ASU pradeda mokslinius augalų eksperimentus
2012-08-09

Akademija (Kauno r. ), rugpjūčio 9 d. ASU pradeda pasaulinio lygio mokslinį projektą, kuriame bus nuodugniai tiriami kontroliuojamo klimato sąlygomis auginami augalai. Bus ieškoma klimato kaitą švelninančių priemonių, aiškinamasi dirvožemio ekologijos, augalų adaptyvumo klausimai, atliekami biopotencialo formavimo biotechnologiniai tyrimai, kurie būtini tvarioms žemdirbystės technologijoms kurti.

Tokie tyrimai vienu metu leis keturiose atskirose klimato zonose tirti įvairiausias vietines ir egzotines augalų rūšis. Nanotechnologijų mokslo pasiekimų taikymas prisidės kuriant inovatyvias ir modernias žemės ūkio technologijas bei produktus. Tyrimai vyks ASU Žemės ir miškų ūkio jungtiniame tyrimų centre.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Šioje mokslinių tyrimų oazėje bus intensyviai tiriami lauko augalai, gėlės, vaiskrūmiai, vaismedžiai, daržovės, tarp jų ir auginamos šiltnamiuose. Laukuose nereikės užimti didelių hektarų plotų, o tai pasitarnautų gamtai ir ekologijai. Ši tyrimų stotis yra itin kompaktiška, vos 400 kv.m ploto, tad poveikis ir žala aplinkai bei tyrimų sąnaudos bus daug mažesnės.", - džiaugėsi ASU Agronomijos fakulteto prodekanas mokslui ir plėtrai doc. Vaclovas Bogužas.

„Bus sudarytos sąlygos dirbti ne tik mokslininkams, doktorantams, bet ir magistrantams, o kai kuriuos tyrimus galės atlikti ir būsimieji bakalaurai. Šiltnamiu, kaip pagrindine tyrimų baze, galės naudotis ne tik mūsų universiteto katedros, bet ir kitų institucijų darbuotojai, - teigė V. Bogužas.

ASU mokslininko teigimu, gamtoje daugelis veiksnių skiriasi dėl dirvožemio, klimato sąlygų. Lauko augalų tyrimams šiltnamyje bus sumodeliuotos itin kontroliuojamos sąlygos. Augalai galės būti auginami ir žiemą, ir vasarą. Žinoma, tai yra puiki galimybė tyrimams atlikti bet kuriuo metu.

Klimato kaitos poveikio miško ekosistemoms tyrimai leis pradėti naujos kokybės greitai augančių ir pagerintų kitomis savybėmis pasižyminčių medžių kūrimą. Bus modeliuojamos įvairiausios sąlygos - mitybos, klimato, ligų sukėlėjų ir jų plitimo bei kiti veiksniai. Šalia šiltnamio įrengtos klimatinės kameros, kuriose bus galima keisti net oro sudėtį. Augalams numatyti skirtingi tirpalai, kuriais tręšti galima ir modelinių tyrimų aikštelėje tiriamus augalus.

Automatinė kompiuteriu valdoma ventiliacijos sistema užtikrins gerą patalpų vėdinimą, veiks efektyvi šildymo sistema. Vasarą uždarius langus bus užtikrinamas didesnis slėgis augalų auginimo zonose, todėl iš lauko nepateks oras su užkratu. Tinklas nuo vabzdžių apsaugos nuo galimo infekcinio užkrato plitimo. Klimato palaikymo ir laistymo valdymo kompiuterinės programos leidžia palaikyti net 24 skirtingus augimo sąlygų režimus.

Tai yra ne tik mokslo naujovė, bet ir XXI a. pasiekimas, atveriantis naujas galimybes pažinti aplinką, spręsti ekologines problemas ir, be abejo, rasti tinkamiausius atsakymus tiems, kurie domisi augalais, naujausiomis technologijomis, mėgsta tobulėti. Savo talentus galės atskleisti ne vienas jaunas mokslininkas, o jų pasiektais mokslo rezultatais ateityje galės džiaugtis sveiko gyvenimo propaguotojai.

ASU inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai