Ateities iššūkis - naujos cukrinių runkelių veislės
2014-01-13

Berlynas. Kenkėjams atsparių ir derlingų augalų veislių kūrimas išlieka šių dienų agronomijos mokslininkų tikslas. Norėdami padidinti augalininkystės konkurencingumą, tyrėjai analizuoja augalo genomą ir siekia išvesti ligoms atsparias veisles.

Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, iš cukrinių runkelių gaunama apie 30 proc. metinės cukraus produkcijos, jie naudojami bioetanolio ir pašarų gamyboje. Per pastarąjį dešimtmetį visame pasaulyje cukrinių runkelių pasėliai sumažėjo nuo 6 mln. iki 4 mln. hektarų, tačiau išaugo kultūrų derlingumas.

Makso Planko molekulinės biologijos ir genetikos instituto tyrėjai su kolegomis iš kitų mokslinių centrų paskelbė, kad atrado augalo genus, kurie atsakingi už šakniavaisio cukringumą. Ištyrę genomą, mokslininkai nustatė 7 mln. vidurūšinių genų variantų, įvertino augalo evoliuciją. Šie rezultatai naudingi, kuriant naujas, šiandieninius poreikius atitinkančias veisles. Mokslininkai tikisi, kad ateityje pavyks gauti dar kokybiškesnę produkciją ir pritaikyti šią žaliavą tvarios energijos kūrimui.

Dojus agro 19 09 10

Nemažesnis dėmesys teko genams, kurie atsakingi už augalo imunitetą ir atsparumą ligoms. Labai produktyvios veislės jautresnės kenkėjams. „Nematodų problema žinoma jau daugiau kaip 150 metų. Atliekame daugybę mokslinių tyrimų, tačiau visko dar nežinome. Nematodai gali „perprogramuoti" ropę, pakenkia ankstyvos vegetacijos laikotarpiu, todėl žala derliaus kokybei gali būti milžiniška", - aiškino dr. Matijas Daubas (Matthias Daub) iš Juliaus Kiūno instituto.

Mokslininkai jau kelis šimtmečius ieško būdų, kaip sumažinti nematodų keliamą žalą. Nuostolių ūkininkai patiria dėl mazgelių ir cistų sugadintų šakniavaisių. Siekiant sumažinti cheminių pesticidų naudojimą, pagrindine kovos priemone tampa genų inžinerija.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai