Laisva prekyba su JAV atvers kelius nekokybiškai produkcijai?
2013-07-25

Berlynas. Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutartis su Jungtinėmis Valstijomis gali atverti kelią į Europą žemės ūkio ir maisto produkcijai, kuri gaminama pagal amerikietiškus standartus - naudojant augimo stimuliatorius, hormonus, genetiškai modifikuotus organizmus.

Dėl pavojų, susijusių su Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutartimi, įspėja žalieji politikai ir aplinkosaugininkai. ES ir JAV derybų tikslas - sukurti didžiausią pasaulyje laisvosios prekybos zoną. Būsima transatlantinė ekonominė erdvė apims daugiau kaip 800 milijonų vartotojų.

Jau dabar JAV ir ES kasdienio vartojimo prekių ir paslaugų apyvarta sudaro beveik 2 mlrd. eurų. Tokios gigantiškos prekybos erdvės kūrimas reikalauja atsisakyti muitų ir kvotų bei susitarti dėl bendrų standartų. Tai nėra lengva jau vien todėl, kad JAV ūkininkai kitaip suvokia žemės ūkį, visiškai toleruodami genetiškai modifikuotą produkciją.

Vaderstad 12 05

Įtarieji vokiečiai

Vokiečiai suklūsta, kai girdi kalbant apie genetiškai modifikuotą maistą, hormonus mėsoje ar chloruotus viščiukus Jungtinėse Valstijose. Atsakydama į Vokietijos portalo d.radio.de klausimą, ar Vokietija netrukus turės įsileisti į šalį amerikietišką maistą, Žaliųjų frakcijos atstovė Europos Parlamente Rebeka Harms (Rebecca Harms) atsakė, kad „viskas priklausys nuo šalių derybų susitarimo".

Ginčo dalis

R. Harms mano, kad europiečiai nepritaria genų inžinerijos taikymui žemės ūkyje, nes puikių rezultatų jie pasiekia augindami tradicinius augalus ir taikydami tradicines technologijas.

„Manau, kad klausimas dėl genų inžinerijos yra tik dalis ginčo, kurio esmę sudaro tai, jog esame konkurencinėje kovoje, kuri apvers mūsų žemės ūkio suvokimą aukštyn kojomis", - aiškino R. Harms. Ji nesutinka, kad problemą galima būtų išspręsti atininkamai ženklinant JAV genetiškai modifikuotus maisto produktus.

„Mes ir be genų inžinerijos mokame puikiai ūkininkauti. Priešingu atveju, atsisakę savo nuostatų, labai rizikuosime pirkdami maisto produktus. Galiausiai kalbame ne vien apie genetiškai modifikuotus maisto produktus, bet ir apie hormonus veršienoje, kiaulininkystėje naudojamus augimo hormonus, kuriuos naudoti Europos Sąjungoje draudžiama.

Europoje daugiau ūkininkų negu JAV

Europoje daugiau kaip 10 mln. žemdirbių ūkininkauja palyginti nedideliame ariamos žemės plote. Jungtinėse Valstijose 2 mln. ūkininkų dirba dukart didesnį žemės plotą. „Tai agrarinė pramonė tikrąja to žodžio prasme, - sako R. Harms. Ji baiminasi, kad ES ir JAV pasirašius laisvosios prekybos susitarimą, Europos žemės ūkio ir maisto pramonė praras kur kas daugiau darbo vietų nei bus sukurta naujų, nebus paisoma svarbių europiečiams gamybos standartų.

Darnaus žemės ūkio idėja

Kadangi darnaus žemės ūkio idėją palaiko dauguma Europos gyventojų, kurie šią savo nuostatą paprastai išreiškia pasisakydami dėl genų inžinerijos produkciją, R. Harms siūlo išbraukti žemės ūkio sektorių iš ES ir JAV derybų darbotvarkės. Jos teigimu, svarbu kuo greičiau pareikšti nuomonę dėl to, kokių žemės ūkio ir maisto produkcijos gamybos standartų europiečiai jokiu būdu neatsisakys. Tam reikia paspartinti politikų ir vartotojų dialogą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai