Prieš afrikinį kiaulių marą imamasi bendrų veiksmų
2013-07-30

Vilnius. Baltijos šalys ir Lenkija ketina kartu priminti Europos Komisijai apie laukiamą pagalbą, kovojant su plintančiu afrikinio kiaulių maro užkratu. Tačiau šalys neturi vieningos nuomonės, ar reikia naikinti kiaules pasienyje su Baltarusija ir griežtinti pašarų importo tvarką.

Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos veterinarijos tarnybų vadovai pirmadienį Vilniuje sutarė, kad pasienyje su Rusija ir Baltarusija reikalinga buferinė zona, laukinių gyvūnų migravimą stabdanti tvora, dezinfekavimo įranga žiemai.
„Paruošėme nutarimą ir jį išsiųsime Europos Komisijai (EK)“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT)vadovas Jonas Milius.

Lietuva prašo EK 13,5 mln. eurų (46,6 mln. Lt) finansinės paramos, o kiek kainuos kiaulių naikinimas būsimoje buferinėje zonoje – dar skaičiuojama.

Šalių veterinarijos tarnybos vadovai sutarė griežtinti prevencijos priemones, taip pat peržiūrėti pašarų importo tvarką. Tarp svarstomų priemonių yra šunų apmokymas surasti bagaže gabenamus maisto produktus, taip pat - įrengti skenavimo įrangą.

VMVT vadovo vertinimu, Lietuva yra atsidūrusi didžiausioje grėsmės zonoje – nerimą kelia tiek arti sienos su Baltarusija rastas afrikinio kiaulių maro užkratas, tiek intensyvus tranzitas į Kaliningradą.

Lietuva svarsto galimybę imtis radikalių priemonių – 10 km atstumu nuo sienos su Baltarusija išnaikinti visas kiaules. Manoma, kad jeigu EK prašymui pritars, teks išnaikinti apie 10 tūkst. kiaulių.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacija anksčiau skaičiavo, kad, preliminariais duomenimis, vien mokant už gyvą svorį, be kompensacijų už įsipareigojimą neauginti kiaulių, tam prireiktų apie 5 mln. Lt. Anot J.Miliaus, siekiama, kad EK sutiktų kompensuoti 100 proc. tam reikalingų išlaidų.

Lietuva norėtų pasienyje su Baltarusija pastatyti 500 km gyvūnų migraciją stabdančią tvorą – jai prašoma apie 10 mln. eurų (34,5 mln. litų) europinės paramos. Lenkija nuo Baltarusijos norėtų atsitverti apie 420 km tvora.

Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje dezinfekuojamos transporto priemonės, keleivių avalynė, uždrausta gabenti maisto produktus, pašarus.

Lietuva rugpjūčio viduryje gali įvesti rinkliavą transporto priemonėms, kurios dezinfekuojamos baiminantis afrikinio kiaulių maro užkrato iš Baltarusijos. (LMVT) direktorius Jonas Milius prognozuoja, kad ši rinkliava gali padėti užtikrinti lėšas dezinfekavimui, nes valstybės skirtos lėšos baigsis rugpjūtį.

Dėl rinkliavos tariamasi su Finansų ministerija, Vyriausybės atstovais . Ji galėtų būti 25 Lt krovininiams automobiliams ir 5 Lt lengviesiems automobiliams, kurie įvažiuoja į Lietuvą.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai