Varškės sūrį EK pripažino saugomu produktu
2013-11-14

Vilnius. Europos Komisija į saugomų produktų sąrašą įrašė lietuvišką varškės sūrį. Jis tapo trečiuoju lietuvišku saugomu produktu Europos Sąjungoje. Tokio pat pripažinimo laukia Stakliškių midus, sūris „Liliputas", Daujėnų naminė duona bei žemaitiškas kastinys.

„Lietuvoje varškės sūris XVI amžiaus dvarų inventoriuose buvo gaminamas jau viduramžiais. Daug rankų darbo reikalaujantis gamybos būdas, kuomet masė rankomis kemšama į tradicinius reto audinio trikampius sūrmaišius, kurių platesnis galas užrišamas mazgu, ir sūris įgauna specifinę trikampės prizmės su suapvalintais kampais formą, išsaugotas  iki šių dienų. Tai  yra neatsiejama Lietuvos kulinarinio ir tautinio paveldo bei įvaizdžio dalis", - ministerijos pranešime teigia Kokybės politikos skyriaus vedėja Angelė Liubeckienė.

Šiuo metu į registrą yra įtraukti lietuviškas skilandis (Garantuoto tradicinio gaminio nuoroda) bei Seinų/Lazdijų medus (Saugoma kilmės vietos nuoroda). Varškės sūris tapo trečiuoju lietuvišku produktu, įgijusiu saugomą produkto pavadinimą ES lygiu.

Linas Agro 20 09 01

Pasak A. Liubeckienės, lietuviško varškės sūrio pavadinimu gaminamas ir Saugoma geografine nuoroda ženklinamas galės būti ne tik šviežias be pridėtų prieskoninių augalų ir su jais varškės sūris, bet ir rūkytas, keptas ar džiovintas. Į sūrį negali būti dedama maisto priedų, kvapiųjų medžiagų ar dažiklių.

Gamintojai, norintys gaminti ir ženklinti šį produktą specialiu ES ženklu, turi kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) ir sudaryti su ja sutartis dėl jo kontrolės.

Europos Sąjungoje iš viso yra registruota daugiau kaip 1 100 įvairių sūrio, mėsos, kumpio, vaisių ir daržovių, alaus, konditerijos bei kitų žemės ūkio ir maisto produktų pavadinimų. Tai rodo, kad gamintojams yra naudingas jų produktų pripažinimas.

Pagal ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar reikia riboti tiesiogines išmokas (nustatyti „lubas“)?
Orai