medelyne. Pasodinus augalus, dirvą aplink reikia mulčiuoti durpėmis ar medžio drožlėmis. Šaltalankiai - vėjo apdulkinami dvinamiai augalai su vienalyčiais žiedais. Šaltalankyne turi būti pasodinta 10 proc. vyriškųjų augalų. Juos patartina išdėstyti šachmatine tvarka. Vyraujančių vėjų pusėje galima pasodinti užuovėją iš vyriškųjų augalų.

***

Šaltalankių plantacijos sparčiai plečiasi Švedijoje, Kanadoje, Indijoje, Kinijoje, kaimyninėse Baltijos šalyse, taip pat ir Lietuvoje. Pasak Lietuvos šaltalankių augintojų asociacijos prezidentės Daivos Kvedaraitės, Lietuvoje šaltalankynų plotai pastaraisiais metais smarkiai plėtėsi ir dabar užima 1600 ha, o asociacija vienija 102 augintojus. Spalio 18-19 d. Vilniuje organizuojama 2-oji tarptautinė Europos šaltalankių augintojų konferencija.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai