Maisto kainų augimas pasaulyje gegužę gerokai paspartėjo
2016-06-03

Roma. Ketvirtą mėnesį iš eilės besitęsiantis maisto kainų augimas pasaulyje gegužę paspartėjo nuo 0,7 proc. mėnesiu anksčiau iki 2,1 procento. Prieš tai maistas ketverius metus iš eilės pigo.

Pasaulio maisto kainų indeksas, kurį skaičiuoja Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO), gegužę, palyginti su ankstesniu mėnesiu, pakilo 3,2 punkto, arba 2,1 proc., iki 155,8 punkto. Palyginti su 2015 metų gegužės mėnesiu, šis rodiklis yra 7 proc. mažesnis.

Grūdų kainų indeksas paskutinį pavasario mėnesį sudarė 152,3 punkto ir buvo 2,5 punkto, arba 1,6 proc., didesnis negu balandį, bet 5,3 proc. mažesnis negu pernai gegužę. Antrą mėnesį iš eilės sparčiai brango kukurūzai, visų pirma dėl ribotos eksporto pasiūlos. Pasak FAO, ši tendencija turėtų tęstis tol, kol į rinką pateks naujojo derliaus grūdai.

Kviečių kainos pasaulyje augo nedaug ir tai lėmė didelės atsargos bei geros derliaus perspektyvos, aiškina organizacijos ekspertai.

Augalinių aliejų kainų indeksas gegužę sudarė 163,3 punkto ir buvo 3,1 punkto, arba 1,8 proc., mažesnis negu balandį. Sumažėjimą visų pirma lėmė po trijų mėnesių brangimo atpigęs palmių aliejus. Šio aliejaus paklausa importo rinkose, visų pirma Kinijoje, Indijoje ir Europos Sąjungoje (ES), buvo mažesnė negu tikėtasi, tuo tarpu Malaizija padidino jo pasiūlą.

Pieno produktų kainų indeksas gegužę, palyginti su balandžio mėnesiu, ūgtelėjo 0,4 proc. iki 128 punktų, bet buvo 24 proc. mažesnis negu pernai gegužę. „Antroje gegužės mėnesio pusėje dėl tokių veiksnių kaip vidaus kainų ES augimas ir stabili importo paklausa pasaulio rinkose pabrango nenugriebto pieno milteliai ir sviestas. Taip pat pakilo sūrių iš Ramiojo vandenyno regiono šalių kainos", - rašoma FAO pranešime.

Mėsos kainų indeksas gegužę, palyginti su balandžio mėnesiu, pakilo 3 punktais, arba 2 proc., iki 151,8 punkto. Brango visų rūšių mėsa, visų pirma kiauliena ir aviena. Gerokai pakilo ES kiaulienos eksporto kainos ir tai lėmė pasaulinių kainų augimas bei didelė importo paklausa Azijos šalyse. Ramiojo vandenyno regiono šalyse dėl ribotos pasiūlos pabrango jautiena ir aviena. Paukštiena trečią mėnesį iš eilės nuosaikiai brango.

Cukraus kainų indeksas gegužę pašoko 25,1 punkto, arba 11,7 proc., iki 240,4 punkto. „Šį šuolį visų pirma lėmė suprastėjusios derliaus Indijoje, kuri užima antrą vietą pasaulyje pagal cukraus gamybą, perspektyvos, taip pat gamybos Kinijoje mažėjimas", - pareiškė FAO. Pasak organizacijos, tolesnį cukraus brangimą varžo naujausi duomenys apie galimą didelę cukraus pasiūlą iš Brazilijos.

FAO pasaulio maisto kainų indeksas rodo penkių maisto produktų grupių: grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių aliejų ir cukraus kainų pokyčius.

„Interfax“-BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai