Augalų veislių tyrimų skyriai laukia permainų
2015-07-14

Muniškiai (Kauno r.). Kauno augalų veislių tyrimų skyriuje (AVTS) aptartos itin svarbios visai Lietuvos augalininkystei temos. Nevengta ir skaudžių dalykų, tokių, kaip maži darbuotojų atlyginimai, Augalų veislių tyrimų skyrių, kurių šiuo metu yra 7, reorganizacija, pačios AVTS galimybės dirbti pelningai.

2014 metais Lietuvos laukuose augo nacionalinės selekcijos 30 proc. javų ir 45 proc. žolių arealo. Žemdirbystės instituto direktorius dr. Vytautas Ruzgas didžiausią dėmesį skyrė nacionalinės augalų veislių selekcijos problemoms. „Selekcijos ciklas yra 10-12 metų, o rinkos pokyčiai gerokai greitesni, tad turime prognozuoti pokyčius, plėtoti rezervines prognozuojamas kryptis", - teigė V. Ruzgas, paminėjęs, kad šiuo metu Europoje populiarios hibridinių rugių veislės, o joms sukurti reikia daug pajėgų.

LYTAGRA 19 07 04 mob

V. Ruzgo teigimu, pastaraisiais metais ypač paklausios labai baltymingos, turinčios elastingą glitimą kviečių veislės, galinčios palengvinti duonos kepimo įmonių darbą.

Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) direktoriaus pavaduotojas Arvydas Basiulis savo pranešime gvildeno opias struktūros problemas. Jis paminėjo, kad per pastaruosius metus atlikta nemažai skyrių veiklos tyrimų. Šiuo metu laukiama Žemės ūkio ministerijos sprendimų. Taip pat priminė, kad įsigaliojo nauji augalų veislių tyrimo įkainiai, kurie buvo nesikeitę jau 12 metų. Tačiau ir padidinti jie išlieka vieni mažiausių Europos Sąjungoje.

VAT Augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė teigia, kad kasmet tiriamų veislių skaičius didėjo, tik šiemet pasijuto šioks toks sumažėjimas: 2012 m. tirtos 564, 2013  - 580, 2014 - 604, 2015 metais - 573 veislės.

Kaip vieną iš Europos teisinių augalų veislių registravimo niuansų skyriaus vedėja paminėjo Nyderlandų poziciją, kurią palaiko Lietuva, tai, kad abi apsaugos sistemos - patentai ir augalų veislių teisinė apsauga - turi veikti lygiagrečiai.

Augalų veislių skyriaus vyriausioji specialistė Danguolė Kirvaitienė pasidalijo informacija apie augalų veislių tyrimo ypatumus Čekijoje ir Lenkijoje. Ji akcentavo, kad tose šalyse sudaromas Rekomenduojamų auginti augalų veislių sąrašas, kai Lietuvoje tai nesulaukia deramo dėmesio.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai