Vyriausybė panaikino ekstremalią padėtį dėl kiaulių maro
2016-12-08

Vilnius. Lietuvai kontroliuojant kiaulių maro plitimą, Vyriausybė septyniose savivaldybėse panaikino ekstremalią padėtį, kuri įvesta prieš dvejus metus.

„Situacija yra suvaldyta, afrikinio kiaulių maro protrūkio nebėra, reikalingi teisės aktai yra priimti, tad situacija yra valdoma, toliau bus vykdoma stebėsena ir kontrolė. (...) Tikrai nėra jokio pagrindo toliau tęsti ekstremalią situaciją nacionaliniu lygiu. Ko gero, visiškai afrikinio kiaulių maro mes neišnaikinsim 5 ar net 10 metų, tai manau, kad būtų neprotinga tokį laikotarpį nacionaliniu lygiu laikyti paskelbus ekstremalią situaciją", - BNS sakė kadenciją baigiantis vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas.

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos siūlymu ekstremali situacija panaikinta Alytaus, Lazdijų, Varėnos, Šalčininkų, Trakų, Ignalinos rajonuose bei Druskininkų savivaldybėje. Komisijos narys, vidaus reikalų viceministras Artūras Norkevičius anksčiau BNS teigė, jog ekstremalios situacijos atsisakoma, nes maro padėtis yra kontroliuojama.

Lietuvos kiaulių augintojai nepritaria tokiam sprendimui, nes kiaulių maras yra vis dar paplitęs. Kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas anksčiau BNS sakė, kad jei ekstremali padėtis bus panaikinta, turi būti skirtas dėmesys ligos kontrolei ir prevencijai.

Jo duomenimis, stambiuose ir mažuose ūkiuose per daugiau nei dvejus metus buvo sunaikinta maždaug 24-25 tūkst kiaulių.

Kiaulių maras Lietuvoje pradėjo plisti 2013 metų pabaigoje, migruojant užkrėstiems šernams iš Baltarusijos. 2014 metais liga išplito ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje bei Lenkijoje.

Ekstremali situacija 2014 metų liepą pirmiausia buvo paskelbta Ignalinos rajone, kai Danijos kapitalo bendrovės „Idavang" kiaulių fermoje buvo rastas maro užkratas ir dėl jo sunaikinta beveik 20 tūkst. kiaulių. Vėliau tokia padėtis paskelbta ir kituose rajonuose - ji suteikia didesnius įgaliojimus Maisto ir veterinarijos tarnybai kovoti su plintančia liga.

2014 metų vasarą Europos Komisija (EK) Lietuvą suskirstė į rizikos zonas ir taip sugriežtino kiaulienos gamybą ir prekybą. Šiemet ūkiuose Lietuvoje jau nustatyta per 10 maro atvejų.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai