PVM maisto produktams: mažinti ar ne
2016-05-24

Vilnius. Nuo rugsėjo lengvatinį - 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą siūloma taikyti šviežiai atšaldytai mėsai ir paukštienai, karvių pienui ir jo produktams, išskyrus fermentinius sūrius ir jogurtus.

Atitinkamą Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą Seime užregistravo septyni socialdemokratai.  

Pagrindinis jų argumentas - vis daugiau lietuvių vykstant pirkti maisto produktų į kaimynines šalis, kur yra mažesnis PVM, todėl šalies žemdirbiai turi nevienodas konkurencines sąlygas. Pataisų autoriai sako, kad valstybės biudžetas neprarastų pajamų, nes mažesnės produktų kainos paskatintų šių prekių vartojimą.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Premjeras Algirdas Butkevičius praėjusią savaitę sakė, kad jei sumažintas PVM mėsai nepaskatins jos produktų kainų mažėjimo, ši lengvata būtų atšaukta. Jis teigė pritarsiąs lengvatai tik šviežiai ir atšaldytai mėsai.

Valdančiųjų koalicijos partnerė Darbo partija siūlo 5 proc. PVM taikyti 12-kai produktų - duonai, makaronams, kruopoms, pienui, kefyrui, sviestui, šviežiai mėsai, šviežiai žuviai, aliejui, miltams, daržovėms ir vaisiams bei cukrui. „Tvarkiečiai" taip pat mano, jog PVM reikia mažinti būtiniausiems maisto produktams.

Dabar 5 proc. PVM taikomas kompensuojamiems vaistams, o 9 proc. - keleivių vežimui, spaudai, knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams, viešbučiams, centralizuotam šildymui. Įprastas PVM tarifas šiuo metu yra 21 proc., jis galioja nuo 2009 metų rudens.    

Finansų ministras R. Šadžius vertina skeptiškai

Finansų ministras Rimantas Šadžius praeitą savaitę pareiškė abejojąs, kad PVM lengvata šviežiai ir atšaldytai mėsai duos daug naudos ir sako, jog prioritetu turėtų tapti pajamų mokesčio mažinimas mažesnes pajamas gaunantiems žmonėms.

„Aš abejoju dėl PVM lengvatos šviežiai ir atšaldytai mėsai. Čia yra diskusija, kurioje labai sunku padaryti eksperimentą, kaip fizikoje, ir patikrinti kaip yra iš tikrųjų. Pagrindinis klausimas, ar sumažės kainos įvedus tą lengvatą. Man nuoširdžiai atrodo, remiantis Agrarinės ekonomikos instituto duomenimis, kad arba tai neįvyks visai, arba tai įvyks laikinai ir nedideliu mastu", - „Žinių radijui" sakė R. Šadžius.

Jo teigimu, šiuo metu didžiausią ekonominę naudą atneštų neapmokestinamų pajamų didinimas.

„Man atrodo yra svarbesnis klausimas, ką mes sau galime leisti. Taip, mes galime kitais metais leisti iš geresnio mokesčių administravimo surinkę apie 100 mln. eurų papildomai, palengvinti kažkam mokestinę naštą. Mano giliu įsitikinimu ir Europos Komisija su tuo sutinka, pirmiausia reikia mažinti pajamų mokesčio naštą mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms. Tai yra neapmokestinamųjų pajamų didinimas. Jeigu 1 proc. sumažintume bendrą PVM tarifą visoms prekėms. tai MMA gaunantis žmogus per mėnesį papildomų pajamų gautų 2 eurus tuo tarpu, jei neapmokestinamų pajamų dydį padidintume iki 310 eurų, tai tas išlošimas nėra įspūdingas, bet sudaro beveik 17 eurų per mėnesį", - kalbėjo finansų ministras.

Pagal įstatymus, mokesčių pakeitimai gali įsigalioti tik po 6 mėnesių nuo jų priėmimo Seime arba anksčiau, jei jie priimami kartu su biudžeto pataisomis.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai