Išskirtinės kokybės obuoliai ir ekologiški jogurtai - vienintelė belikusi alternatyva?
2014-02-11

Vilnius. Iki šiol kasmet didėjęs pieno ir vaisių programose dalyvaujančių ugdymo įstaigų skaičius gali smukti žemyn. Nuo gruodžio mėnesio nemokamai dalijami  tik išskirtinės kokybės vaisiai ir daržovės, o nuo sausio pradžios - tokius pat reikalavimus atitinkantys pieno gaminiai daugumai vaikų nėra priimtini tiek dėl nepatrauklaus skonio, tiek dėl per mažo asortimento.

Ugdymo įstaigas pasiekiantys  obuoliai ir jogurtas jau pradeda atsibosti, o kitokių išskirtinės kokybės vaisių, daržovių ar pieno produktų paramos gavėjai nesiūlo, sakydami, kad neturi pasirinkimo. 

Nusiskundimai dėl asortimento

Vaisių vartojimo skatinimo programos reikalavimai pasikeitė nuo gruodžio 1-osios, tačiau mokyklose vaikai iki šiol klausinėja mokytojų, kada jie gaus apelsinų ar bananų, kaip būdavo anksčiau.  Dabar nemokamai  dalijamos tik  išskirtinės kokybės arba ekologiškos morkos, obuoliai, kriaušės bei jų sultys ir mišiniai. Nepaisant šių pavadinimų, daugumą mokyklų pasiekia tik obuoliai, kartais nerūšiuoti, praradę prekinę išvaizdą, o kartais ir papuvę. Nors stengiamasi akcentuoti ekologiškų, natūralių išaugintų vaisių ir daržovių naudą,  keletą kartą per savaitę dalijami obuoliai visiems jau pabodo.

„Iš švietimo įstaigų gauname nusiskundimų, kad labai mažas asortimentas, kad norėtų įvairesnio. Ekologiški obuoliai neturi prekinės išvaizdos, dauguma vaikų nevalgo morkų, o tiekėjai negali pasiūlyti kriaušių ir sulčių", - apie susidariusią padėtį kalba daugeliui ugdymo įstaigų maitinimą tiekiančios UAB „Kretingos maistas" vyriausioji administratorė Vaida Steponkuvienė.

Tai, kad vaisių pasirinkimas labai mažas, patvirtina ir daugelį Lietuvos ikimokyklinių ugdymo įstaigų  ir bendrojo lavinimo mokyklų aptarnaujančios UAB „Pontem"  generalinė direktorė Audronė Tendzegolskienė:  „Nors programoje dalyvauja nemažai vaisių augintojų, vaisių rinkoje vyrauja sezoniškumas - žiemą vaisių pasirinkimas labai siauras, todėl kol kas iš Lietuvos ūkininkų, auginančių išskirtinės kokybės vaisius, vaikams žiemą galime pasiūlyti tik obuolių".

Mokyklas daugiausia pasiekia dviejų pieno įmonių ekologiška produkcija ir ekologiški obuoliai

Kai kurie paramos gavėjai sako kuklų asortimentą  bandę paįvairinti išskirtinės kokybės obuolių sultimis, tačiau šis natūralus produktas vaikams buvęs per rūgštus, o penkių litrų pakuotės - labai nepraktiškos, atidarius greitai gendančios.

Kas ieško - tas randa?

Visgi ne visos ugdymo įstaigos tiekėjų  aprūpinamos lengviausiai prieinamais išskirtinės kokybės vaisiais - obuoliais. Pasak VĮ Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros Paramos priemonių administravimo skyriaus vedėjo Mantvydo Musteikio, yra paramos gavėjų, vaisių ir daržovių  asortimentą paįvairinančių ir morkomis, ir kriaušėmis.

„ Išskirtinės kokybės kriaušes vaikai valgo iš ūkininkų Juozo Petraičio, Vitalijaus Petronio bei Felikso Šlėvės ūkio, morkas - iš UAB „Sodžiaus rytas" , Kvedarų ūkio bei iš ūkininko Algimanto Vaupšo. Ekologiškus obuolius bei kriaušes - iš Viktoro Barbščio ūkio," - teigia M. Musteikis.

Pasak Paramos priemonių administravimo skyriaus vedėjo, po reikalavimų pasikeitimo programoje užsiregistravo du nauji pareiškėjai, vaikams tiekiantys savo ūkiuose užaugintus išskirtinės kokybės obuolius bei pagamintas išskirtinės kokybės sultis -  UAB „Dembavos medelynas" ir UAB „Daukšiagirio sodai". Pagal anksčiau programoje dalyvaujančių tiekėjų pateiktus dokumentus, išskirtinės kokybės obuoliai dažniausiai tiekiami iš UAB „Aukštikalnių sodai", UAB „Naradavos sodai, UAB „Luksnėnų sodai",  D.Mažeikienės ūkio, UAB „Orlevita", UAB „Ažuožerių sodai", UAB „Ažuožerių sultys", UAB „Anykščių vaismedžiai", ūkininkių R. Petronienės bei B. Rimkevičienės ūkių.

Kad obuolius keisti kriaušėmis bent jau porą mėnesių galėjo daugelis paramos gavėjų,  įsitikinęs ir Radviliškio rajone išskirtinės kokybės obuolius, kriaušes, slyvas auginantis Gintautas Pabilionis. Jeigu rudenį kas nors būtų užsakęs mokykloms kriaušių, ūkininkas  iš patriotinių paskatų būtų jų kitur nerealizavęs.

„Kažkaip apie mokyklas nepagalvojome, o niekas į mus ir nesikreipė. Esant reikalui, jau vien iš patriotinių paskatų, be jokio pasipelnymo, būtume kažkiek palikę mokykloms. Dabar kriaušės artėja prie pabaigos.  Po namu turime didelį rūsį, kur natūrali ventiliacija, bet kriaušės lepesnės nei obuoliai, sunkiau išsilaiko. O ir patys vaismedžiai labiau imlūs ligoms, - sako G. Pabilionis, kurio mintyse kirba planai užsiimti tam tikra moksline veikla,  pačiam dauginti, išvesti veisles, labiau atitinkančias mūsų aplinką, atsparias plintančioms ligoms.  - Didelę invaziją mums padarė lenkai su savo poskiepiais, kurie išauginti žymiai šiltesnėse sąlygose, o mūsų klimatui nelabai tinka. Matau, kad reikia daug ką soduose keisti, nuo galvos ant kojų pastatyti. Prisiminti senąsias mūsų veisles ir jas auginti. Tada ir ligų sumažės, ir vaisiai ilgiau išsilaikys."

Paįvairinti ar pakeisti vaisių asortimentą sodininkams  prireiktų mažiausiai penkmečio.  „Čia ne bulvės ar burokai, kad tais pačiais metais pasodintum ir užauginęs parduotum. Čia orientacija - penkeri metai,  ir visokiems pasikeitimams, didesniems ar įvairesniems užsakymams  reikia ruoštis iš anksto," - tvirtina radviliškietis. 

Nustebinti neturi kuo

Nuo sausio 1 d. nacionalinė parama pagal programą „Pienas vaikams" yra mokama tik už ekologiškus pieno produktus, tad čia pasirinkimo galimybės sumažėjo dar labiau nei vaisių ar daržovių. Šiuo metu Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra į rekomendacinį asortimento sąrašą yra įtraukusi tik dviejų pieno perdirbimo įmonių AB „Žemaitijos pienas" ir AB „Pieno žvaigždės" gaminamus ekologinius pieno gaminius. Tad vaikus pasiekia AB „Žemaitijos pienas" ekologinių pieno gaminių linija „Dobilas" ir AB „Pieno žvaigždės" ekologinių pieno gaminių linija „Bios" bei ekologiniai jogurtai „Svalia" ir „Miau".

Sumažėjo ne tik pasiūla, bet ir vaikams pateikiamų pieno gaminių porcijų skaičius per mėnesį. Pasak Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Maisto pramonės skyriaus vedėjos Lilijos Tepelienės, tą nulėmė nustatytas lėšų limitas - 8,09 Lt vienam vaikui per mėnesį bei ekologinių pieno gaminių, kurie yra brangesni už įprastinius pieno gaminius, kaina.

„Programai gaminius  perkame iš UAB „Sanitex", šiuo metu tiekia ekologišką pieną  ir ekologišką jogurtą „Bios"  iš AB „Pieno Žvaigždės". Artimiausiu metu dalinsime AB „Pieno Žvaigždės" gaminamą jogurtą „Eko Miau" ir AB „Žemaitijos pienas" ekologišką vanilinį sūrį „Dobilas", - sako UAB „Kretingos maistas" vyriausioji administratorė Vaida Steponkuvienė, pripažindama, kad ekologiški pieno produktai vaikams nepatinka. Kol kas dalyvaujančių minėtose programose įstaigų skaičius nepasikeitė, tačiau įmonė gauna labai daug nusiskundimų, kad vaikai ekologiškų pieno gaminių nevalgo, nes jie neskanūs.

 Pasak administratorės, mokyklos prašo dalinti anksčiau buvusius pieno gaminius, į asortimentą įtraukti produktus su įvairiomis uogienėmis. Taip pat sulaukiama daug nusiskundimų dėl per retai dalinamų pieno produktų.

Panašia patirtimi dalijasi ir UAB „Pontem"  generalinė direktorė Audronė Tendzegolskienė: „Vaikams pabosta visą mėnesį valgyti tą patį jogurtą, jis jiems nebeįdomus - mažiesiems patinka, kai juos nustebini. Deja, esant ribotam gamintojų pasirinkimui, neturime galimybės pasiūlyti įvairesnių produktų.  Be to, daugelis vaikų nėra pratę valgyti natūralių produktų. Stengiamės lavinti jų skonį, prisidedame prie edukacinių programų apie sveiką mitybą, tačiau geriausiai veikia bendraamžių nuomonė - grupėje ragauti naują maistą smagiau, jei produktas patiks vienam vaikui, jo paragaus ir kitas. Norėtume supažindinti vaikus su didesne sveikų produktų įvairove, pripratinti prie naujų skonių, todėl būtų puiku, jei programoje dalyvautų daugiau gamintojų ir turėtume didesnę laisvę rinktis produktus".

Tačiau ūkininkų, pareiškusių norą dalyvauti programoje „Pienas vaikams", vis dar  neatsiranda. Ūkininkų ūkiai bei juose pagaminti ekologiški pieno gaminiai turi atitikti Reglamento (EB) Nr. 852/2004 dėl maisto produktų higienos ir Reglamento (EB) Nr. 853/2004, nustatančio konkrečius gyvūninės kilmės maisto produktų higienos reikalavimus, nuostatas. Be to, pieno gaminiai turi pagaminti iš pasterizuoto pieno. O šias sąlygas kol kas atitinka tik didieji pieno perdirbėjai ir gamintojai.

Pati programos idėja - sveikos mitybos įgūdžių ugdymas, ekologinio ūkininkavimo skatinimas - patinka tiek mokykloms, tiek paramos gavėjams, tačiau akivaizdu, kad ir vieni, ir kiti mato spragų, kurias kažkam teks užpildyti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai