Prekybininkai prašo Konkurencijos tarybos išvadų
2018-11-22
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas

Vilnius. Prekybininkai dėl valdžios planų viešai skelbti svarbiausių maisto produktų kainas skirtinguose prekybos tinkluose, prašo pateikti Konkurencijos tarybos išvadas, ar tai nebus laikoma įstatymuose draudžiamu konkurencijos ribojimu.

Pasak Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovo Lauryno Vilimo (nuotr.), Konkurencijos taryba turėtų įvertinti, ar konkretaus prekybos tinklo kainų viešinimas nebus vertinamas kaip konkurencinis pažeidimas.

„Įmonės, priimdamos sprendimą, net ir pritardamos tokiems valstybės siekiams ir norėdamos juos įgyvendinti, turi gauti labai aiškų, oficialų išaiškinimą, kad galima taip elgtis“,– ketvirtadienį po susitikimo su Žemės ūkio ministerijos atstovais žurnalistams sakė L. Vilimas.  

Anot jo, individualių prekybos tinklų kainų skelbimas gali panaikinti konkurenciją, nes niekas nekonkuruos su kainomis ir jos gali tapti vienodos. „Tokia tikimybė ir galimybė yra. Taip gali įvykti, nes visi konkurentai žinos vienas kito kainas ir nereikės darbuotojams ar kitiems atskiriems asmenims eiti, žiūrėti, reaguoti į rinkos pokyčius. Tiesiog valstybės instrumentu bus naudojamasi sulyginti kainas“, – teigė L. Vilimas.

Anot jo, todėl Konkurencijos taryba turi atsakyti, ar ta priemonė pateisina Vyriausybės deklaruojamus tikslus. „Nežinome tos pozicijos, ją turime gauti ir tada toliau bus galima diskutuoti“,– pridūrė L. Vilimas.

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sakė, kad siūloma sistema neturėtų riboti konkurencijos. „Nereikia maišyti kainos sudarymo proceso su tiesiog suderėtos kainos paskelbimu. Kaip jie susiderės, ką jie derėsis, ne mūsų reikalas, bet mūsų, valstybės, reikalas pateikti visas kainas vienoje svetainėje, kad vartotojas galėtų paprastai pasižiūrėti, kur jam nuvažiuoti ir tą 20-ies produktų krepšelį nusipirkti“,– ketvirtadienį sakė ministras.

L. Vilimas pabrėžė, kad į tokią iniciatyvą turėtų būti įtraukti ne tik didieji prekybos tinklai, bet visas sektorius – mažesnės parduotuvės ir turgavietės.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) teigimu, portale produktukainos.lt turėtų būti skelbiamos ne tik prekybininkų kainos, bet ir kokia tos kainos dalis atitenka produkcijos gamintojams ir prekybininkams. L. Vilimas sako, kad valstybė taip pat turėtų viešinti ir kokią produkto kainos dalį sudaro pridėtinės vertės mokestis (PVM).

„Valstybė, nereikia pamiršti, taip pat turi aiškiai rodyti, kokia toje kainoje yra jos dalis. 21 proc. yra mokesčio tarifas, bet kiek konkrečiai nuo kokios sumos, kiek centų ar eurų sumokame valstybei, taip pat reikėtų rodyti ir matyti“, – teigė L. Vilimas.

Susitikime ketvirtadienį ŽŪM ir prekybininkų atstovai sutarė, kad artimiausiu metu turėtų įvykti pakartotinis susitikimas, kuriame dalyvautų ir Konkurencijos tarybos atstovai.

Vyriausybei paskelbus apie ketinimą taikyti maisto kuponų sistemą, Žemės ūkio ministerija pranešė greta to ketinanti viešai skelbti ir maisto produktų kainas skirtinguose didžiuosiuose prekybos tinkluose.

Ministerija praneša, kad specialioje interneto svetainėje informaciją ketinama atnaujinti kiekvieną savaitę. Joje planuojama skelbti produktų krepšelio kainas skirtingose parduotuvėse ir kokia tos kainos dalis atitenka produkcijos gamintojams bei prekybininkams. Tai daryti ketinama nuo kitų metų pradžios.

Numatoma kiekvieną savaitę registruoti įprastinės gamybos, pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemą pagamintų ir ekologinės gamybos maisto produktų kainas septynių Lietuvos apskričių miestų (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės ir Alytaus) didžiųjų mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse, pagal atskiras prekių grupes.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai