Atrastas būdas suvaldyti augalų stresą
2014-02-03

Londonas. Britų mokslininkai įsitikinę, kad atrado būdą, kaip paskatinti augalų augimą ir bet kokiomis aplinkybėmis gauti gerą derlių. Jie ištyrė natūralias augalų reakcijas į stresą ir nustatė mechanizmą, kuris veikia nepriklausomai nuo aplinkos sąlygų, rašo „Science Daily".

Pastebėta, kad sausrų metu ar esant per dideliam druskų kiekiui dirvožemyje, augmenija sulėtina vegetaciją ir taupo energiją. Jei susidaro nepalankios aplinkybės, augaluose gaminasi specialus baltymas, kuris slopina augimą. Procesas yra grįžtamas, nes kita medžiaga - hormonas giberelinas, esant reikalui, suskaido minėtą baltymą. Tačiau dėl prasto derliaus, ūkininkai patiria daug nuostolių.

Mokslininkų komanda, vadovaujama Durhamo ir Notingemo universitetų tyrėjų, nustatė, kad augalai gali natūraliai reguliuoti savo augimą, nepriklausomai nuo giberelino koncentracijos. Jie ištyrė, kad augalai gamina kitą baltymą, vadinamąjį SUMO, kuris nulemia augimo represorių. Mokslininkai mano, kad keisdami SUMO ir giberelino sąveiką, gali pašalinti visus stabdžius, neleidžiančius sulaukti gausaus derliaus.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Baltymų sąveiką galima keisti, pasitelkus selekciją arba biotechnologinius metodus. Nors tyrimas atliktas su baltažiedžiu vaireniu, tyrėjai neneigia, kad panašūs procesai būdingi ir miežiams, kukurūzams, ryžiams ir kviečiams.

„Mes ištyrėme augaluose vykstančius procesus molekuliniame lygyje. Atradome, kaip augalai neutralizuoja baltymą, kuris slopiną jų augimą. Šis mechanizmas veikia, nepriklausomai nuo hormono giberelino. Pasinaudojus šia savybe, galima pagerinti kultūrų derlingumą, neatsižvelgiant į nepalankias oro sąlygas", - atskleidžia vienas iš tyrimo autorių dr. Aris Sadanandomas (Ari Sadanandom).

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai