Pirmas šiais metais afrikinio kiaulių maro atvejis - Biržų rajono ūkyje
2017-02-06

Biržai/Vilnius. Afrikinis kiaulių maras (AKM) pirmą kartą šiais metais nustatytas neverslinėje kiaulių laikymo vietoje, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba praneša, kad ligos atvejis užfiksuotas Vabalninko seniūnijoje. Tuo tarpu laukinėje faunoje AKM šiemet patvirtintas jau  41 šernų gaišenai ir 1 sumedžiotam šernui.

Vabalninko seniūnijos (Biržų r.) apylinkėse esančiame ūkyje nugaišo viena iš trijų laikomų kiaulių. Ūkininkas apie tai pranešė privačiam veterinarijos gydytojui, kuris apie faktą informavo Biržų valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (Biržų VMVT). Biržų VMVT inspektoriai nugaišusios kiaulės mėginius pristatė į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą ištirti laboratorijoje. Tyrimas patvirtino diagnozę - kiaulė nugaišo nuo AKM. Likusios dvi kiaulės buvo nedelsiant nugaišintos, ūkyje atlikta dezinfekcija.

„Pradėjus epizootinį tyrimą, nustatyta, kad kiaulių laikytojas lankėsi seniūnijų teritorijose, kuriose AKM atvejai buvo užregistruoti laukinėje faunoje. Darytina prielaida, kad virusas į ūkį galėjo patekti dėl biologinio saugumo reikalavimų nesilaikymo. VMVT inspektoriai nuolat tikrina, kaip įgyvendinami šie reikalavimų neversliniuose kiaulių ūkiuose, tačiau po šio protrūkio tikrinimai bus intensyvesni ir dar griežtesni. Nustačius neatitikimus, kiaulių laikytojai pirmą kartą įspėjami ir nurodoma pašalinti trūkumus per 2 savaites. Jeigu per nurodytą laikotarpį jie nepašalinami, taikomos administracinės nuobaudos - bauda arba nurodoma paskersti gyvūnus bei padengti laboratorinių tyrimų išlaidas, o to neįvykdžius, gyvūnai konfiskuojami", - komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Biržų rajonas iki šiol buvo priskirtas II AKM zonai. „Nustačius AKM židinį Biržų r. sav. Vabalninko sen., Ramongalių kaime, Biržų r. sav. Vabalninko, Papilio ir Širvėnos seniūnijos bus įtrauktos į III zoną", - „Mano ūkiui“ penktadienį komentavo P. Bušauskas.

VMVT taip pat praneša, kad sausio 27 - vasario 3 d. AKM užsikrėtusių šernų gaišenos rastos: 38 - Troškūnų, po 1 - Kavarsko (Anykščių r.), Gerviškių (Šalčininkų r.) ir Žeimių (Jonavos r.) seniūnijų apylinkėse, 1 šernas sumedžiotas Vandžiogalos (Kauno r.) seniūnijos medžioklės plotuose.

Nuo metų pradžios AKM patvirtintas 47 vietose 99 šernams (14 sumedžiotų ir 85 nugaišusiems).

VMVT, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Lietuvoje drastiškai mažėja gyvulių skaičius. Kaip tai vertinate?
Orai